Doniesienie do Prokuratury a przerwa przedawnienia

Pytanie:

"Czy złożenie doniesienia do Prokuratury o popełnieniu przestępstwa oszustwa w związku z niepłaceniem należności z faktur przerywa bieg przedawnienia, czy też dzieje się tak wyłącznie poprzez wystąpienie na cywilną drogę sadową (lub uznanie długu przez dłużnika)?"

Odpowiedź prawnika: Doniesienie do Prokuratury a przerwa przedawnienia

Czynności dokonane w postępowaniu karnym także powodują przerwę przedawnienia, jeżeli czynność ta ma na celu dochodzenie, ustalenie, zabezpieczenie lub zaspokojenie roszczenia. Za taką czynność można uznać, zleżnie od jego treści, wniesienie aktu oskarżenia o czyn przeciwko mieniu, jakim jest oszustwo (czyli doprowadzenie do rozporządzenia majątkowego w wyniku wprowadzenia danej osoby błąd). Przerwa biegu przedawnienia następuje z datą wniesienia aktu oskarżenia (nie z datą złożenia doniesienia do prokuratury). Wydaje się jednak, że przedmiotem roszczenia, co do którego może w taki sposób zostać przerwany bieg przedawnienia nie jest należność stwierdzona fakturą, lecz przedmiot, którym rozporządził pokrzywdzony.

W przypadku przestępstw przeciwko mieniu lub wyrządzenia przestępstwem szkody w mieniu, może z urzędu nastąpić zabezpieczenie roszczeń o naprawienie szkody. Takie zabezpieczenie przerywa bieg przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody. Postanowienie o zabezpieczeniu może być wydane nie tylko przez sąd, lecz również przez prokuratora w postępowaniu przygotowawczym.

Zabezpieczenie upada, gdy nie zostaną prawomocnie orzeczone: grzywna, przepadek, nawiązka, świadczenie pieniężne lub nie zostanie nałożony obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ani nie zostaną zasądzone roszczenia o naprawienie szkody, a powództwo o te roszczenia nie zostanie wytoczone przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mieszkaniec 2014-04-04 19:28:49

    Zgłosiłem Prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w G.p M. S. ,że w wyniku niewykonywania obowiązkowych pomiarów natężenia pola elektromagnetycznego wymaganych Prawem Ochrony Srodowiska Art.122a mogło dojść do zagrożenia życia mieszkańców naszego bloku.ProkuratorS. rozpoczął żmudne dla niego dochodzenie umorzeniowe trwa to już pięc lat wznawia i umarza umarza i wznawia nie bacząc na koszty ponoszone przez coraz to nowych specjalisatów i biegłych.Ten cały cyrk dochodzeniowy ma na celu tylko to aby nie stwierdzić ,że radioamator ma obowiązek rejestrować swą działalność i wykonywać stosowne pomiary które gwarantują nasze bezpieczeństwo.Prokurator nasdalprowadzi dochodzenie gdy tym czasem sierżant policji chyba miejskiej w wyniku polecenia chyba Policji wojewódzkiej stwierdził ,że wszystko to uległo przedawnieniu ( decyzję sierzanta policji przekazałem panu Prokuratorowi moze mu się na coś przyda) a Prokurator S. dalej prowadzi tylko chyba na manowce tą cała sprawęPytanie czy w zwiazku z przewlekłym dochodzeniem oczywistej oczywistości sprawa mogła ulec przedawnieniu a jeżeli tak to kto za to odpowiada.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika