Alimenty a współfinansowanie potrzeb dziecka

Pytanie:

"Mój mąż jest ojcem 12 letniej córki, płaci regularnie alimenty zasądzone wyrokiem sądu. Zakład, w którym pracuje wypłaca co roku tzw. kredkowe, czyli pieniądze na zakupy przyborów szkolnych dla dziecka do szkoły, czy mąż musi przekazywać te pieniądze byłej żonie czy może wydać zgodnie z przeznaczeniem sam na dziecko? Czy ma obowiązek przekazywać lub współfinasować wypoczynek dziecka?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty a współfinansowanie potrzeb dziecka

Na mężu Pani ciązy obowiązek alimentacyjny wobec jego dziecka. Obowiązek ten to także koniecznośći dostarczania środków utrzymania. Sensem ustawowo nałożonego obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci jest zapewnienie im prawidłowego rozwoju poprzez zapewnienie odpowiednich środków. Ustawodawca nie wskazuje nigdzie, iż rodzic ma obowiązek dostarczać całą kwotę bądź jakąś część konkretnych świadczeń, które sam otrzymuje. W opisanym przypadku za przeznaczeniem kwoty na dziecko przemawia powód, z jakiego zostało to świadczenie wypłacowne. Podsumowując: mąż Pani ma obowiązek przede wszystkim wypełniać postanowienia wyroku sądu w sprawie alimentów. Nadto - z punktu widzenia prawa - jest to dobra wola małżonka i wysoki stopień etyki i odpowiedzialności za dziecko, gdy małżonek Pani, zechce łożyć na swoją 12 - letnią córkę ponad obowiązek wypływający z orzeczenia sądu. Obowiązek alimentacyjny ma zapewnić dzieciom równy z rodzicami standard życia. Zaspokajanie więc usprawiedliwionych potrzeb dziecka (w tym także np. letniego wypoczynku) zapewni takżę Pani małżonkowi, iż matka dziecka nie wystąpi o podwyższenie alimentów w celu zapewnienia dziecku odpowiedniego standardu życia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika