Informacje strona 31

Co dalej z polską energetyką jądrową?

29.7.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych dwa dokumenty: projekt nowelizacji ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (tzw. specustawy jądrowej) i niektórych (...)

Specjalne przeznaczenie gruntów leśnych...

29.7.2021

Przyjęta przez Sejm 23 lipca br. ustawa zakłada czasowe wprowadzenie dodatkowej procedury pozyskiwania lokalizacji dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa.

Co z Krajowym Planem Odbudowy?

28.7.2021

3 maja polski Krajowy Plan Odbudowy (KPO) został oficjalnie przesłany do Komisji Europejskiej (KE). Od tego czasu trwał intensywny dialog z KE dotyczący uzgodnienia ostatecznej wersji dokumentu, który jest podstawą do otrzymania pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

28.7.2021

Placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach – klinicznym, konsumenckim i zarządczym - będą mogły liczyć na dodatkowe współczynniki podnoszące finansowanie - to główne założenia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie (...)

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych

27.7.2021

Pacjenci, u których wystąpią niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać świadczenie pieniężne. Zapewni to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych.

Senat przyjął ustawę o organizacji 11. sesji Światowego Forum Miejskiego

27.7.2021

Za niecały rok w Katowicach odbędzie się 11 sesja Światowego Forum Miejskiego (WUF11). Senat pozytywnie rozpatrzył przyjętą 24 czerwca przez Sejm ustawę ułatwiającą organizację w Polsce tego wydarzenia. To oznacza, że ustawa trafi do podpisu przez Prezydenta. WUF11 to jedno z największych (...)

Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach

27.7.2021

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą jakość (...)

Idą zmiany w zatrudnieniu socjalnym...

26.7.2021

Przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu to bardzo ważna misja. Służą jej m.in. centra oraz kluby integracji społecznej – poprzez reintegrację zawodową i społeczną.

Wyprzedaże - takie same prawa

26.7.2021

Szał wyprzedaży trwa, obniżki wkrótce mogą sięgnąć do -80 proc. W szale wakacyjnych zakupów łatwo stracić głowę i dokonać niewłaściwego wyboru. Co zrobić z za małym kapeluszem, butem, któremu odpadł obcas lub perfumami z zagranicy, które do (...)

TSUE w sprawie OPAL

25.7.2021

15 lipca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Trybunał uznał, że Komisja Europejska, przy wydawaniu decyzji zwalniającej, (...)

Nieautoryzowane transakcje bankowe

23.7.2021

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowania wyjaśniające, w których sprawdzi, jak banki rozpatrują reklamacje konsumentów związane z kradzieżą pieniędzy z konta oraz jakie stosują mechanizmy uwierzytelniania transakcji. Wezwania do przedstawienia wyjaśnień (...)

Jest projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych

23.7.2021

Uregulowanie działalności kooperatyw to główny cel projektu ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Od 22 lipca trwają jego konsultacje społeczne. Rozwiązania, które przygotowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, mają wprowadzić tę formułę realizacji inwestycji mieszkaniowych (...)

Rodzinny kapitał opiekuńczy już w przyszłym roku

22.7.2021

To kolejny krok na drodze do poprawy sytuacji i jakości życia polskich rodzin. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, jednym z filarów Polskiego Ładu.

Weź paragon

22.7.2021

Pod hasłem „Weź paragon” ruszyła ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów. Akcja ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Kampania będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Na stronie akcji (...)

Wytyczne dla uczelni w sprawie organizacji roku akademickiego 2021/2022

22.7.2021

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje co do zasady powrót do prowadzenia kształcenia w uczelniach w ich siedzibach w roku akademickim 2021/2022. Ostateczne decyzje w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje (...)

Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2021 r. ważne dla podatników

20.7.2021

Wszedł w życie pakiet e-commerce i rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE. Kolejne branże i usługi zostały objęte obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze są przekazywane do urzędu (...)

Większe bezpieczeństwo ruchu drogowego?

19.7.2021

Wsparcie osób najbliższych ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępstwami drogowymi to główne cele nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, nad (...)

Wzmocnienie ochrony ofiar przemocy domowej

19.7.2021

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa antyprzemocowa przyniosła zamierzone efekty - sprawcy są izolowani, a ofiary mają zapewnioną pomoc i opiekę. Dla jeszcze większej ochrony osób dotkniętych przemocą domową ministerstwo wprowadza dodatkowe gwarancje ich bezpieczeństwa.

Brak PIT i CIT od Tarczy Finansowej

18.7.2021

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR. Rezygnacja z poboru podatku to element strategii walki z pandemią oraz wyraz odpowiedzialności państwa za (...)

Każdy płyn do e-papierosów podlega akcyzie

18.7.2021

Resort finansów przypomniał, iż każdy płyn, który może zostać wykorzystany do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź innych punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami, podlega akcyzie i obowiązkowi banderolowania.

Nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym

18.7.2021

e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. odwołanych sędziów

17.7.2021

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku 29 czerwca 2021 r. orzekł, że usunięcie przez Ministra Sprawiedliwości dwojga sędziów ze stanowisk wiceprezesów sądu okręgowego w Kielcach przed upływem ich kadencji stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu wynikającego z art. (...)

Nowa umowa podatkowa z Gruzją

17.7.2021

Polska i Gruzja podpisały nową umowę w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania. Do jej podpisania doszło 7 lipca br. w Tbilisi. To efekt prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki (...)

Rzęd chce dalszego zawieszenia stabilizującej reguły wydatkowej

17.7.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja zakłada, że klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 r. Wprowadzone zmiany pozwolą na dodatkowe wsparcie gospodarki (...)

Z viaTOLL można korzystać tylko do 30 września

15.7.2021

Od 1 lipca rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Warto, aby przewoźnicy przechodzili do nowego systemu e-TOLL i nie zostawiali tego na ostatnią chwilę. W systemie e-TOLL (...)

Nagrody w loterii szczepionkowej bez PIT

13.7.2021

Minister Tadeusz Kościński wydał rozporządzenie, na mocy którego nagrody otrzymane w loterii o wartości przekraczającej 2 280 zł, nie będą opodatkowane PIT.

Umowa z Izraelem weszła w życie

12.7.2021

1 maja weszła w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym z Państwem Izrael. Tego samego dnia weszły w życie także przepisy wykonawcze związane z tym porozumieniem. To kolejny krok dla zapewnienia szerokiego zabezpieczenia polskich rodzin. Dzięki niej można sumować okresy ubezpieczenia (...)

Brak PIT i CIT od Tarczy Finansowej

11.7.2021

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonych subwencji PFR. Rozporządzenie wejdzie w życie przed 20 lipca br., czyli przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację (...)

Nowe przepisy o dodatkach mieszkaniowych

11.7.2021

1 lipca weszły w życie przepisy o dodatkach mieszkaniowych na nowych zasadach. Nowe regulacje usprawnią system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminują wątpliwości interpretacyjne. Będzie też bardziej adekwatne do potrzeb adresowanie wsparcia, jakim jest dodatek mieszkaniowy.

Wsparcie z ZUS dla sklepików szkolnych i pilotów wycieczek

11.7.2021

Sklepiki szkolne, które poniosły straty z powodu obostrzeń związanych z pandemią COVID19 otrzymają pomoc. Przedsiębiorcy mogą liczyć na świadczenie postojowe i  zwolnienie z opłacania składek. Wsparcie otrzymają także piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Wnioski można (...)

Pakiet Wolności Akademickiej w drodze

8.7.2021

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli tzw. Pakiet Wolności Akademickiej. Konieczność wzmocnienia zasad poszanowania wolności nauczania, słowa i badań naukowych sygnalizowało środowisko akademickie zaniepokojone pojedynczymi przypadkami (...)

Ruszył całkowicie elektroniczny e-KRS

7.7.2021

Od 1 lipca br. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. To przełomowe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy wszystkie sprawy związane z rejestrem załatwią szybko i wygodnie przez Internet.

MF wspiera reformę międzynarodowego opodatkowania

5.7.2021

130 krajów w tym Polska, 1 lipca br. wydało wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania, w tym w zakresie opodatkowania tzw. „gigantów cyfrowych”. To efekt ponad dwuletnich prac na forum Organizacji Współpracy (...)

EROD i EIOD o projekcie aktu w sprawie sztucznej inteligencji

4.7.2021

Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD) wezwali do zakazu wykorzystywania sztucznej inteligencji do automatycznego rozpoznawania cech ludzkich w przestrzeni publicznej oraz niektórych innych zastosowań sztucznej inteligencji, które mogą (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika