Termin ogłoszenia testamentu

Pytanie:

"Moja matka ma dwie siostry. Dziadkowie zapisali w latach 80 działki budowlane mojej mamie i jednej z sióstr, trzecia siostra miała dostać dom i działkę po dziadkach. Dziadek zmarł w 1990 roku pozostawiając po sobie testament. W marcu tego roku zmarła babcia, która również pozostawiła po sobie testament. W miesiącu kwietniu tego roku moja mama otrzymała zawiadomienie o tym, że 16 maja odbędzie się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku. Zarówno moja mama jak i druga z sióstr nie wiedzą co było w testamencie dziadka, nigdy nie zostały zapoznane z jego treścią. Kiedy zapytała ciotkę co z testamentem babci, ta odpowiedziała jej, że nie może w tej chwili wystąpić o otwarcie testamentu gdyż musi upłynąć 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy. Dodać należy, że przez około 10 lat ciotka (spadkobierca) czerpała korzyści finansowe z najmu domu nie dokonując żadnych inwestycji oraz to, że babcia parę lat temu spłaciła za ciotkę (spadkobiercę) zaległe raty na KRUS w kwocie 5000 zł. Zarówno babcia jak i dziadek ponad 20 lat mieszkali z moją matką. Ostatnie parę lat babcia chorowała i pozostawała wyłącznie pod opieką mojej mamy, pozostałe córki sporadycznie kontaktowały się z babcią. Pewne jest, że żadna z sióstr nie została wydziedziczona. Jakie roszczenia w stosunku do ciotki (spadkobiercy) może wysunąć moja matka i czy prawdą jest okres oczekiwania na otwarcie testamentu babci (czy rodzi skutki prawne okres pomiędzy otwarciem testamentów dziadków)?"

Odpowiedź prawnika: Termin ogłoszenia testamentu

Z opisu sytuacji wynika, iż wszystkie trzy siostry dziedziczą zarówno po babci, jak i po dziadku (tj. po swoich rodzicach) albo, że będą miały prawo do zachowku. Zależy to od treści testamentów, która nie jest jeszcze znana. Wydaje się, że w treści pytania mogły zostać pomieszane dwa pojęcia – otwarcie spadku i otwarcie i ogłoszenie testamentu. Tzw. otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawców, a więc nastąpiło w 1990 r oraz w marcu 2007 r. Z ta chwilą spadkobiercy (choćby jeszcze nie przeprowadzono postępowania spadkowego) wstępują w prawa i obowiązki spadkodawcy.

Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Jeśli Pana/Pani matka nie została powołana do dziedziczenia, ale jednocześnie nie została wydziedziczona, ma prawo do zachowku. Rozsądne będzie oczywiście wstrzymanie się z formułowaniem jakichkolwiek roszczeń do czasu zapoznania się z treścią testamentu.

Co do ogłoszenia testamentu, to siostra już w marcu powinna była złożyć go w sądzie spadku. Obowiązek taki aktualizuje się, gdy tylko osoba, u której znajduje się testament, dowie się o śmierci spadkodawcy. Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę. Otwarcia i ogłoszenia testamentu sąd dokonuje, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. O terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności. Nie jest więc prawdą, że z ogłoszeniem testamentu należy czekać 6 miesięcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika