Przekroczenie ustawowego terminu załatwienia sprawy przez organ administracji publicznej

Pytanie:

"Co dzieje się w sytuacji, gdy organ administracji publicznej przekracza ustawowy termin załatwienia sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Przekroczenie ustawowego terminu załatwienia sprawy przez organ administracji publicznej

W sytuacji, gdy organ przekracza ustawowy termin załatwiania sprawy lub nie dotrzymuje ustalonego wcześniej przez siebie, w trybie art. 36 par. 1 k.p.a. terminu i nie zachodzi któryś z przypadków zawieszenia biegu terminu, określonych w art. 35 par. 5 k.p.a. administracyjnego, organ pozostaje w zwłoce w załatwieniu sprawy. Stronie w takim przypadku przysługują środki prawne, których celem jest zobligowanie organu do podjęcia rozstrzygnięcia, czyli załatwienia sprawy. Podstawowym środkiem zwalczania bezczynności jest zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie (określane również w praktyce jako zażalenie na bezczynność), którego normatywną podstawę stanowi art. 37 par. 1 k.p.a.. Zażalenie to wnosi się do organu wyższego stopnia (art. 17 k.p.a.). Po wniesieniu zażalenia, w celu rozstrzygnięcia o jego zasadności, konieczne będzie zaznajomienie się z aktami sprawy przez organ wyższego stopnia, co będzie miało niewątpliwie wpływ na termin załatwienia sprawy, bowiem przesyłając akta sprawy, organ stopnia podstawowego może zasłaniać się ich brakiem i związaną z tym niemożnością załatwienia sprawy. Z drugiej jednak strony, w dalszym ciągu nie rozstrzygając sprawy, pracownik organu naraża się na odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną, o której mowa w art. 38 k.p.a.). W wyniku rozpatrzenia zażalenia organ wydaje postanowienie (zobacz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2001 r.; IV SA 572/1999; ONSA 2002 r. Nr 3 poz. 116), które nie podlega zaskarżeniu. Postanowienie to jest niezaskarżalne, bowiem nie mieści się w żadnym z katalogów postanowień poddanych kontroli sądu administracyjnego (zobacz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 lipca 2004 r.; FSK 38/2004; Monitor Podatkowy 2004 r. Nr 8 s. 3).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zdzisława Pytka 2014-06-28 12:31:48

    Witam .13 .06.2014r złozyłam wniosek o wypłatę jednomiesięcznej odprawy,w byłym zakładzie pracy ,na mocy ustawy zdn.13.03.2003r zgodnie z ustawą odpowiedż powinna nadejść w ciągu 14-dni czyli 27.06.2014,ale nie nadeszła ,jakie to rodzi skutki prawne


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika