Odpowiedź prawnika: Emerytura żołnierza zawodowego
W przedstawionym stanie faktycznym odpowiedź można znaleźć w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Zgodnie z art. 40 tejże ustawy prawo do emerytury ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na zasadach określonych w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie osiągania przychodu, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.

Dla emerytów i rencistów prowadzących pozarolniczą działalność za przychód przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Jednakże nie ulega zmniejszeniu emerytura w razie uzyskiwania honorariów z tytułu działalności twórczej i artystycznej. W tym przypadku przychód uzyskany bez względu na jego wysokość nie powoduje zmniejszenia emerytury.
W razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% (1683,90 zł) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% (3127,10) tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia nie większą jednak niż kwota maksymalnego zmniejszenia obowiązująca w dniu 31 grudnia 1998 r. w wysokości 24% kwoty bazowej (1220,89 zł.) obowiązującej przy ostatniej waloryzacji w 1998 r. dla emerytury.
Uregulowań dotyczących zmniejszenia nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi równo 75% podstawy jej wymiaru. W tym konkretnym przypadku 60%.
