Podatek od nieruchomości przy współwłasności

Pytanie:

"Współwłaściciele nieruchomości (spółka kapitałowa, spółka osobowa, osoby fizyczne) nie mogą się porozumieć, który z nich ma złożyć, zgodnie z wymogami U.M. w Poznaniu, deklarację na cały należny podatek od nieruchomości. Sytuacja wynika z powstania zaległości w tym podatku za okres od 2000 r. do 2004 r. Obecnie podatek jest płacony na bieżąco. Realizowana jest również decyzja ratalna za część powstałych w latach wcześniejszych zaległości. Nieruchomość nie ma wydzielonych żadnych części. Niektórzy współwłaściciele, uznając wymóg złożenia deklaracji, złożyli je w częściach ułamkowych wynikających z prawa własności do części nieruchomości. Administrator wpłaca pełną kwotę bieżących zobowiązań należną za całą nieruchomość. Czy U.M. może zakwestionować prawidłowość złożonych deklaracji w częściach ułamkowych? Z jakimi restrykcjami mogą spotkać się współwłaściciele (niektórzy z nich są obywatelami innych państw), którzy nie złożą deklaracji wcale?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości przy współwłasności

Zgodnie z art. 6 ust. 11 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne (są obowiązane wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca).

Równocześnie jednak, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach (art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Organ podatkowy może zatem żądać całości lub części świadczenia (uiszczenia należnego podatku) od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani (zgodnie z art. 91 Ordynacji podatkowej do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych).

Podsumowując, mimo iż część właścicieli składa deklaracje i wpłaca podatek od nieruchomości proporcjonalnie do swoich udziałów, z uwagi na fakt iż pozostała część współwłaścicieli tego nie czyni – powstaje zaległość podatkowa w podatku od nieruchomości. Uregulowania tej należności organ podatkowy będzie mógł żądać nawet od tych współwłaścicieli, którzy opłacają podatek proporcjonalnie do swojego udziału w nieruchomości. Jednakże współwłaściciel, którzy zapłaci podatek większy niż wynika to z wielkości jego udziałów od nieruchomości, będzie mógł żądać odpowiedniego zwrotu od pozostałych współwłaścicieli (tzw. regres). Ponadto współwłaściciele, którzy mimo obowiązku nie składają deklaracji, mogą ponieść odpowiedzialność karną skarbową.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika