Brak wezwania dla świadka

Pytanie:

Dzisiaj odbyła się rozprawa, na którą miał przybyć świadek poszkodowanego, ale sąd go nie powiadomił o przybyciu na sprawę. Sam poszkodowany musiał po niego jechać. Jak się ma do tego sąd i co z tym faktem zrobić? Nadmieniam, że na wokandzie było wpisane nazwisko świadka.

Masz inne pytanie do prawnika?

16.12.2003

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Brak wezwania dla świadka

Być może wezwanie dla świadka zostało już wysłane, ale jeszcze do niego nie dotarło. Zaistniała sytuacja może także wynikać z faktu, że sąd dokonał tzw. zastępczego doręczenia wezwania, dokonywanego w przypadku, gdy adresata wezwania nie zastanie się w mieszkaniu. Wówczas wezwanie można doręczyć dorosłemu domownikowi, administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, a w razie niemożności doręczenia pisma w ten sposób, należy złożyć pismo w urzędzie pocztowym. Fakt niedoręczenia wezwania do rąk własnych adresata nie pozbawia tego doręczenia skuteczności w przypadkach wskazanych powyżej.

Nawet jeśli świadek rzeczywiście nie został prawidłowo wezwany na rozprawę, to brak prawidłowego wezwania świadka nie pozbawia jego zeznań znaczenia prawnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: