SPŁATA KREDYTU ZA WSPÓŁMAŁŻONKA!!

Odpowiedzi w temacie (3)

-

5.12.2002

Rozeszłam się z mężem 8 miesięcy temu(nie mamy jeszcze rozwodu)Mąż w tym czasie zaciągnął kilka kredytów.Nie spłacał ich,2 miesiące temu porzucil prace no iteraz tym bardziej nie będzie tego spłacał.Ja pracuje zarabiam brutto 912 zl.i mam na utrzymaniu 3 dzieci, alimentów narazie nie otrzymuje sprawa jest w toku.Wiem że będe musiała spłacać te kredyty bo nie mieliśmy ustanowionej rozdzielczosci majątkowej.Mam prośbe , jeżeli ktoś wie to niech mi napisze czy będe splacać w całości te zadłużenia czy w polowie?z góry dziękuje!!!
(ania)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Marta

2002-12-09 16:14:35

Ja na Pani miejscu niczego bym nie spłacała dopóki nie zostałabym do tego zobowiązana wyrokiem sądu a i wtedy bym się jeszcze odwoływała. Do tego czasu mąż być może pojdzie do jakiejś pracy, w końcu musi z czegoś żyć. Niestety, jako żona jest Pani odpowiedzialna za cały kredyt (odpowiedzialność solidarna). Ale proszę pamiętać, że Pani mąż także jest za niego odpowiedzialny. Może jak dostanie wezwanie z sądu przestraszy się i zacznie płacić? I niech Pani walczy o jak najwyższe alimenty dla dzieci, a gdyby mąż ich także nie płacił to powinna go Pani pozwać do sądu. Pozdrawiam i współczuję, bo z doświadczenia wiem, co Pani przeżywa.

ania

2002-12-09 17:24:27

Dziękuje.Pozdrawiam.

specfiction

2006-01-03 17:39:00

Zastanowilbym sie nad niesplacaniem i oczekiwaniem na wyrok sądu. Poniewaz byliscie malzenstwem w momencie brania przez meza kredytu odpowiada pani tak samo jak mąz, a jak mąż nie ma dochodów bank ma prawo domagać sie całosci spłaty od pani. Jeśli będzie pani czekała na sprawę w sądzie to dojdą potem koszty komornicze plus odsetki za niespłacone miesiące (wiem z doświadczenia że koszty to niemałe) Jedyne wyjście w/g mnie to spłacać kredyt i starać sie o jak najwyższe alimenty od byłego męża. Myślę że jest jeszcze jedno wyjście: Zgodnie z kodeksem pracy, pobraniu z wynagrodzenia za pracę podlegają m. in. wierzytelności egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych: a) na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia, b) na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne – do wysokości połowy wynagrodzenia. Granice dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia odnoszą się do wynagrodzenia pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także o składki na ubezpieczenie społeczne. Prawo pracy gwarantuje pracownikowi ochronę minimalnego zarobku przed uszczupleniem na rzecz wierzycieli (z tytułu innych wierzytelności niż świadczenia alimentacyjne). Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie kwot wynagrodzenia za pracę wolnych od potrąceń z innych tytułów niż świadczenia alimentacyjne od potrąceń wolne są następujące kwoty: 1) najniższe wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy (po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także o składki na ubezpieczenie społeczne), przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne. 2) 75% powyższego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi. 3) 90% powyższego wynagrodzenia – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 KP. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, najniższe wynagrodzenie za pracę wynosi 760 zł brutto miesięcznie. Pani wynagrodzenie jest niewiele wyższe od najniższego więc może sie pani dogadać z bankiem i płacic po np. 50 zł/ mieś (nie wiem jakiej wielkości był kredyt ale dobrze jest iść do banku i z nimi porozmawiać).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.3.2012

  Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

  Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po (...)

 • 9.11.2004

  Zdolność kredytowa

  Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 7.4.2019

  SN o kredytach frankowych

  Wyrokiem z 4 kwietnia 2019 r. w sprawie o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, Sąd Najwyższy orzekł o uchyleniu zaskarżonego wyroku Sądu Apelacyjnego (sygn. akt III CSK 159/17).

 • 12.12.2013

  Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku

  Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli (...)