Podział majątku a prowadzenie "własnej" firmy

Pytanie:

"W jaki sposób są dzielone środki trwałe np. samochód ciężarowy (działalność gospodarcza) podczas podziału majątku, po rozwodzie?"

Odpowiedź prawnika: Podział majątku a prowadzenie "własnej" firmy

Środki trwałe służące działalności gospodarczej małżonków podlegają podziałowi (w razie podziału majątku wspólnego małżonków) w sposób analogiczny jak inne składniki ich majątku. Jeżeli więc majątek ten (środki trwałe) wchodzą do wspólności majątkowej małżeńskiej, po orzeczeniu rozwodu i po ustaniu tej wspólności stają się przedmiotem współwłasności w częściach równych obu małżonków - art. 43 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie jednak z par. 2 art. 43 k.r.o., z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika