e-prawnik.pl Porady prawne

jakie nazwisko dla naszego dziecka?

Odpowiedzi w temacie (4)

alutka_43

21.10.2005

Jestem panną.Mam niespełna 18lat.Niedługo urodzę dziecko.Oboje z ojcem dziecka chcemy się pobrać ale dopiero w przyszłym roku./ojciec dziecka jest pełnoletni/Czy dziecko po porodzie będzie mogło nosić nazwisko ojca czy moje.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ffiolunia

2005-10-21 11:58:35

Oczywiście, że może mieć nazwisko ojca. Wystarczy, że razem pójdziecie do USC i tam ojciec dziecka oświadczy, że zgadza się na ustalenie ojcostwa bez sądu. W akcie urodzenia dziecka będzie od razu imię matki i ojce wraz z prawidłowym nazwiskiem.

lilka

2005-10-21 11:59:28

dziecko może nosić takie nazwisko jakie Ty wpiszesz w UC. Może to byc Twoje lub ojca.

ccicci

2005-10-21 12:00:41

Z reguły w klinikach porodowych następnego dnia po narodzinach dziecka, przychodzi pani i zbiera dane dla USC. Pyta wtedy o imię dziecka, imię i nazwisko matki i ojca. Nazwisko jest nadawane według tego co zostało wcześniej podane w dokumentach ślubnych. Jeśli matką jest kobieta wolnego stanu powinna podać jakie będzie nazwisko dziecka, jego ojciec powinieni być zawiadomiony, tak samo rodzice (opiekunowie prawni) nieletniej matki. Z tego co pamiętam jest kilka dni czasu od narodzin, kiedy można jeszcze imię zmienić.

Nika

2005-10-21 16:22:57

Oczywiście, że nazwisko dziecko przejmuje od ojca, ale w Urzędzie musicie razem poświadczyć, że to właśnie ten chłopak jest ojcem Twojego dziecka, no i dziecko zostanie zarejestrowane jako dziecko Twojego chłopaka i Twoje oczywiście.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego z ojcem dziecka i przed Kierownikiem uznać dziecko nienarodzone. Otryzmacie pisemko i przy porodzie nalezy je pokazac w szpitalu wtedy wpisza nazwisko ojca. czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Witaj z drugiej strony odpowiedz sobie na pytanie czy stać Cię na to aby przez całe życie samej utrzymywać dziecko. Jeśli nie dasz nazwiska ojca, to nie będziesz miała alimentów. Z jednej strony (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 2 odpowiedzi)

 • Uważam, że w tej sytuacji dziecko powinno nosić imię matki. Jeżeli nie mają ślubu to niewiadomo jak się potaczą ich losy. A jak ojciec będzie chciał dziecko wywieźć do Afryki... czytaj dalej»

  (Zobacz 2 odpowiedzi)

 • witam ja mam taki problem chodzi o zmianę nazwiska dziecku Sytuacja wygląda tak że dziecko miało nazwisko matki pomimo ze ojciec dziecka ma prawa rodzicielskie -gdy matka dziecka wyszła za mąz (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Mam taki problem, mam dziecko z kobietą która nie była wtedy jeszcze po rozwodzie ale przy rejestracji dziecka posiadała dowód osobisty na nazwisko panieńskie i powiedzieliśmy że jest panną (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)