Forum prawne

prawa rodzicielskie do dziecka z podwójnym obywatelstwem - forum prawne

Żona ma obywatelstwo szwedzkie, ja mam polskie, dziecko ma obydwa. Zawarcie małżeństwa i poród miały miejsce w Polsce. Wspolnie zdecydowalismy ze wyjedziemy do Szwecji gdyż będą tam lepsze warunki dla rozwoju dziecka. Ja jednak musiałem wrócić do Polski aby jeszcze pozałatwiać część spraw, a żona w tym czasie miała załatwić dla nas mieszkanie (obecnie mieszka u swoich rodziców za granicą). Ostatnio żona zadzwoniła, że mnie nie kocha i chce rozwodu. Pomijając szok jakiego doznałem, bardzo proszę kompetentne osoby o odpowiedź na następujące pytania: 1. Czy można za granicą rozwiązać małżeństwo zawarte w Polsce i ewentualnie z czym się to wiąże, zwłaszcza z uwagi na dziecko. 2. Mimo, że dziecko zostało wywiezione za moją zgodą, teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Jakie mam szanse z punktu widzenia prawa na odzyskanie dziecka? Proszę mieć na uwadze fakt, że nie znam języka szwedzkiego, nie mam tam pracy ani mieszkania i nawet chcąc być z dzieckiem jestem zdany na łaskę i niełaskę niekochającej mnie żony i nie mogę samodzielnie zapewnić dziecku nic poza swoim uczuuciem o obecnością. 3. Czy może mi zostać odebrane pozwolenie na pobyt w Szwecji po rozwodzie? Co wówczas z dzieckiem???

(Zdolowany)

2003.10.14 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: prawa rodzicielskie do dziecka z podwójnym obywatelstwem (3)

Stosunki miedzy rodzicami, a dzieckiem podlegaja prawu ojczystemu dziecka. Twoje dziecko ma podwojne odywatelstwo z tym, ze z tego co napisałeś ścislej jest związany z obywatelstwem szwedzkim, gdyz mieszka ono w Szwecji ze swoja matka i pewnieto obywatelstwo bedzie brane pod uwagę. W sprawie rozowdu właściwe jest wspolne prawo ojczyste malżonków w chwili wystąpienia z żadaniem rozwodu, pan i panska żona macie rozne obywatelstwa, dlatego tez wlasciwe jest miesce zamieszkania obojga malzonków, jezeli jednak pan mieszka w Polsce to wlasciwe bedzie prawo Polskie. Jesli chodzi o dalsze Pana pytania to nie mozna jednoznacznie odpowiedziec, jak sie sprawa potoczy. Gdyz bedzie musial pan udowodnic jak bardzo Panu zalezy na dziecku. Po drugie sytuacja materialna w jakiej pan sie znajduje takze bedzie miala znaczenie. Z mojego punktu widzenia musi pan sie oprzec na podstepnym dzialaniu zony, na uczuciach jakim pan dazy dziecko, na braku winypo Pana stronie jesli chodzi o sprawe rozowdu. Oczywiscie musi sie Pan zastanowic w ktorym kraju chce Pan mieszkac i wychowywac dziecko. Sytuacja dziecka zalezy od postanowien jakie zapadna w sprawie o rozwod. jJezelii sad postanowi ze ma ono zostac przy matce to wtedy bedzie panu przyslugiwalo prawo do odwiedzin, wspolnych wakacjii wiele innych praw.

2003.10.24 20:33:29

Witam.Od ponad 2 lat-wrzesień 2014 jestem po rozwodzie.Do tej pory nie myślałam o wyjeździe z dzieckiem za granicę aż do tej chwili.Podczas rozwodu postanowiliśmy,że dziecko jest przy mnie.Wspólnie ustalamy miejsca i czas odwiedzin gdyż mieszkamy w różnych miastach jak i również wyjazd za granicę.Rozwód był bez orzekania o winie i rozwiązany przez sąd.Od listopada 2011 roku ja i syn mamy oprócz obywatelstwa polskiego również obywatelstwo niemieckie.Obywatelstwo na tzw.pochodzenie od strony mojej mamy.Było one nadane podczas małżeństwa i były mąż podpisał na nie zgodę.Czy potrzebuję zgody sądu na stały pobyt w Niemczech dla syna?Podczas zameldowania siebie i go na terenie Niemiec stajemy się automatycznie obywatelami tego kraju i nie wiem jak ustosunkować się do wyroku sądu z rozwodu.Teoretycznie znajduje się on na terenie kraju którego jest obywatelem więc nie przebywa za granicą.Jednak z drugiej strony wyrok jest z sądu w Polsce.Nie rozmawiałam na ten temat z byłym mężem gdyż popełniliśmy już błąd nie wspominając o tym na sprawie rozwodowej.Nie pomyśleliśmy o tym a tym bardziej ,że będę planowała wyjazd z Polski.Zanim wyjadę ale może być również tak ,że zostanę w Polsce ,chciałabym tę sprawę mieć ustaloną sądownie jeżeli muszę dlatego też zasięgam rady. dziękuję

2016.12.12 4:35:15

Dzień dobry,
Beata, na wyjazd z dzieckiem granicę musi Pani uzyskać zgodę męża lub zastępczą zgodę sądu.
Pozdrawiam,
adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz
ulewicz.kancelaria@onet.eu

2016.12.12 10:52:22

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika