Prawo do dziedziczenia środków z lokaty pieniężnej

Odpowiedzi w temacie (1)

matjas83

26.4.2019

Dobry wieczór. Potrzebuję porady prawnej w sprawie odziedziczenia środków zgromadzonych na lokacie oszczędnościowej przez moją ciotkę. Ciocia przed śmiercią uposażyła moją siostrę, jednak nie przekazała jej kopii dokumentu, który by to potwierdzał... Czy siostra może w jakiś sposób udowodnić przed bankiem, że te środki faktycznie zostały na nią przepisane? Zakładam, że bank dysponuje informacją, na temat historii operacji dokonanych na lokacie (w tym np. zmianie uposażonych), a więc jest w stanie potwierdzić tożsamość siostry, jako "spadkobierczyni". Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Mateusz

Nie znalazłeś odpowiedzi?

JPCompliance

2019-05-08 23:13:04

Dzień dobry, w przypadku dokonania formalnego wskazania osoby uposażonego dokumentacja w postaci zmiany umowy polisy powinna znajdować się w aktach ubezpieczającego (Cioci) w banku lub innym podmiocie oferującym lokowanie środków pieniężnych. Tym samym nie jest konieczne wykazywanie dokumentu polisy (choć w sposób zdecydowany ułatwia to sprawę). Warto jednak odszukać informację o nr rachunku lokaty w celu komunikacji z bankiem. W razie pytań oraz szczegółowych informacji odnośnie sposobu rozwiązywania spraw z podmiotami zajmującymi się tworzeniem produktów oszczędnościowych i ich rozliczaniem zapraszam do kontaktu: jpc.desk@gmail.com

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 8.12.2016

  Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

 • 15.11.2016

  Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

  Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 20.10.2016

  Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

  Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia (...)