Miejsce rejestracji samochodu
Pytanie:
"Czy posiadając meldunek stały w mieście A mogę zarejestrować samochód w B, jeżeli posiadam w B meldunek tymczasowy albo jeżeli nie posiadam meldunku tymczasowego? W szczególności chodzi o zarejestrowanie pojazdu w mieście B i możliwość korzystania z uprawnień w miejscu zamieszkania tymczasowego w strefie płatnego parkowania."
Odpowiedź prawnika: Miejsce rejestracji samochodu
Obowiązek rejestracji pojazdu oraz warunki jego dokonania określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego artykułem 73 rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana.
Jak wynika wprost z przytoczonego przepisu nie rozstrzyga tutaj zameldowanie Pana, ale Pana miejsce zamieszkania, co w prawie wcale nie musi być tożsame.
Problem polega jedynie na tym, iż bardzo często same urzędy dla ułatwienia sobie pracy kierują się adresem zameldowania właściciela pojazdu. Nie ma jednak żadnych podstaw, aby urzędnik wydziału komunikacyjnego miasta, w którym ma Pan miejsce zamieszkania (tu byłoby to zapewne miasto B) odmówił Panu rejestracji pojazdu. Będzie Pan musiał jednak wykazać, iż to miasto faktycznie jest miejscem Pana zamieszkania. W tym celu należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. W przypadku braku zameldowania tymczasowego będzie Pan musiał wykazać, iż miejscowość B, to miejscowość, w której Pan przebywa z zamiarem stałego pobytu. Taka jest bowiem definicja miejsca zamieszkania w kodeksie cywilnym i do niej powinien Pan się odwoływać, zwłaszcza wobec postępującego ograniczenia znaczenia meldunku (aż do jego zniesienia).