Jak oblicza sie wysokość zachowku? - forum prawne
Witam
Jak obliczyć zachowek po zmarlym ojcu, jesli mieszkanie jest warte 90 tys,
W 2002 roku moj ojciec wraz z druga zona przekazali swoje wlasnosciowe mieszkanie aktem darowizny oraz ustanowienia slużebnosci osobistej mieszkania synowi i synowej drugiej żony.
Ojciec zmarl we wrzesniu 2015 i ja jako córka mam prawo do zachowku, ale jest jeszcze czworo dzieci juz pełnoletnich mojego zmarlego brata
i druga zona, ktora mieszka w tym mieszkaniu.
Proszę pomóc obliczyć mi zachowek.
Mam też pytanie, czy ja muszę oddzielnie występować z pozwem do sądu o zachowek i dzieci brata również oddzielnie?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Odpowiedzi w temacie: Jak oblicza sie wysokość zachowku? (3)
Dzień dobry,
zgodnie z przepisami: "Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych
darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku". Jeśli syn drugiej żony nie został przez ojca przysposobiony, będzie traktowany tak jak synowa, a więc jak osoba trzecia i niestety nie będzie tutaj co liczyć.
Pozdrawiam,
adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu
Dzień dobry,nie rozumiem odpowiedzi Pani adwokat,
ponieważ ja jestem córka, której to ojciec i druga żona przekazali swoje własnościowe mieszkanie aktem darowizny synowi i synowej drugiej żony
w 2002 roku(nie usynawiał jej syna),
więc mam chyba prawo do zachowku po ojcu, który zmarł we wrześniu 2015 roku, jak również czworo dzieci pełnoletnich nieżyjącego już mojego rodzonego brata.
Druga żona ojca mieszka nadal w tym mieszkaniu, którego wartość wyceniam niedrogo,bo na 90 tys. Jest to kawalerka i było to mieszkanie własnościowe ojca i drugiej żony.
Dlatego ponawiam pytanie czy należy mi się zachowek i dzieciom brata
i jak go obliczyć?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Dzień dobry, tak jak wskazałam poprzednio, zgodnie z przepisami: "Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku". Jeśli syn drugiej żony nie został przez ojca przysposobiony, będzie traktowany tak jak synowa, a więc jak osoba trzecia i niestety nie będzie tutaj co liczyć.
Jeśli ma Pani dodatkowe pytania, proszę o kontakt mailowy.
Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?