Usługi prawnicze a VAT

Pytanie:

"W jaki sposób wystawić fakturę na okoliczność: dla niemieckiej firmy załatwiłem w Polsce certyfikat na znak bezpieczeństwa "B". Moja praca polegała na zebraniu dokumentacji, wypisanie wniosku i przedłożenia do biura certyfikującego - gdzie po załatwieniu sprawy otrzymałem fakturę VAT jako płatnik (1000 zł) z 22% Vatem. Mój dochód to kwota 300 zł. W jaki sposób wystawić fakturę - jaką przyjąć wartość na kwotę refakturowania faktury za certyfikację - brutto czy netto? Jaką stawkę VAT należy stosować za mój dochód? Jak poświadczyć fakt wykonania usługi dla kontrachenta z Niemiec (który jest oczywiście płatnikiem VAT w Niemczech)? "

Odpowiedź prawnika: Usługi prawnicze a VAT

Wydaje się, że świadczone przez Pana usługi można zaliczyć do usług prawniczych, a więc do tzw. usług niematerialnych (por. art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT). Oznacza to, że w przypadku, gdy świadczone są one na rzecz unijnego podatnika opodatkowane są w państwie członkowskim tego podatnika.

W Pana przypadku oznacza to, że świadczone usługi podlegają opodatkowaniu w Niemczech. Tym samym wystawia Pan uproszczoną fakturę VAT bez wskazania na niej stawki i kwoty podatku oraz należności wraz z podatkiem (por. § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Kwota wykazana na fakturze może być dowolną kwotą, przy czym przy jej wskazywaniu proszę uwzględnić fakt, iż w związku z świadczeniem usługi poza granicami Polski przysługuje Panu jako podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tą usługą (por. art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że mimo wystawienia faktury bez podatku VAT będzie Pan mógł odliczyć podatek naliczony na otrzymanej z biura certyfikującego fakturze.

Na zakończenie wskazać należy, iż podatek wynikający ze świadczonych przez Pana usług zostanie rozliczony przez niemieckiego podatnika w ramach importu usług. Tym samym nie ma Pan obowiązku rejestracji w Niemczech celem rozliczenia podatku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika