Rejestracja pojazdu a homologacja

Odpowiedzi w temacie (1)

-

27.7.2001

Mam problem posiadam busa rejestrowanego jako ciężarówka. Zamierzam zmienić liczbę miejsc w samochodzie w związku z czym dokonałem zmian określonych w przepisach, tj. montaż siedzeń etc. Natomiast pan dyrektor wydziału komunkacji w Łodzi stwierdził że diagnosta na stacji nie jest uprawniony do wydawania takiego zaświadczenia tylko producent i muszę mieć homologację fabryczną na tą zmianę. Twierdzi że przepisy odnośnie rejestracji są niejasne i on jako prawnik interpretuje je sobie tak jak jemu to się podoba. Co można wtakiej sytuacj zrobić? Bardzo mi zależy na tym by to autko było rejestrowane na większą liczbę osób.
(miaziol)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotr - ekonomista

2001-07-30 21:38:42

Diagnosta na stacji kontroli faktycznie nie ma prawa zmieniać przeznaczenia pojazdu. Najlepiej w tej sprawie skontaktować się z dealerem samochodów nowych (np. Opel, Ford), bo oni na pewno mają podpisane umowy z rzeczoznawcami upowaznionymi przez Ministra do homologacji pojazdów i od nich otrzymać adres takiego specjalisty. Dopiero po uzyskaniu od niego takiego zaświadczenia jedziemy na stację diagnostyczną, a dopiero na końcu - do wydziały komunikacji. W takiej kolejności nawet kierownik - prawnik nic nie zrobi. A on nie interpretuje przepisów jak mu się chce, tylko tak jak to przewiduje oficjalna wykładnia. A propos - proponuję prześledzić jak homologuje się samochody osobowe na ciężarówki do leasingu - taka sama droga.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 2.1.2019

  Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

  Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 (...)

 • 26.4.2017

  Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

  Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadzi nową formę czasowej rejestracji pojazdów. Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom zajmującym się dystrybucją (sprzedażą prowadzoną (...)

 • 18.10.2018

  Kolejne rewolucyjne zmiany dla kierowców?

  Likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej, możliwość zachowania dotychczasowego (przypisanego do pojazdu) numeru rejestracyjnego pojazdu, brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy - to (...)

 • 10.1.2018

  Możliwa będzie profesjonalna rejestracja pojazdów

  Nowelizacja przepisów przewiduje wprowadzenie tzw. profesjonalnej rejestracji pojazdów, umożliwiającej legalne wykonywanie jazd testowych pojazdami z wykorzystaniem 1 numeru rejestracyjnego (...)