Przebywanie w samochodzie pod wpływem alkoholu

Pytanie:

Czy dozwolone jest przebywanie za kierownicą w uruchomionym aucie po spożyciu alkoholu na terenie prywatnym? (auto stało, nie jechało)

Masz inne pytanie do prawnika?

6.5.2002

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przebywanie w samochodzie pod wpływem alkoholu

Tak, dozwolone jest przebywanie w takim samochodzie, tym bardziej, że znajduje się ono na terenie prywatnym, a osoba siedząca za kierownicą, tylko tam siedzi a nie prowadzi samochodu. Ponadto należy dodać, że zgodnie Art. 129. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji. Drogą zaś jest wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. Nie istnieją tym samym podstawy do wykonywania obowiązku o którym mówi ustawa (tj. kontroli drogowej) na terenie prywatnym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

jazda po alkoholu

10.2.2021 przez: miracle

mandat za picie - odmówiłem przyjęcia

11.8.2020 przez: ciapaty

kradzież piwa, nieodrobienie kary

24.7.2018 przez: Sebascz4444