Kredyt hipoteczny - wypłata transz

Odpowiedzi w temacie (0)

HipotecznyProblem

6.12.2019

Witam, jestem os. fizyczną i mam problem z kredytem hipotecznym w mbanku. Mieszkanie jest dopiero budowane więc kredyt jest w transzach. Okolo 3 miesięcy temu przyszedłem do placówki mbanku celem złożenia dyspozycji wykonania drugiej z siedmiu transz kredytu - zgodnie z harmonogramem dostarczonym przed dewelopera. I tutaj zaczyna się problem... Pracownica banku stwierdziła że MUSZE teraz złożyć dyspozycje wykonania 4 transz, a nie tylko jednej (źle zinterpretowała warunki umowy). Od razu mi coś nie pasowało i chciałem mimo wszystko złożyć dyspozycje uruchomienia jednej transzy. Sprawa stanęła na tym że podpisałem dwie wersje dokumentów - dyspozycje uruchomienia 4 transz oraz tak jak pierwotnie oczekiwałem dyspozycje uruchomienia 1 transzy. Zapewniła mnie, że żadna z wersji dokumentu nie zostanie uruchomiona bez potwierdzenia z mojej strony oraz bez otrzymania pisma od dewelopera o zakończeniu kolejnego etapu budowy. Prawie miesiąc później zauważyłem, że wbrew ustaleniom mbank uruchomił 4 transze kredytu. Stało się to również, bez informacji od dewelopera o ukończeniu 2 etapu budowy (a więc nie powinna zostać uruchomiona nawet 2 transza kredytu). Oczywiście od razu próbowałem to odkręcić jednak stanowisko pracownicy banku było takie że skoro podpisałem dyspozycje to bank ją uruchomił - ona nie ma sobie nic do zarzucenia. Złożyłem do banku reklamacje którą to bank odrzucił - stanowisko banku jest takie jak pracownika - skoro podpisałem dyspozycje uruchomienia 4 transz to bank to zrobił. Fakty są jednak takie zrobiłem to pod wpływem pracownicy banku, która wprowadziła mnie w błąd, a teraz nie chce przyznać się do winy. W wyniku wyższych rat moja strata finansowa wyniesie około 6 tys złotych. Pisze właśnie odwołanie od decyzji w sprawie reklamacji ale podejrzewam że bank sie nie ugnie, co moge zrobić w takiej sytuacji?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny

  Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Bankowo-hipoteczna (...)

 • Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

  Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów (...)

 • Kontrola i nadzór nad bankami hipotecznymi

  Działalność każdego banku obarczona jest pewnym ryzykiem. W przypadku banku hipotecznego, niebezpieczeństwo złych kredytów zostało w pewien sposób zniwelowane poprzez zabezpieczenie (...)

 • Umowy o kredyt hipoteczny kompleksowo uregulowane

  Ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wdraża unijną dyrektywę, określa m.in. zasady i tryb zawierania umów o kredyt hipoteczny, (...)

 • Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

NA SKÓTY