Plac zabaw a prawo budowlane

Odpowiedzi w temacie (10)

-

16.9.2004

3 metry od moich okien znajsuje sie palac zabaw, co jest dla mnie i mieszkancow mojego bloku zrodlem nieustannego halasu praktycznie od rana do wieczora . Czy prawo budowlane /lub jakiekolwiek/ okresla konieczna odlegolosc placu zabaw od budynkow mieszkalnych? Dziekuje.
(wartka)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

novi

2009-01-19 12:48:01

Zgodnie bowiem z § 40 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690) odległość placów zabaw dla dzieci, od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m. Jeżeli zatem plac zabaw został zlokalizowanych w mniejszej odległości od okien przeznaczonych na pobyt ludzi nastąpiło naruszenie przepisów prawa budowlanego w zakresie warunków technicznych, jakim powinien odpowiadać plac zabaw. W takiej sytuacji ma miejsce samowola budowlana określona w art. 50 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z treścią tego przepisu samowola budowlana może polegać na wykonywaniu robót budowlanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach. Regulacja ta wprowadza

jabi

2014-04-12 00:50:24

§ 40 ust. 3, który Pan przytacza stanowi "Odległość placyków i urządzeń, wymienionych w ust. 1, od linii rozgraniczających ulicę oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10m. Nie ma w nim mowy o "oknach pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi". Wobec powyższego uważam że wszystko jest zgodnie z prawem.

projad

2014-07-11 20:42:33

To prosze przeczytać ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 7 kwietnia 2004 r.zmieniaj?ce rozporz?dzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie Dz.U. 2014 poz.1156

BarbasiaT

2014-07-15 22:03:27

Proszę mi wierzyć - 3 m czy 10 - to na jdeno wychodzi. Ale naprawdę to takie uciążliwe? Jeśli będą nam teraz jeszcze dzieci przeszkadzać... To koniec świata.

jjjaa

2016-07-08 10:43:53

oczywiscie ze uciazliwe, to jakby miec na balkonie plac zabaw 24 na dobe. Moze sie pani zamieni to szybko zmieni pani zdanie.

help

2016-07-17 18:30:25

Jaka powinna być odległość boiska sportowego od granicy działki? Proszę o pomoc dziękuję :)

Arath

2016-09-26 13:01:04

jaka powinna byc odleglosc parku rekreacyjnego (silownia boiska do tenisa ,pilki noznej,siatkowki,toru do łyzworolek)od budynku mieszkalnego i czy taki kompleks mozna wogole budowac doslownie przed blokiem??zaznaczam ze czesc z tego jest juz pobudowana i generuje okropny halas

janekplac

2016-11-17 23:25:45

Wymieniony powyżej zapis odnosi się do zespołu budynków wielorodzinnych objętych jednym pozwoleniem na budowę. W przypadku szkolnych i przedszkolnych placów zabaw, miejskich parków, hoteli oraz punktów usługowych, nie ma konieczności stosowania się do wymogów określonych w § 40 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Iza

2017-06-23 10:23:11

Znalazłam ciekawe orzeczenie i tu sąd stwierdził, że zapis paragrafu 40 nie odnosi się jedynie do zabudowy wielorodzinnej. II SA/Gl 1076/10 - Wyrok Data orzeczenia 2011-02-11 Sąd Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-gl-1076-10,rozbiorka_budowli_lub_innego_obiektu_budowlanego_dokonanie_oceny_stanu_technicznego_doprowadzenie,37da99b.html Poniżej fragment . Ale warto przeczytać całe orzeczenie. "Sąd nie podzielił nadto dokonanej przez organy wykładni § 40 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Brak bowiem podstaw do uznania, że pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi, o których mowa w tym przepisie, dotyczą jedynie pomieszczeń w zabudowie wielorodzinnej. Definicje pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi zawiera § 4 rozporządzenia nie dokonujący podziału na pomieszczenia w zabudowie wielorodzinnej i jednorodzinnej. Z kolei odwołanie znajdujące się w § 40 ust. 3 do ust. 1 tego paragrafu dotyczy rodzaju placów zabaw i miejsc rekreacyjnych, a nie rodzaju zabudowy. Zdaniem Sądu § 40 ust. 3 rozporządzenia określa zatem wymaganą odległość placów zabaw od okien przeznaczonych na pobyt ludzi zarówno w zabudowie wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej. Takie rozumienie § 40 ust. 3 rozporządzenia organy orzekające powinny mieć na uwadze w ponownym postępowaniu zmierzającym do doprowadzenia przedmiotowego placu zabaw do stanu zgodnego z prawem "

gwarek

2017-08-25 13:01:01

Mam pytanie odnośnie objazdowych wesołych miasteczek z karuzelami i całym majdanem. Jaka powinna być minimalna odległość od zabudowań i czy mogą one być stawiane w centrum miasta w strefie zabytkowej. Co roku w Tarnowskich Górach są organizowane Gwarki Tarnogórskie i przyjeżdżają karuzele i inne dziwne urządzenia. Jest takie około 12 metrowe i jest ok 8 metrów od budynku.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: