e-prawnik.pl Porady prawne

SEPARACJA!

Odpowiedzi w temacie (9)

-

15.4.2003

Chcialam zapytac,jak dlugo i w jakich przypadkach moze trwac okres separacji orzeczonej przez sad,jakie mozliwosci granice posiada taki stan rzeczy-slyszalam,ze na kazde dziecko w malzenstwie przypada po rok separacji(a wiec im wiecej dzieci-tym dluzszy staje sie ten okres?).Pomozcie mi prosze!!!!
(Mila)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mikawi

2003-04-16 13:16:31

to jakas bzdura! weź do ręki Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, tam znajdziesz wszystkie informacje. Przesłanki do orzezcenia separacji: 1. Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, by sąd w trybie procesowym orzekł separację (koszt - 500 zł). Przesłanka negatywna - jeżeli wskutek separacji miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci albo z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 2. Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci sąd może orzec separację w na podstawie zgodnego żądania małżonków w trybie nieprocesowym (koszt - 100 zł). Do orzeczenia separacji nie jest wymagane, by rozkład pożycia był trwały. Orzeczeniu separacji nie stoi na przeszkodzie, że żąda jej małżonek zupełnie winny rozkładu pożycia. Z żądaniem separacji wystąpić może jeden albo oboje małżonków. Rzeczowo właściwy jest sąd okręgowy. Właściwość miejscowa jest wyłączna. Wytacza się powództwo przed sądem, w okręgu którego małżonkowie mieli ostatnie wspólne zamieszkiwanie, jeżeli choć jedno z nich w tym okręgu jeszcze przebywa. W braku takiej podstawy właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej. Uwzględniając żądanie, sąd orzeka separację bezterminowo. Jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji a drugi orzeczenia rozwodu, a żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód. Przy orzekaniu separacji sąd orzeka o winie jeżeli postępowanie było procesowe, przy postępowaniu nieprocesowym sąd nie orzeka o winie. Separacja prawna powstaje w dacie uprawomocnienia się wyroku. Skutki separacji to m.in.: - Powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej - Wyłączenie domniemania pochodzenia dziecka od męża matki - Odsunięcie małżonka spadkodawcy od dziedziczenia ustawowego, jeżeli w chwili otwarcia spadku małżonkowie pozostawali w separacji Sąd nie przelicza lat separacji na liczbę dzieci. Zalożeniem separacji jest to, że daje ona czas małżonkom na zastanowienie się nad rozstaniem (rozwodem), stanowi ona mniej drastyczny krok i może zostać łatwo zniesiona, jeśli małżonkowie się pogodzą. Jeśli jestes w separacji a chcesz się rozwieść - składaj pozew o rozwód. Jego przesłanką jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

mila

2003-04-17 11:07:24

Dziekuje bardzo za pomoc,ale czy to oznacza,ze separacja orzeczona przez sad nie doprowadzi samoisnie do rozwodu jesli malzmonkowie sie nie pogodza i nie zniosa separacji?Tutaj postepowanie rozpoczelo sie od wniosku o rozwod-po 3 latach sad wlasnie przyznal separacje.I co dalej ?Jak mozna przyspieszyc rozwod?

mikawi

2003-04-17 11:30:09

separacja nie prowadzi automatycznie do rozwodu, powinnaś złożyć pozew o rozwód, uzasadnić że rozkład pożycia jest ZUPEŁNY i TRWAŁY, że dalsza separacja jest bezzasadna bo nie ma szans na wasze ponowne zejście,a tylko uniemożliwia ulożenie sobie zycia przez was (bo nie możecie wstąpić w związki małżeńskie).

ja

2003-08-16 16:55:45

mikawi, czy nie uważasz że wszystkich wprost namawiasz do rozwodu? Może niektóre małżeństwa dało by się jeszcze uratować.

kina

2006-12-04 22:56:45

separacja jak długo można być w niej

Byska

2017-05-30 20:30:36

Witam chcialabym wiedziec co sie dzieję ze wspólnymi kredytami po separacji? Jak to podzielić?

aga76s

2018-02-19 07:09:30

Mój mąż trzy tygodnie temu wyprowadził się z domu twierdząc że za bardzo się go czepiałam. Do tej pory nasze rozmowy polegają na dziecinnych przepychankach i łapanie za słówka. Stwierdził że jestem odpowiedzialna za jego wyprowadzkę i rozpad małżeństwa. Nie chcę się kłócić, niech i tak będzie. Zależy mi na tym aby nasze dzieci jak najmniej na tym ucierpiały. Dodam że drugim moim problemem są długi w jakie popadłam w głównej mierze z winy męża. Mąż nie daje mi żadnych pieniędzy choć ustalenia były takie że będzie mi pomagał w spłatach. Co mam robić, jakie mam prawa. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję

Bolesta

2018-02-19 11:40:22

Z kolei nt. separacji, ale wg kościelnego prawa małżeńskiego zapraszam również na mój blog dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

Lala

2018-02-28 16:11:03

Od 10 lat jestem w separaci z winy męża bo wyjechał za granicę i tam poznał nie kobietę i z nią tam jest czy mogę starać się o rozwód z winy meza i kto płaci za rozprawę

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM