Świadczenie z polisy PZU a odrzucenie spadku

Pytanie:

"Ojciec mój w ramach pracowniczego ubezpieczenia na życie posiadał polisę na życie, w której wskazał mnie jako osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego. Świadczenie zostało mi wypłacone, ale po paru tygodniach od śmierci ojca okazało się, że pozostawił po sobie niespłacone kredyty konsumpcyjne na kwotę ok. 25.000 zł (przy czym do końca życia regulował spłatę rat) i stary samochód. Uprawnionym do spadku jestem ja, brat i matka. Nie ukrywam, że nie chcę dziedziczyć długów, których wypłacone mi świadczenie nawet nie pokrywa i chciałbym spadek odrzucić. Broker ubezpieczeniowy powiedział mi, że świadczenie wypłacone mi z polisy nie wchodzi w skład masy spadkowej, ale chciałbym się upewnić, czy tak faktycznie jest, czy też odbierając świadczenie wyraziłem już zgodę na przyjęcie spadku i nie mogę go odrzucić, a jeżeli tak, to czy mogę przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ponieważ nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy od śmierci ojca? "

Odpowiedź prawnika: Świadczenie z polisy PZU a odrzucenie spadku

Podstawową zasadą prawa spadkowego jest, iż prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi IV kodeksu cywilnego (art. 922 i n kc). Jednakże nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Jeden ze wskazanych w poprzednim zdaniu wyjątków reguluje przepis art. 831 kc Zgodnie z nim ubezpieczony, w tym przypadku Pana ojciec, mógł wskazać jedną lub więcej osób uprawnionych do otrzymania sumy ubezpieczenia na wypadek jego śmierci; może również zawrzeć umowę ubezpieczenia na okaziciela. Wskazana suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Z powyższego wynika, iż otrzymane przez Pana świadczenie z polisy ubezpieczeniowej faktycznie nie wchodzi do masy spadkowej.

Odbiór świadczenia z ww. tytułu nie ma więc wpływu na Pana postępowanie względem spadku. Może Pan odrzucić spadek bądź przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, w podanym terminie 6 miesięcy od otwarcia spadku, bez wpływu na wcześniej przyjęte sumy z ubezpieczenia.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym (art. 1018 par. 3 kc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika