Opodatkowanie dochodu pożyczkodawcy

Pytanie:

Jeśli się udzieli pożyczki prywatnej kiedy powinno się zapłacić podatek dochodowy w momencie wymagalności czy faktycznego zwrotu pożyczki? Czy zapłata następuje w rozliczeniu miesięcznym czy rocznym? Czy trzeba wypełnić jakąś deklarację podatkową?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.5.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie dochodu pożyczkodawcy

Samo udzielenie pożyczki rodzi jedynie skutki przewidziane w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przepisy nie zawierają regulacji, które wiązałyby opodatkowanie pożyczki z czasem na jaki jest udzielana. Jednocześnie jednak należy wyjaśnić, że otrzymanie pożyczki na gruncie podatku dochodowego nigdy nie skutkuje powstaniem przychodu u pożyczkobiorcy (analogicznie - nie stanowi kosztu uzyskania przychodu o pożyczkodawcy). Nie jest również dochodem dla pożyczkodawcy suma zwrócone pożyczki.

Przychodem takim są (u pożyczkodawcy) otrzymane w związku z udzieleniem pożyczki odsetki (odsetki te są jednocześnie kosztem uzyskania przychodu u pożyczkodawcy). Ewentualnym przychodem dla pożyczkobiorcy może być jedynie umorzenie pożyczki. Opodatkowanie pożyczki można również rozważać w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych. W stosunku do prywatnych osób przychód w postaci odsetek powstaje w momencie jego faktycznego otrzymania. Inaczej sprawa się przedstawia w stosunkach pomiędzy przedsiębiorcami.

Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy z odsetek od pożyczek. Przychód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda