Odpowiedź prawnika: Egzekwowanie prawa do widzeń z dzieckiem
Co do zasady, rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów (art. 113 § 1 KRO). Nie ma przy tym znaczenia fakt, czy rodzice są małżeństwem, czy żyją w rozłączeniu. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej (art. 113 § 2 KRO).Jeśli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich określają wspólnie rodzice, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy (art. 1131 § 1 KRO). Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania (1134 § 1 KRO). Może również zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeśli wymaga tego dobro dziecka (art. 1135 KRO).
Władza rodzicielska przysługuje każdemu z rodziców w jednakowym stopniu, jeśli nie orzeczono ograniczenia praw rodzicielskich wobec żadnego z nich. Rodzice nie mogą więc sobie wzajemnie ograniczać możliwości spotykania się z dzieckiem. Sąd może ostatecznie zadecydować o tym, jaki charakter będą miały spotkania Pana z dzieckiem. Jest on władny określić bardzo szczegółowo kiedy, gdzie i na jakich zasadach mają się odbywać spotkania ojca z dzieckiem.
Może Pan wystąpić z wnioskiem do sądu o uregulowanie kontaktów z dzieckiem poprzez ustalenie dni spotkań z dzieckiem, ich częstotliwości, długości (ilości dni/godzin) i ich miejsca, w tym również kwestii dojazdu. Może Pan poprosić sąd, aby matka przywodziła dziecko do Warszawy, natomiast Pan będzie odwoził je do Poznania. Trudno jednak przewidzieć, jak sąd ustosunkuje się do Pana wniosku, w tym, jak odniesie się do kwestii ponoszenia kosztów podróży. W każdym jednak razie należy pamiętać, że sąd opiekuńczy ma władzę w zakresie ustalania charakteru relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi. Najważniejszą zasadą, którą się kieruje organ orzekający jest dobro dziecka. Nawet jeśli ojciec i matka żyją całkowicie od siebie niezależnie (nie istnieje pomiędzy nimi żadna więź emocjonalna, fizyczna i ekonomiczna), ich wspólne dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców, a ci do pełnego wykonywania swojej władzy rodzicielskiej.