Prezes zarządu i prokurent a samochód służbowy

Pytanie:

"Czy prezes zarządu lub prokurent nie będący pracownikami spółki akcyjnej (są akcjonariuszami) mogą korzystać z samochodów służbowych należących do spółki. Jeśli tak, to jak rozliczać koszty użytkowania tych samochodów? "

Odpowiedź prawnika: Prezes zarządu i prokurent a samochód służbowy

Aby były uznane za koszty uzyskania przychodu, zgodnie z ogólną zasadą z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wydatki na eksploatację samochodu służbowego powinny być wydatkami poniesionymi w celu uzyskania przychodu, niewymienione w art. 16 ust. 1 tej ustawy jako wyłączone z kosztów. Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ogólna; brzmienie tego przepisu oznacza, że zasadą jest, iż podatnik może odliczyć od przychodów wszelkie koszty ich uzyskania pod warunkiem jednak, że miały one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie miało wpływ na wysokość osiągniętego dochodu. O możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje więc związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem. Kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi, jak i w związku pośrednim, jeżeli zostały w racjonalny sposób poniesione w celu uzyskania przychodów.

Na podstawie jednak art. 16 ust. 1 pkt 38 i pkt 38a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) - nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów - oraz wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji (tak: informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z 2004.03.01, sygn. PUS.I/423/18/2004). (należy tu przypomnieć, iż zarząd nie jest organem stanowiącym, a jedynie wykonawczym spółki kapitałowej, zatem nie mają zastosowania przepisy zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 38 i 38a powołanej ustawy). Wydatki zatem na jazdy samochodem służbowym akcjonariuszy są wyłączone z kosztów uzyskania przychodu, jeśli jest to świadczenie jednostronne (w tym przypadku ponoszone przez spółkę przez spółkę wydatki za jazdy na rzecz prezesa zarządu czy prokurenta stanowią dochód podatnika - prezesa zarządu czy prokurenta).

Z powołanych przepisów wynika, że tylko takie wydatki związane z dokonywanymi świadczeniami na rzecz udziałowców są kosztem, które nie są jednostronnymi świadczeniami ze strony spółki. Zatem w przypadku wykonywania pracy przez udziałowca na podstawie umowy cywilnoprawnej wydatki z tym związane byłyby jednak kosztem uzyskania przychodów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika