Procedura w sprawie zachowku
Odpowiedzi w temacie ()

Moje pytanie dotyczy sprawy spadkowej po moich dziadkach. Ja jestem jedyna zyjaca zstepna. Moja babcia napisala testament przed smiercia przepisujac swoja czesc majatku na jej siostre i siostry rodzine. Wiem ze nalezy mi sie 50% zachowku od czesci babci. Rodzina babci zaczela sprawe spadkowa tzn . wyslala wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sprawa sie odbyla w dwoch czesciach. Ja bylam obecna na czesci pierwszej i powiedzialam ze zgadzam sie z trescia testamentu ale jednoczesnie prosze o zachowek. Sprawa odroczyla sie gdyz jedna z osob ujetych w testamencie byla nieobecna. Druga czesc sprawy odbyla sie kilka dni temu. Dzwonilam do Sadu aby sie dowiedziec jaki byl rezultat sprawy. Powiedziano mi ze wniosek zostal przyjety. Detali w zwiazku z podzialem nie mogli mi podac telefonicznie ale osoba z ktora rozmawialam powiedziala ze jesli chodzi o zachowek to do tego potrzebna jest odrebna sprawa: tzn odrebny pozew do innej czesci sadu itd. Bylam tym bardzo zaskoczona gdyz myslalam ze sad wezmie pod uwage zachowek w swej decyzji. Bylabym bardzo wdzieczna jesli ktos by mi powiedzial jak wyglada procedura w zwiazku o zachowek. Czy faktycznie trzeba skladac nowy pozew o nowa sprawe itd. Czy musze kontestowac pierwsza decyzje sadu o przyjaciu wniosku jesli nie brala ona pod uwage zachowku? Czy musze to zrobic w ciagu 7 dniu od zapadniecia wyroku? Czy tez jest to oddzielna sprawa: tzn nie kontestowac decyzji ale pisac drugi pozew do sadu o zachowek?
Nie znalazłeś odpowiedzi?

stwierdzenie nabycia spadku to zupełnie inna instytucja prawna aniżeli zachowek. podzielony spadek na mocy testamentu trafia w ręce osób, które do spadku zostały powołane w testamencie. Jesli z jakichś przyczyn okreslone osoby nie zostały powołane do spadkobrania w testamencie, to przysługuje im prawo do zachowku, czyli tej części spadku, jaka otrzymaliby dziedzicząc wg przepisów ustawy kodeks cywilny z działu SPADKI. W tym celu należy wytoczyc powództwo o zachowek w stosunku do osób, które stały się spadkobiercami na mocy ważnego testamentu. W pozwie trzeba wskazać wartość przedmiotu sporu, a więc obliczyć jaka część spadku przysługiwałaby Pani wg przepisów o dziedziczeniu ustawowym. Pozew wnosi się do sądu rejonowego, wydział cywilny. Roszczenia z tytułu zachowka przedawniają się z upływem 3 lat.
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
procedura oddłużenia, jak to wyglada?
Mam takie pytanie dotyczące oddłużania. Jak wygląda procedura taka procedura oddłużenia? czytaj dalej»
-
Prawo do zachowku
Witam Proszę o informację, od kiedy jest liczony 3 letni okres przedawnienia prawa do zachowku: 1. Od momentu śmierci spadkodawcy (rok 2001) ? czy 2. Czy momentu rozpoczęcia rozprawy o nabyciu (...) czytaj dalej»
-
da się uniknąć płacenia zachowku?
Jak uniknąć płacenia zachowku, konkretnie to otrzymałem mieszkanie od rodziny poprzez darowiznę 6 lat temu. Obecnie to ja jestem właścicielem, ale mam obawy że ktoś z rodziny może się na to (...) czytaj dalej»
-
można uniknąć płacenia zachowku?
w jaki sposób uchronić się od płacenia zachowku po śmierci spadkodawcy? Moja ciotka zapisała mi mieszkanie, w testamencie pominęła swojego syna. Czy jest możliwość nie płacenia zachowku po (...) czytaj dalej»
-
wydziedziczenie i pozbawienie zachowku
Witam, czy można coś zrobić w sprawie spadku jeśli zostaliśmy wydziedziczeni i pozbawieni zachowku? Powody wydziedziczenia nie są prawdziwe i wydaje mi się że ojciec pisząc to działał pod namową (...) czytaj dalej»
-
Prosze mi odpowiedziec
Jak dlugo i ile jest spraw w sprawie zachowku, czytaj dalej»
-
czas na zachowek
witam, czy prawo do zachowku się przedawnia ?? Ile czasu musi minąć od śmierci spadkodawcy aby nie można było się domagać zachowku?? czytaj dalej»
-
kwota zachowku w pozwie
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć co dzieje się z pozwem o zapłatę zachowku, w którym został źle wyliczony ów zachowek, tzn. pozwanemu również przysługiwałby zachowek z ustawy. Wtedy (...) czytaj dalej»
-
zaplata zachowku
Witam mam pytanie Czy jezeli mam pismo z Sadu o przyznaniu mi zachowku i do dzis nie zostal mi wyplacony a minelo juz ok.20 lat ,czy mam jeszcze prawo roszczenia o wyplate czy jest to juz przedawnione czytaj dalej»
-
Czy prawo do zachowku ulega przedawnieniu?
mam pytanie, czy w związku z tym, że minęło już 5 lat od kiedy był odczytywany testamet ciągle mam prawo do zachowku? czytaj dalej»