Przedawnienie długu

Odpowiedzi w temacie (11)

-

9.12.2002

Półtora roku temu pożyczyłam znajomemu dużą sumę pieniędzy. Spisaliśmy umowę mówiącą, że pieniądze mają mi zostać zwrócone po trzech miesiącach. Znajomy jednak nie wywiązał się ze zwrotu pieniędzy. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Czy jego dług wobec mnie może się przedawnić?
(Isia)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

greg

2002-12-18 09:40:13

Oczywiście twoje roszczenie o zwrot pożyczki od znajomego przedawni się, ale w zasadzie dopiero po 10 latach, od dnia kiedy pożyczka miała być zwrócona. Jeżeli zastrzeżone były odsetki, wówczas podlegają one przedawnieniu w terminie 3 lat od dnia wymagalności. Przedawnieniu ulegają odsetki za każdy dzień. Co teraz zrobić: napisać wezwanie do zapłaty (grzeczne, ale stanowcze) z informacją, że w razie odmowy zapłaty skierujeszi sprawę do sądu. Oczywiście jest bardzo niezręcznie, że żądasz zwrotu pieniędzy od znajomego. Jeżeli nie może ich on teraz zwrócić, niech zaproponuje tobie jakieś zabezpieczenie, np hipotekę, weksel, zastaw itp.

anim

2002-12-18 18:20:33

Roszczenia tytułu pożyczek przedawniaja się po trzech latach licząc od terminu wymagalności. Dopiero po uzyskaniu wyroku w sądzie roszczenia przedawniaja się po 10 latach

proleteka

2010-05-18 11:12:08

Witam, od ponad 2 lat mam zaległy rachunek za telefon na kwotę 150 zł. Do tej pory raz na jakiś czas otrzymywałem listy od firmy windykacyjnej, ale tak poza tym to nic szczególnego się nie działo. Dopiero od niedawna zaczęli mnie nęklać telefonami i w pracy i w domu. Czy mój dług nie uległ przedawnieniu?

m.guzik

2011-06-02 22:14:35

Mam taki problem. Mój emerytowany tata ma zaciągnięty dlug u operatora sieci komórkowej, który zaciągnął 5 lat temu, dwa lata temu przejęła dług firma windykacyjna.
Słyszałam że możliwe jest przedawnienie długu i jeśli tak to po ilu latach dług uznaje się za przedawniony?
Jeśli ktoś wie coś na ten temat to bardzo proszę o odpowiedź!

uminka

2011-06-02 22:24:52

Do 3 lat.Po trzech latach dług jest przedawniony.Pozdrawiam.

szambelan

2011-10-18 17:06:33

witam w 2003 roku prowadzilem firme ze wspolnikiem wzielismy na firma telefon komorkowy w 2004 firma sie rozwiazała moj wspolnik zalozył inna firme. dzis to jest w 2011r dostałem wezwanie z firmy windykadcyjnej do splaty dlugu. moje pytanie to czy taki dług sie przedawnil? dodam iz w 2006 r skonczyl sie kontakt z firma windykacyjna, splacilem im duza czesc dlugu i myslalem ze to juz koniec. wyslalem do nich pismo ze sprawa sie przedawnila i ze nic nie zaplace. dostalem odpowiedz: " w kwestii dotyczacej przedwanienie informuje ze zgodnie z art. 353 par. 1 kc zobowiazanie polega na tym ze wierzyciel moze zadac od dluznika swiadczenia, a dluznik powinien to swiadczenie spelnic. Wzywanie dluznika do dobrowolnego spelnienia swiadczenia jest uprawnieniem wierzyciela. nalezy podkreslic ze skutek przedawnienia polega na tym ze dluznik uzyskuje prawo zgloszenia zarzutu wylaczajacego mozliwosc dochodzenia wykonania swiadczenia przed sadem. Bez znaczenia jest zatem powolanie przez pana tego zarzutu w pismie ktore nie jest pismam procesowym- zarzut przedawnienia nigdy nie jest skuteczny wzgledem wierzyciela na etapie windykacji pozasadoweji nie wyklucza podjecia przez wierzyciela dozwolonych prawem krokow zmierzajacych do zaspokojenia roszczenia. Co wiecej zgodnie z utrwalonym orzecnictwem Sadu najwyzszego, zarzyt przdawnienia podniesiony przez dluznika moze zostac pominiety przez wzglad na zasady wspolzycia spolecznego.. informujemu zatem ze przdawnienie nie ma zadnego wplywu na istnienie roszczenia przyslugujacemu firmie windykacjnej. Doktryna prawa wskazuje jednoznacznie iz przedawnione zobawiazanie nie wygasa tylko zamienia sie w tzw. zobowiazanie niezupelne, ktorego cecha jest niemoznosc jego przymusowej realizacji." prosze o weryfikacje czy naprawde maja racje. dziekuje

wirsan

2011-10-18 22:59:14

Z punktu widzenia PRAWA roszczenia pomiędzy firmami przedawniają się po 3 latach - co wcale nie oznaczy, że firma windykacyjna nie może dochodzić przedawnionego długu. Cały numer polega na tym, że jak windykatorzy nas zastraszają nie odpowiadamy im na pisma i nie dajemy złapać się np. na numer np. zapłaty 10zł za ich pisma czy telefony co powoduje przerwanie terminu przedawnienia. Należy pamiętać, że tylko komornik na wyrok z klauzulą wykonalności może przeprowadzić egzekucję, wpisać się na hipotekę itd. TAKICH MOŻLIWOŚCI NIE MAJĄ FIRMY WINDYKACYJNE. Muszą wnieść pozew o zapłatę do sądu celem uzyskania klauzuli wykonalności. I TU ISTOTNE JEST, ABY W CIĄGU TYGODNIA OD ZAWIADOMIENIA - ORZECZENIA O ZAPŁACIE - WNIEŚĆ SPRZECIW I PODNIEŚĆ ZARZUT PRZEDAWNIENIA ROSZCZEŃ. SĄD Z URZĘDU, PODOBNIE JAK "PRZYKLEPUJE" BEZ WERYFIKACJI ROSZCZENIA ZAPŁATY MA OBOWIĄZEK ORZEC O PRZEDAWNIENIU ROSZCZEŃ. Więcej na stronach czasopisma AFERY PRAWA

szambelan

2011-10-19 07:32:56

Z punktu widzenia PRAWA roszczenia pomiędzy firmami przedawniają się po 3 latach - co wcale nie oznaczy, że firma windykacyjna nie może dochodzić przedawnionego długu. Cały numer polega na tym, że jak windykatorzy nas zastraszają nie odpowiadamy im na pisma i nie dajemy złapać się np. na numer np. zapłaty 10zł za ich pisma czy telefony co powoduje przerwanie terminu przedawnienia. Należy pamiętać, że tylko komornik na wyrok z klauzulą wykonalności może przeprowadzić egzekucję, wpisać się na hipotekę itd. TAKICH MOŻLIWOŚCI NIE MAJĄ FIRMY WINDYKACYJNE. Muszą wnieść pozew o zapłatę do sądu celem uzyskania klauzuli wykonalności. I TU ISTOTNE JEST, ABY W CIĄGU TYGODNIA OD ZAWIADOMIENIA - ORZECZENIA O ZAPŁACIE - WNIEŚĆ SPRZECIW I PODNIEŚĆ ZARZUT PRZEDAWNIENIA ROSZCZEŃ. SĄD Z URZĘDU, PODOBNIE JAK "PRZYKLEPUJE" BEZ WERYFIKACJI ROSZCZENIA ZAPŁATY MA OBOWIĄZEK ORZEC O PRZEDAWNIENIU ROSZCZEŃ. Więcej na stronach czasopisma AFERY PRAWA

dziekuje to jak to wyglada w mojej sprawie po 5 latach wyslali mi pismo na ktore odpowiedzialem

gigon

2011-12-07 10:42:13

witam forumowiczow
po jakim czasie dlug ulega przedawnieniu? jak dlugo firmy windykacyjne maja prawo nachodzic dluznika?

eli88prawSTU

2011-12-07 12:51:13

Większość długów przedawnia się po 3 lub 10 latach.

cecyl4

2011-12-07 13:50:56

Ja bym powiedział że wszystko zależy od tego, komu jesteśmy winni pieniądze;] bo są przepisy, które wyznaczają inne terminy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: