Informacje strona 69

Interesy majątkowe małoletniego pod ochroną sądu?

17.2.2019

Interesy majątkowe małoletniego dziecka wymagają bezwzględnej ochrony - uznał Sąd Najwyższy. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Zmiany dotyczące komisji wyborczych

16.2.2019

Zmiany w Kodeksie wyborczym mają usprawnić proces powoływania obwodowych komisji wyborczych oraz urzędników wyborczych. Dostosowują także brzmienie przepisów kodeksu wyborczego do treści ustawy o pracownikach samorządowych, stwierdzając, że bierne prawo wyborcze nie przysługuje (...)

Twój e-PIT - nowa jakość w rozliczeniu podatku

16.2.2019

15 lutego 2019 r. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z Twojego (...)

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów

15.2.2019

Od 11 lutego w życie weszły przepisy, które pozwalają uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Jego budżet do 2024 wyniesie ok. 1,2 mld złotych.

Więcej cudzoziemców

15.2.2019

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej nasz kraj wybierają obywatele z paszportem państw położonych za wschodnią granicą.

Zmiany Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce

14.2.2019

Nowelizacja Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma służyć wzmocnieniu autonomii statutowej uczelni poprzez umożliwienie jej samodzielnego określenia, kto będzie wykonywał obowiązki rektora w przypadku wygaśnięcia mandatu.

Miliony na seniorów

14.2.2019

Blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora może powstać w tym roku dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Senior+”. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Mówimy w sumie o 62,6 mln złotych.

Nowelizacja ustawy o BFG

13.2.2019

Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji przewidzuje zmiany usprawniające proces przymusowej restrukturyzacji, w szczególności jeśli chodzi o przeprowadzanie umorzenia lub konwersji zobowiązań (...)

Ułatwienia w płatnościach bezpośrednich

13.2.2019

W nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego przedłużono na 2019 r. rozwiązanie zastosowane w 2018 r., polegające na umożliwieniu rolnikom, ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju (...)

Oznakowanie produktów bez GMO

12.2.2019

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Proponowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania (...)

Prosta spółka akcyjna już wkrótce

11.2.2019

Prowadzenie działalności w formie prostej spółki akcyjnej ma ułatwić rozwój nowoczesnych przedsięwzięć, zwłaszcza korzystających z kapitału ludzkiego (np. z kreatorów i doświadczonych specjalistów) i innowacyjnych rozwiązań. 

Nowe obowiązki związane z produktami leczniczymi

10.2.2019

Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza (na receptę) i określonych produktów (...)

Alarm w Warszawie

9.2.2019

Drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terenie miasta stołecznego Warszawy będzie obowiązywał od dnia 11 lutego od godz. 00:00 do dnia 15 lutego do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w związku z organizacją w Warszawie konferencji dotyczącej bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, (...)

Umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią

7.2.2019

1 lutego 2019 r. weszła w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią (tzw. Umowa EPA). Celem Umowy EPA jest utworzenie strefy wolnego handlu między UE i Japonią. Zapewnia ona podmiotom gospodarczym nowe możliwości w dziedzinie handlu i inwestycji, przede wszystkim (...)

Reforma Kontroli NFZ

7.2.2019

Najważniejszymi celami przygotowanej nowelizacji są gruntowna reforma funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia, poprawa dostępności oraz jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Sekurytyzacja pod lepszym nadzorem?

6.2.2019

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw ma zapewnić realizację rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia ogólnych ram prawnych dla sekurytyzacji oraz utworzenia szczególnych podstaw dla prostych, przejrzystych (...)

Inwestycje w sektorze naftowym

5.2.2019

Rządowy projekt umożliwi realizację polityki rządu w sektorze naftowym, której celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Wspieranie działalności naukowej w nowej formule

4.2.2019

Rządowy projekt zakłada utworzenie Funduszu Polskiej Nauki. Środki funduszu sfinansują nowatorską formułę współpracy naukowej, czyli wirtualny instytut badawczy. Na czym on polega? WIB zorganizuje pracę specjalistycznych zespołów badawczych, których celem będzie wypracowanie (...)

Co przewiduje ustawa budżetowa na rok 2019?

2.2.2019

Ustawa budżetowa na rok 2019 z dnia 16 stycznia 2019 r. określa roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów państwa. Dochody budżetu zaplanowano w wysokości 388 mld 294 mln 520 tys. zł, a wydatki – 416 mld 794 mln zł, czyli (...)

Waloryzacja kontraktów drogowych

1.2.2019

W odpowiedzi na postulaty branży budowlanej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła od 21 stycznia 2019 r. nowe zasady waloryzacji kontraktów na budowę dróg. Waloryzacja obejmie generalnych wykonawców oraz podwykonawców wszystkich nowo podpisanych (...)

Zakres uprawnień budowlanych będzie w ustawie

31.1.2019

Prawo budowlane będzie regulowało zakres uprawnień budowlanych. Trwają ostatnie prace legislacyjne nad przeniesieniem dotychczas uregulowanego w rozporządzeniu zakresu do ustawy. 

Wielka płyta ze wsparciem...

31.1.2019

MIiR wesprze profilaktyczne wzmocnienie połączeń warstwy fakturowej i nośnej w budynkach z wielkiej płyty. Instytut Techniki Budowlanej przebadał budynki wykonane w różnych technologiach prefabrykowanych - budynki są bezpieczne. W marcu rozpoczną się szkolenia dla rzeczoznawców (...)

Projekt nowego Prawa zamówień publicznych

30.1.2019

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach oraz wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych, w sposób, który uwzględnia strategiczne cele państwa, m.in. wzrost innowacyjności – takie m.in. mają być efekty nowego Prawa zamówień (...)

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

30.1.2019

Podstawowym celem Platformy jest doprowadzenie do transformacji krajowego przemysłu do poziomu określanego, jako Przemysł 4.0, a w następstwie wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw. 

Umowy międzynarodowe utracą moc...

30.1.2019

nowelizację ustawy o umowach międzynarodowych, która wprowadza do ustawy pojęcie „utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej”. Pozwoli to na właściwe informowanie o wygaśnięciu umów międzynarodowych, jeśli jego przyczyna jest inna niż wypowiedzenie przez Rzeczpospolitą (...)

Reforma kodeksu karnego

29.1.2019

Sprawiedliwość to nie pobłażliwość. Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość orzekania wyroków adekwatnych do winy. Temu ma służyć przygotowana w Ministerstwie (...)

Ułatwienie nawozowego zagospodarowania produktów pofermentacyjnych

29.1.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zaproponowano przepisy ułatwiające nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych, które powstają po wytworzeniu biogazu rolniczego.

Twój e-PIT - rozliczenie przygotowane przez administrację skarbową

28.1.2019

Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie i bezpłatnie (...)

Luka płacowa maleje

28.1.2019

Różnice wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Polsce są jedne z najniższych w UE. Statystycznie kobieta, wykonując taką samą lub porównywalną pracę co mężczyzna, zarabia od niego mniej. Problem ten, zwany „luką płacową” występuje na całym świecie.

Wsparcie polskich filmów

28.1.2019

Ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej zakłada, że Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie wspierał finansowo produkcję utworów audiowizualnych powstających w Polsce. Poszczególnym produkcjom będzie przyznawane wsparcie finansowe w wysokości 30% polskich (...)

GMO dłużej w paszach...

27.1.2019

Wydłużono o dwa lata, do 1 stycznia 2021 r. - okresu, w którym można stosować pasze GMO w żywieniu zwierząt.

Opieka nad grobami weteranów

27.1.2019

Powstanie ewidencja grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski znajdujących się w naszym kraju i poza jego granicami.

Mniej wymagań dot. biletów na finały Mistrzostw Świata

27.1.2019

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wprowadza zmniejszenie wymogów formalnych w przypadku zaistnienia konieczności wymiany pomiędzy zainteresowanymi biletów na Turniej Finałowy FIFA U20 Mistrzostwa Świata Polska 2019.

Zatrzymanie za grzywnę niekonstytucyjne

26.1.2019

Zastosowanie przez uprawnione służby izolacyjnego środka przymusu, jakim jest zatrzymanie, wobec osoby, która jedynie czasowo przebywa na terytorium Polski, a którą obwinia się o popełnienie wykroczenia zagrożonego wyłącznie grzywną, stanowi nieproporcjonalną ingerencję w konstytucyjnie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika