Termin wydania decyzji o warunkach zabudowy

Pytanie:

"Jednym z dokumentów potrzebnych do otrzymania decyzji w sprawie rozpoczęcia budowy domu mieszkalnego jest decyzja o warunkach zabudowy. Ile czasu od momentu złożenia wniosku ma urząd miejski na wydanie decyzji? Nadmieniam, iż budowa domu będzie przy ulicy objętej opieką konserwatora zabytków. A co w przypadku, kiedy urząd nie wywiąże się z terminu. Czy będę mógł rościć jakieś prawo co do warunków zabudowy (np. chcę aby budynek powstał w pewnej odległości od ruchliwej ulicy i aresztu śledczego)? Proszę o podstawę prawną."

Odpowiedź prawnika: Termin wydania decyzji o warunkach zabudowy

DecyzjÄ™ o warunkach zabudowy wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta po uzgodnieniu z organami, o których mowa w art. 53 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (np. po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków - w odniesieniu do obszarów i obiektów objÄ™tych ochronÄ… konserwatorskÄ…)  i uzyskaniu uzgodnieÅ„ lub decyzji wymaganych przepisami odrÄ™bnymi. Jeżeli przepis prawa uzależnia wydanie decyzji od zajÄ™cia stanowiska przez inny organ (wyrażenia opinii lub zgody albo wyrażenia stanowiska w innej formie), decyzjÄ™ wydaje siÄ™ po zajÄ™ciu stanowiska przez ten organ. Organ, do którego zwrócono siÄ™ o zajÄ™cie stanowiska, obowiÄ…zany jest przedstawić je niezwÅ‚ocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia dorÄ™czenia mu żądania, chyba że przepis prawa przewiduje inny termin. Organ obowiÄ…zany do zajÄ™cia stanowiska może jeszcze w razie potrzeby przeprowadzić postÄ™powanie wyjaÅ›niajÄ…ce. W przypadku niezajÄ™cia stanowiska w terminie organ administracji publicznej obowiÄ…zany jest zawiadomić strony, podajÄ…c przyczyny zwÅ‚oki i wskazujÄ…c nowy termin zaÅ‚atwienia sprawy. Decyzja o warunkach zabudowy powinna być wydana w zasadzie w ciÄ…gu miesiÄ…ca najdalej dwóch. ZaÅ‚atwienie sprawy wymagajÄ…cej postÄ™powania wyjaÅ›niajÄ…cego powinno bowiem nastÄ…pić nie później niż w ciÄ…gu miesiÄ…ca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciÄ…gu dwóch miesiÄ™cy od dnia wszczÄ™cia postÄ™powania (art. 35-28 kodeksu postÄ™powania administracyjnego).

Na niezaÅ‚atwienie sprawy w pierwotnym terminie lub ustalonym  jako dodatkowy przez organ stronie sÅ‚uży zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia. Warto pamiÄ™tać jednak, że postÄ™powanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dÅ‚uższy niż 12 miesiÄ™cy od dnia zÅ‚ożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postÄ™powanie i wydaje decyzjÄ™ w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli: w ciÄ…gu dwóch miesiÄ™cy od dnia zawieszenia postÄ™powania rada gminy nie podjęła uchwaÅ‚y o przystÄ…pieniu do sporzÄ…dzania planu miejscowego albo  w okresie zawieszenia postÄ™powania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany. 

Strona wnioskująca o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, powinna opisać we wniosku dokładnie planowaną przez siebie inwestycję, w tym określić usytuowanie budynku (odległość od ulicy, od innych zabudowań itp.). Przychylenie się do wniosku w przedstawionej przez stronę formie zależy od konkretnych okoliczności, przeznaczenia tego terenu, jego funkcji itp., co będzie w tym przypadku oceniane także przez konserwatora zabytków. Z pewnością jednak opóźnienie przez organ wydania decyzji, nawet nieuzasadnione, nie powoduje, że strona może żądać ustalenia warunków dokładnie według jej planów, jeśli nie jest to możliwe z innych względów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • UrzÄ™das 2023-03-04 09:39:15

    a......Może pretensje do Parlamentu, że takie przepisy ustanowił, by utrudnić życie urzędasom!

  • gerat 2011-09-15 22:39:41

    No tak urzędasy jak zwykle mają czas, jak będą zadługo wydawać wz/kę a zniecierpliwiony petent zacznie się uskarżać to po złości jeszcze upragnionej wz/ki nie otrzyma!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika