Tymczasowe aresztowanie a status bezrobotnego

Pytanie:

"Mojemu partnerowi (ma obywatelstwo polskie i niemieckie) sąd uchylił areszt tymczasowy, zamieniając na dozór policyjny z zakazem wyjazdu z Polski. Czy może on zarejestrować się jako osoba bezrobotna w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Tymczasowe aresztowanie a status bezrobotnego

Warunki jakie należy spełniać, by zarejestrować się w Polsce jako osoba bezrobotna, określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za bezrobotną jest uważana osoba, będąca obywatelem polskim, niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, a która jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Nadzór policyjny nie stanowi przeszkody do zarejestrowania się w urzędzie pracy; przeszkodę stanowiłby areszt tymczasowy lub kara pozbawienia wolności. W celu zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy należy przedłożyć do wglądu dokumenty potwierdzające status i uprawnienia, tj. dowód osobisty; dyplom lub inne świadectwo ukończenia szkoły, kursu bądź szkolenia; świadectwo pracy oraz ewentualnie zaświadczenie, że dana osoba nie może wykonywać określonego rodzaju pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika