Parkowanie na terenie prywatnym

Pytanie:

"Na ulicy wjazdowej do naszej firmy stanowiącej nasz teren prywatny w pobliżu bramy wjazdowej często parkują samochody utrudniając dojazd naszym pracownikom i klientom. Są to samochody osób które załatwiają w pobliskich instytucjach własne sprawy, ale ze względu na brak miejsc parkingowych, parkują gdzie się da. Nasz teren jest odpowiednio oznakowany (zakazy zatrzymywania i postoju, linia ciągła). Czy wezwanie Policji w celu wyegzekwowania przestrzegania przepisów na terenie prywatnym jest zasadne? "

Odpowiedź prawnika: Parkowanie na terenie prywatnym

Zasady przestrzegania organizacji ruchu na drogach publicznych określa ustawa prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jej zapisami, ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. Drogą publiczną jest droga zaliczona do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Ze względu na funkcje w sieci krajowej, dzielą się one na: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne. Natomiast strefą zamieszkania jest obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazd i wyjazdy oznaczone są znakami D-40 i D-41.

Do zadań policji należy czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie. Policja posiada więc szerokie uprawnienia dotyczące kierowania, kontroli i organizacji ruchu na drogach.

W zakresie niedozwolonego parkowania ustawa wskazuje, iż zabrania się postoju: 

  1. w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej

  2. w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu; 

  3. przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską; 

  4. w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu; 

  5. na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Analiza powyższych przepisów pozwala na stwierdzenie, że parkowanie utrudniające wjazd, wyjazd do i z bramy, garażu, wnęki postojowej jest zabronione, a policja jako organ właściwy jest uprawniona do usuwania lub przemieszczania pojazdu w w/w przypadkach.

Uprawnienie to dotyczy jednak wyłącznie dróg publicznych i terenów publicznych. Takim terenem nie jest nieruchomość prywatna, wobec tego do właściciela należy zarządzenie nim w taki sposób, aby użytkowanie go było bezpieczne i efektywne. Skoro ulica jest terenem prywatnym (częścią nieruchomości przeznaczoną pod drogę) to przepisy prawa o ruchu drogowym nie znajdą na tym terenie zastosowania, czyli policja nie będzie mogła interweniować. Państwo jednak, jako właściciel nieruchomości dysponujecie wieloma środkami uniemożliwiającymi parkowanie użytkownikom dróg na Państwa terenie prywatnym - tabliczki, bramy etc.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika