Pozbawienie władzy rodzicielskiej a inne sprawy

Pytanie:

"Zamierzam wystąpić do sądu o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca dzieci (znęcanie sie fizyczne, psychiczne, nakłanianie do kradzieży, obnażanie się przed małoletnim oraz teksty na tematy seksualne). Czy zwrócenie się do sądu z tą sprawą wstrzymuje lub wpływa na inne toczące sie sprawy (alimenty, dochodzenie w sprawie o znęcanie się)? Czy może zdarzyć się tak, że sąd będzie czekał na orzeczenie w sprawie karnej? Czy podane wyżej powody nadużywania władzy rodzicielskiej i demoralizacji dzieci przyniosą pozbawienie władzy rodzicielskiej ich ojca?"

Odpowiedź prawnika: Pozbawienie władzy rodzicielskiej a inne sprawy

Wszczęcie sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje automatycznie zawieszenia sprawy o alimenty. Obowiązek alimentacyjny jest zresztą niezależny od władzy rodzicielskiej (co oznacza, że nawet osoba pozbawiona władzy rodzicielskiej nad dzieckiem może być zobowiązana do płacenia na jego rzecz alimentów). Sąd rodzinny może jednak zawiesić postępowanie o alimenty, jeżeli dojdzie do wniosku, że rozstrzygnięcie zależeć będzie od wyniku sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie może spowodować zawieszenia postępowania karnego, choć może mieć na nie wpływ. Przykładowo, protokoły przesłuchań w sprawie rodzinnej mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym jako dowód.

Może się zdarzyć, że sąd rodzinny zawiesi postępowanie na okres trwania postępowania karnego. Sąd cywilny może bowiem zawiesić postępowanie, jeżeli ujawni się czyn, którego ustalenie w drodze karnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie w sprawie cywilnej (art. 177 § 1 pkt 4 kpc). Ustalenie prawomocnym wyrokiem skazującym, iż ojciec dziecka znęcał się nad rodziną, często ma znaczenie dla rozstrzygnięcia w sprawie jego władzy rodzicielskiej.

O tym, czy dane powody uzasadniają pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej, decyduje sąd. Musi on zbadać wszystkie okoliczności sprawy. Nie istnieje żaden katalog okoliczności, które powodują pozbawienie władzy rodzicielskiej. Można jej pozbawić, jeżeli nie może ona być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzic jej nadużywa lub w sposób rażący zaniedbuje swe obowiązku względem dziecka. Są to pojęcia nieostre, ocenne. Należy zwrócić uwagę, iż pozbawienie władzy rodzicielskiej jest środkiem ostatecznym, stosowanym w najbardziej drastycznych sytuacjach. Sąd może dojść do wniosku, iż wystarczające będzie ograniczenie władzy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Dolores1434 2013-05-02 14:21:10

    Witam chciałabym pozbawić władzy rodzicielskiej ojca mojego 6 miesięcznego synka. Nie jesteśmy małżeństwem. Od trzech miesięcy wychowuję go sama on przyjeżdża jak tylko mu się przypomni że ma syna. Ostatnio była sytuacja że go zabrał z mojego mieszkania i zabrał do siebie twierdząc iż jestem psychiczna. Fakt jest taki że on istnieje na akcie urodzenia jako ojciec biologiczny ale nazwisko synek ma moje i zameldowanie, gdy zadzwoniłam na policję powiedziano mi że ma takie samo prawo do niego jak i ja i może go zabierać kiedy chce.Pomóżcie nie wiem co robić. Zdesperowana 24letnia matka.

  • Renata 2013-02-17 09:28:48

    napisałam do sadu podanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej mojego byłego meza nad synem,byly maz siedzi w wiezieniu,wczesniej znecał sie nademna fizycznie i psychicznie,uczył dziecko złych metod wychowywania,wszczynał awantury pod wpływem alkoholu,zabierał dziecko do barow.Czy sad pozbawi go władzy,czy powinnam wystapic o cos innego,prosze o pomoc?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika