e-prawnik.pl Porady prawne

SPŁATA KREDYTU ZA WSPÓŁMAŁŻONKA!!

Odpowiedzi w temacie (3)

-

5.12.2002

Rozeszłam się z mężem 8 miesięcy temu(nie mamy jeszcze rozwodu)Mąż w tym czasie zaciągnął kilka kredytów.Nie spłacał ich,2 miesiące temu porzucil prace no iteraz tym bardziej nie będzie tego spłacał.Ja pracuje zarabiam brutto 912 zl.i mam na utrzymaniu 3 dzieci, alimentów narazie nie otrzymuje sprawa jest w toku.Wiem że będe musiała spłacać te kredyty bo nie mieliśmy ustanowionej rozdzielczosci majątkowej.Mam prośbe , jeżeli ktoś wie to niech mi napisze czy będe splacać w całości te zadłużenia czy w polowie?z góry dziękuje!!!
(ania)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Marta

2002-12-09 16:14:35

Ja na Pani miejscu niczego bym nie spłacała dopóki nie zostałabym do tego zobowiązana wyrokiem sądu a i wtedy bym się jeszcze odwoływała. Do tego czasu mąż być może pojdzie do jakiejś pracy, w końcu musi z czegoś żyć. Niestety, jako żona jest Pani odpowiedzialna za cały kredyt (odpowiedzialność solidarna). Ale proszę pamiętać, że Pani mąż także jest za niego odpowiedzialny. Może jak dostanie wezwanie z sądu przestraszy się i zacznie płacić? I niech Pani walczy o jak najwyższe alimenty dla dzieci, a gdyby mąż ich także nie płacił to powinna go Pani pozwać do sądu. Pozdrawiam i współczuję, bo z doświadczenia wiem, co Pani przeżywa.

ania

2002-12-09 17:24:27

Dziękuje.Pozdrawiam.

specfiction

2006-01-03 17:39:00

Zastanowilbym sie nad niesplacaniem i oczekiwaniem na wyrok sądu. Poniewaz byliscie malzenstwem w momencie brania przez meza kredytu odpowiada pani tak samo jak mąz, a jak mąż nie ma dochodów bank ma prawo domagać sie całosci spłaty od pani. Jeśli będzie pani czekała na sprawę w sądzie to dojdą potem koszty komornicze plus odsetki za niespłacone miesiące (wiem z doświadczenia że koszty to niemałe) Jedyne wyjście w/g mnie to spłacać kredyt i starać sie o jak najwyższe alimenty od byłego męża. Myślę że jest jeszcze jedno wyjście: Zgodnie z kodeksem pracy, pobraniu z wynagrodzenia za pracę podlegają m. in. wierzytelności egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych: a) na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia, b) na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne – do wysokości połowy wynagrodzenia. Granice dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia odnoszą się do wynagrodzenia pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także o składki na ubezpieczenie społeczne. Prawo pracy gwarantuje pracownikowi ochronę minimalnego zarobku przed uszczupleniem na rzecz wierzycieli (z tytułu innych wierzytelności niż świadczenia alimentacyjne). Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie kwot wynagrodzenia za pracę wolnych od potrąceń z innych tytułów niż świadczenia alimentacyjne od potrąceń wolne są następujące kwoty: 1) najniższe wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy (po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także o składki na ubezpieczenie społeczne), przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne. 2) 75% powyższego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi. 3) 90% powyższego wynagrodzenia – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 KP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, najniższe wynagrodzenie za pracę wynosi 760 zł brutto miesięcznie. Pani wynagrodzenie jest niewiele wyższe od najniższego więc może sie pani dogadać z bankiem i płacic po np. 50 zł/ mieś (nie wiem jakiej wielkości był kredyt ale dobrze jest iść do banku i z nimi porozmawiać).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...) czytaj dalej»

 • POMOCY !! Bank wypowiedział mi umowę kredytu Zaczne od początku. Miałam linie kredytową w PKO BP na 6.000 zł. Rok temu przeprowadziłam sie do innego miasta i na konto w banku nie było żadnych (...) czytaj dalej»

 • Jak długo w BIK Wzięłam kredyt w SKOKu dla znajomych, nie spłacili 3 ostatnich rat ( w sumie 380 zł)- spłaciłam je sama ale znalazłam się nawindykacji i "czrnej liście w BIK Jestem tam już (...) czytaj dalej»

 • DO MIKAWI-PYTANIE!!!! Jeśli mógłbyś odpowiedzieć to mam jeszcze jedno pytanie odnośnie rozdzielczości majątkowej po rozwodzie( z datą wsteczną). Otóż przeglądałm w internecie odpowiedzi na (...) czytaj dalej»

 • Rozwód, rozdzielność, podział majątku Czy w przypadku ustanowienia przez małżonków roździelności majątkowej, w przypadku następującego później rozwodu i wystpienia przez jednego z nich o (...) czytaj dalej»

 • ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...) czytaj dalej»

 • ulga mieszkaniowa/spłata kredytu na zakup zbywanej nieruchomości Witam Wszystkich Proszę o pomoc w nastepujacej sprawie: Mieszkanie kupione w 2006r, zakup był finansowany z kredytu hipotecznego. Sprzedaż (...) czytaj dalej»

 • Odpowiedzialność za długi współmałżonka Mój mąż bez mojej wiedzy narobił olbrzymich długów w trakcie trwania naszego małżeństwa. Kiedy jego sprawki wyszły na jaw, podpisaliśmy intercyzę. (...) czytaj dalej»

 • Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...) czytaj dalej»

 • Spłata kredytu przez rodzinę po śmierci kredytobiorcy witam, Przypadek jest dość ciężki i trudny... otóż kredytobiorca (ojciec rodziny) bez wiedzy współmałżonka zaciągał kredyty w różnych (...) czytaj dalej»

 • art. 286 § 1 kk Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej (...) czytaj dalej»

 • Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Dzień dobry. Piszę ten temat w kwestii kredytu HIPOTECZNEGO. Jakiś czas temu zmieniły się na korzyść konsumentów warunki kredytu KONSUMENCKIEGO. (...) czytaj dalej»

 • kredyt hipoteczny po rozwodzie Mam pytanie w jaki sposób dzeli się spłatę kredytu na mieszkanie (30lat) jeśli rozwód ma miejsce po 1,5 roku spłacania długu. Dodam, że rozwód jest z winy żony. (...) czytaj dalej»

 • Brak wynagrodzenia przez rok Witam zainteresowanych Użytkowników, do których zwracam się o pomoci rady jak postąpić w poniższej sprawie. Proszę nie oceniać mojej naiwności oraz apeluję o rzeczową (...) czytaj dalej»

 • PRESCO!POMOCY!!! Kilka dni temu dostałam pismo od firmy Presco że przejęła dwa lata temu długo od firmy kontrolerskiej za przejazd bez ważnego biletu. Co ciekawe wczoraj dostałam znowu takie samo (...) czytaj dalej»