Odpowiedź prawnika: Ponowne zawarcie małżeństwa
Osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:
-
przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby,
-
złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
-
złożyć zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli tego wymagają przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W razie gdy oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński ma zostać złożone przez pełnomocnika (art. 6 kro), jest on obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego stosowne pełnomocnictwo.
Według art. 55 ust. 1 ustawy o aktach stanu cywilnego dowodem ustania małżeństwa jest:
-
odpis skrócony aktu zgonu lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu zgonu lub uznaniu za zmarłego poprzedniego małżonka,
-
odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu przez rozwód albo odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie.
Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci. Zaświadczenie traci moc po upływie trzech miesięcy od dnia jego wydania. Wydając zaświadczenie kierownik urzędu stanu cywilnego informuje strony o dalszych czynnościach koniecznych do zawarcia małżeństwa.
Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Kierownik urzędu stanu cywilnego zapytuje mężczyznę i kobietę, czy zamierzają zawrzeć ze sobą małżeństwo, a gdy oboje odpowiedzą na to pytanie twierdząco, wzywa ich do złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz oświadczeń w sprawie nazwisk małżonków i ich dzieci.
Każda z osób zawierających małżeństwo składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia lub odczytując je na głos. Osoba nie mogąca mówić składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński podpisując akt małżeństwa. Po złożeniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński przez obie strony kierownik urzędu stanu cywilnego ogłasza, że wskutek zgodnych oświadczeń obu stron małżeństwo zostało zawarte.
Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 kro zostało złożone przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym (przez notariusza) i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte. Jest to pełnomocnictwo do złożenia tylko oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, a nie do innych czynności. Jednakże złożenie oświadczenia co do nazwiska współmałżonka i dzieci wykracza poza treść pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo może być udzielone w kraju lub za granicą.
W razie gdy oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński ma być złożone przez pełnomocnika, jest on obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego stosowne pełnomocnictwo (art. 54 ust. 3 a.s.c.). W pełnomocnictwie musi być wymieniona osoba, z którą małżeństwo ma być zawarte, w sposób pozwalający na identyfikację. Pełnomocnictwo powinno określać także osobę pełnomocnika. Niedopuszczalne jest zawarcie małżeństwa w formie złożenia oświadczeń przez pełnomocników obojga nupturientów. Pełnomocnikiem w rozumieniu art. 6 § 1 kro w zw. z art. 100 kc, może być również osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych .
Pełnomocnikiem może być osoba innej płci niż osoba, którą pełnomocnik reprezentuje w zakresie złożenia oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński. Pełnomocnictwo wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika (por. art. 101 § 2 k.c.).
Zezwolenie sądu jest warunkiem koniecznym skuteczności pełnomocnictwa. Złożenie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński przez pełnomocnika i jego odebranie przez kierownika urzędu stanu cywilnego - bez wymaganego zezwolenia sądu - jest jedną z okoliczności uzasadniających żądanie unieważnienia małżeństwa.
-