Koszty sprzeciwu od nakazu zapłaty

Pytanie:

"Mój dłużnik wniósł sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Otrzymałem już z sądu kopię jego sprzeciwu oraz informację o dacie rozprawy, jednak nie wspomniał sąd o kosztach. Kto i do jakiego terminu zobowiązany je będzie uiścić? W jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Koszty sprzeciwu od nakazu zapłaty

W nakazie zapłaty nakazuje się pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.

Od pozwu w postępowaniu upominawczym pobiera się bowiem nie całość, ale 1/4 wpisu. Pozostałe 3/4 pobiera się od powoda, jeżeli pozwany dłużnik złoży w odpowiednim terminie sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w tym postępowaniu. Wysokość wpisu zależy od wartości przedmiotu sporu.

W orzeczeniu kończącym postępowanie w danej sprawie sąd rozstrzyga o kosztach po przyjęciu sprzeciwu. Zasadą jest, że strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu). Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego. Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • alexx 2016-07-22 21:43:37

    "Od pozwu w postępowaniu upominawczym pobiera się bowiem nie całość, ale 1/4 wpisu. Pozostałe 3/4 pobiera się od powoda". To nieprawda - czytelnicy wprowadzani są w błąd.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika