Przelew pieniędzy z zagranicy

Pytanie:

Oboje z żoną pracujemy w UK. Niedawno ze wspólnego konta w UK przelałem na konto walutowe córki w Polsce dość wysoką kwotę. Pieniądze te pochodzą z otrzymanego kredytu. Chcę zaznaczyć, że mam pełnomocnictwo do dysponowania środkami na koncie córki i to ja będę je wyoplacał w Polsce. Córka również od kilku lat pracuje w Irlandii. My płacimy podatku w UK, a córka w Irlandii. Czy o takich zdarzeniach banki informują US, a on naliczy jakiś podatek albo sankcje i w jaki sposób powinniśmy się zabezpieczyć przed ewentualnymi konsekwencjami?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.4.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przelew pieniędzy z zagranicy

Posługiwanie się cudzym kontem (niezależnie od posiadanego pełnomocnictwa) zawsze może wzbudzić zainteresowanie organów, w szczeólności organów podatkowych. Zwłaszcza, jeśli są to kwoty znaczne, a informacje o przelewach powyżej 15.000 euro są przekazywane przez banki do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Jeśli jednak przy używaniu cudzego konta nie ma intencji udzielenia pożyczki właścicielowi rachunku, tudzież przekazania mu darowizny, ani uczynienia depozytu nieprawidłowego, a jednocześnie źródło pochodzenia pieniędzy jest legalne (np. kredyt bankowy), nie powinny wiązać się z tym żadne konsekwencje podatkowe ani sankcje czy to dla właściciela rachunku, czy też dla pełnomocnika którzy używa cudzego rachunku dla własnych celów.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Kupowanie w Chinach i sprzedaż w Polsce

23.5.2018 przez: irytujacytyp

Restrukturyzacja firmy

10.1.2018 przez: 07Humbert