Forum prawne

Ustawa o ochronie danych osobowych

Czy jeżeli Spółdzielnia poprzez Panią zatrudnioną w charakterze sprzątaczki przekazuje informację łatwo dostępną - czytaj nie w kopercie , całkowicie jawną - spóldzielnicy wskazując jego zadłużenie dopuszcza się łamania ustawy o ochronie danych osobowych

(beata)

2001.1.26 0:0:0

Odpowiedzi w temacie: Ustawa o ochronie danych osobowych (26)

To zdarzenia spotkało mnie również. Dodam jeszcze, że pod moją nieobecność pani dozorczyni zostawiła kartkę u mojej sąsiadki (największe halloooo na osiedlu). Pani dozorczyni oddała listę do spółdzielni bez mojego podpisu stwierdzającego odbiór ww. karteczki. Postanowiłem zadziałać i poszedłem do spółdzielni. Przerwałem panią poranna kawę i chyba to je bardziej ruszyło niż moje zapowiedzi o interwencji u Inspektora ochrony danych osobowych. Czekam do następnego razu. Jeżeli sytuacja się powtórzy adwokat z listy "szukasz prawnika" będzie miał co robić.
P.S. Takie zwyczaje panują w spółdzielni mieszkaniowej HUTNIK

2001.1.26 13:51:17

to widać, że w pewnej czesci miasta S panują w spółdzielnach utarte zwyczaje
najwyższy czas aby to rzetelnie wyjaśnić
mam nadzieję,że nam to wyjaśni osoba merytorycznie przygotowana

2001.1.26 14:45:1

Jest jeden sprawdzony sposób na urzędników lub pracowników takich instytucji jak spółdzielnia. Oni nie boją się osób, które przychodzą i coś mówią. Oni boją się słowa pisanego. Jeżeli teraz otrzymam informacje na temat mojego salda w sposób naruszający moje prawo do zachowania moich danych osobowych w tajemnicy przed osobami trzecimi. Wystosuję pismo do prezesa spółdzielni o wyjaśnienie praktyk, które według mnie są niezgodne z prawem oraz co zamierza zrobić.

2001.2.1 10:11:14

Według ustawy o ochronie danych osobowych wszelkie dane za pomocą których można zidentyfikować osobę są danymi osobowymi. Administrator bazy danych jest obowiązany ustawowo do zapewnienia bezpieczeństwa danych będących w jego posiadaniu. Wyżej wspomniana sytuacja była w moim przekonaniu ewidentnym przypadkiem naruszenia obowiązków administratora danych. możliwości jakie pani pozostają to:
1. w przypadku poniesienia szkody z tytułu ujawnienia danych osobowych (należy ją wykazać) roszczenie odszkodowawcze
2. w przypadku gdy w wyniku zaistniałej sytuacji ucierpiało obiektywnie pani pani imię może dochodzić pani odszkodowania z tytułu naruszenia dóbr osobistych art. 24, 25 k.c.
3. w pozostałych przypadkachmoże pani skierować pismo do prezesa spółdzielni w celu wyjaśnienia sytuacji i zapobieżenia dalszym naruszeniom

2001.2.11 18:29:14

To znaczy, że jeżeli kierowniczka akademika wywiesiła moje imię i nazwisko wśród osób, które nie płacą za akademik - to mogę ją oskarżyć o naruszenie ustawy o danych osobowych?

2001.3.1 19:4:20

jak najbardziej

2001.3.24 18:50:34

Pytanie-w jakim Sądzie i w którym mieście składać pozew przeciw firmie z Warszawy, która bez mojej pisemnej zgody przetwarza moje dane osobowe, i na dodatek wykorzystuje to przeciw mnie? ( zaznaczam, że mieszkam na Śląsku)

2001.3.24 23:30:23

Tak, i to z dwu powodów : 1) nie powinna podawać do publicznej wiadomości danych mieszkańcow akademika, 2) jest to naruszenie dóbr osobistych (informacja o niepłaceniu).

2001.4.23 2:21:21

Witam! Czy mozecie mi pomoc i odpowiedziec na pytanie dotyczace ochrony danych osobowych. Czy istnieje obowiazek rejestracji w przypadku, gdy firma gromadzi (przez internet) i przetwarza dane osobowe wylacznie osob fizycznych bedacych podmiotami gospodarczymi?

2001.9.10 14:44:11

Ja raczej nie mam gotowej odpowiedzi, lecz podobne watpliwosci. Interpretacje przepisow w przypadku osob fizycznych prowadzacych DG (na dodatek w prywatnym mieszkaniu) sa sprzeczne. Jedni mowia, ze jezeli imie i nazwisko, to nazwa podmiotu gospodarczego, a adres zamieszaknia, to siedziba firmy, to dane te traca charakter osobowy i staja sie danymi dotyczacymi podmiotiu gospodarczego i nie podlegaja ochronie. Sa tez interpretacje dokladnie przeciwne. Dopoki w takich sprawach nie zapadnie kilka wyrokow sadowych (choc praktyka wykazuje, ze i one w identycznych przypadkach moga byc odmienne), dalej bedziemy miec watpliwosci. Chyba, ze brakoroby z Wiejskiej zmienia ustawe, jednoznacznie przecinajac nasze watplkiwosci.

2001.10.19 10:54:29

jeżeli śasiednia nieruchomość monitorowana jest przy pomocy kamer, które zaglądają mi do mieszkaniato czy narusza to ustawę i czy narusza moje dobra osobiste art.23 i 24 kc

2001.11.10 15:30:23

Departament Rejestracji Zbiorów Danych Osobowych wypowiedzial sie na ten temat w nastepujacy sposob:
jezeli adres zamieszkania podmiotu gospodarczego (os.fizycznej) jest równoczesnie miejscem prowadzenia dzialalnosci gospodarczej -to "jezeli dana ta jest przetwarzana wylacznie w celu utrzymywania kontaktów sluzbowych to nie jest to prywatna dana tych osób". Odpowiedz jest, ale problem pozostaje, gdyz dobrze wiemy , ze os. fizyczne prowadzace DG czesto rejestruja DG pod adresem zamieszkania, a miejsce (a) prowadzenia dzialalnosci moga byc rozne.

2001.11.29 13:12:46

Szanowny Opanie, Art. 23 i 24 kC mówią o ochrobnie dóbr ososbistych co nie należy mylic z ochroina danych ososbowych. pana pytanie powinnio sie znaleźć w rubryce mówiacej o sposobie wykonywania prawa własności czy tez innego prawa do nieruchomości na którego podstawie włada nią Pana sąsiad ponoć zagłądajacy do Pana mieskzania. Tu nie wchodzi w grę ochrona z art. 23 24 kC ale moze Pan najpierw do sąsiada ajak to nie poskutkuje to do sądu zwrócić się do sądu powszechnego cywilnego o zobowiąznaia sąsiada do okreslonego zachownaia w tym przyopadku np zlikwidowanie kamer po Pana stronie czy cos wtym rodzaju. Mówi o tym KC a mianowicie o nienalezytym wykotrzystywaniou swojego prawa własności.

2001.12.23 13:36:34

Jeżeli to SM Hutnik w "O " to nic nie powinno dziwić.

2002.6.13 12:14:21

Czy Straznik Miejski ma prawo pytac o dochody,ile osob na utrzymaniu,ile dzieci itp.

Roman25

2002.6.28 16:0:21

W ten sposób pracownik spółdzielni łamie prawo, tyle że nie koniecznie ustawę o danych osobowych. Po pierwsze godzi w Twoje dobre imię, co ma wymiar cywilnoprawny, a po drugie narusza dyspozycję art. 266$1 kodeksu karnego albowiem wbrew przepisom ustawy ujawnia informację z którą zapoznał się w związku z wykonywana pracą. Tajemnicę korespondencji gwarantuje już Konstytucja i właśnie tę ustawę narusza pracownik. Jestem natomiast zdania, że przesyłając pismo nie narusza on ustawy o ochronie danych osobowych. Dlaczego? Otóż pismo zawiera imię, nazwisko i adres. Gdyby pracownik spółdzielni włożył swoje pismo do koperty, to i tak te dane musiałby napisać na kopercie, no bo inaczej niemożliwe byłoby doręczenie pisma przez pocztę czy tez pracownika spółdzielni. Tak więc zaklejenie czy nie koperty nie ma tu nic do rzeczy. Pozdrawiam.

2002.10.1 20:36:42

Tak - tyle, żeTy nie musisz na nie odpowiedzieć. Strażnik Miejski jest upoważniony do nakłądania mandatów. Z przepisów wynika, że jego wysokośc ma być ustalona m.in. proporcjonalnie do stanu majątkowego obwinionego. A jak go ma ocenić nakładający?! - o tym już ustawodawca nie napisał, a moim zdaniem szkoda szkoda. Rad bym dowiedzieć się, jakie w tym przedmiocie sugestie maja posłowie. Przeciez na pytanie, ile zarabiasz, mozesz powiedzieć, że jesteś bezrobotnym. Ukarać Cię za kłamstwo w tym wypadku nie można, a i sposobu weryfikacji Twego oświadczenia "na drodze" nie znam. Może wprowadzić obowiązk wożenia przez kierowców zaświadczeń o zatrudneniu i zarobkach? - to oczywiscie żart.

2002.10.6 22:16:27

Czy ktos moglby mi pomoc????
Otoz moja szwagierka zostala porzucona przez meza, miesiac temu wyjechal z domu, zerwal kontakt z nia , ze swoimi rodzicami, dziecmi, nie wiadomo co robi, gdzie jest ; telefon komorkowy podaje wiadomosc, ze abonent jest niedostepny;
tak naprwde nie wiadomo co sie z nim dzieje,

podobno zglosil sie na policje w miejscu pracy, gdzie jest winny ludziom pieniadze , ale policja nie chce podac jego adresu kontaktowego, czy jest jakas mozeliwosc dla zony wyegzekwowania jego danych od policji,
zona nie pracuje, dwoje dzieci pozostaja bez srodkow do zycia?????

2002.11.3 18:32:44

A czy to dotyczy informacji przekazanych osobom trzecim w formie listu, tu chodzi mi o list skierowany do moich rodziców a umowa zawarta jest w tym momencie pomiędzy mną a fimą.

2008.6.15 9:51:38

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod innym adresem jak adres zamieszkania (zameldowania) urząd miasta upublicznił mój adres domowy czy jest to naruszenie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej lub ustawie o ochronie danych osobowych proszę o odpowiedź.

2009.3.5 18:49:0

pracownik Urzędu Skarbowego wysłał do kilku osób pismo powiadamiające o moim rzekomym zadłużeniu przy okazji nakazujące nie wypłacenie mi wynagrodzenia.Zrozumiałe byłoby dla mnie gdyby te osoby były moimi pracodawcami a są tu ludzie zupełnie obcy dla mnie, u których nigdy nie byłem zatrudniony?Czy jest to naruszenie ochrony danych? A jeśli tak to gdzie i jaki pozew powinienem złożyć?

2009.3.16 21:44:35

Też się zastanawiam na jakiej podstawie można oskarżyć urzędnika skarbowego o ujamnienie danych osobowych czy też można anonimowo zadzwonić do urzędu i wskazać osobę która ujawnia moje dane czy też musze dać dowody i ujawnić swoje dane? A może do izby zadzwonić lepiej?

2009.5.31 11:53:5

czy jak ktoś podaje numer telefonu komorkoego osoby nie mającej nic wspolnego ze sprawą w interwencji policji i składa zeznania ze, ta osoba jest świadkiem a nie ma nic wspólnego nawet nie mieszka na tym miejscu! Czy jest obięta ochroną danych osoowych!chodzi o osobę którą żekomo ktoś podał jako świadek!

2009.9.25 14:14:38

Witam.

Proszę o pomoc

Od pewnego czasu nie jestem pracownikiem pewnej firmy jednak owa firma do dnia dzisiejszego nie usunęła mojego imienia i nazwiska ze swojej strony internetowej pomimo mojej prośby . Chciałbym się dowiedzieć czy zostało naruszone prawo o ochronie danych osobowych mojej osoby.

2010.6.26 22:26:28

Witam, moje zdjęcia - bez praw autorskich ale za zgodą autora umieściłem w serwisie internetowym. Po pewnym okresie na stronie pokazała się możliwość pobierania zdjęć na telefon. Poprosiłem wtedy o usunięcie moich zdjęć. Po czym admin umieścił na swojej stronie internetowej informację że jestem skąpy i nie chcę pomagać charytatywnie, podając moje imię i nazwisko. Jak dla mnie to może się to oprzeć o sąd? Co dalej z tym zrobić?

2011.2.24 15:7:37

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika