Ubezpieczenie ZUS a zatrudnienie współmałżonka

Pytanie:

Czy można zatrudniać współmałżonka prowadząc własną działalność gospodarczą (na podstawie wpisu do ewidencji)? Jeśli tak to czy są jakieś ograniczenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.10.2004

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie ZUS a zatrudnienie współmałżonka

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są między innymi: 1) pracownikami, (...) 4) osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Nie ma przeciwwskazań by osoba prowadząca działalność gospodarczą nie mogła zatrudnić małżonka. Jak wyżej wskazano małżonek taki będzie podlegał ubezpieczeniu jak pracownik. Małżonek prowadzącego działalność gospodarczą może też z nim współpracować. Wtedy podlega ubezpieczeniu jak osoba współpracująca.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach domowych. Niania może sprawować opiekę nad dziećmi w różnym wieku (od 20 tygodnia życia (...)

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym dla osób urodzonych do końca 1948 r.

Osoby, które urodziły się przed 1949 r., osiągnęły już wiek emerytalny, uprawniający do nabycia emerytury. Sprawdź, na jakich zasadach ZUS przyznaje emeryturę i co należy zrobić, żeby ją otrzymać. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać emeryturę? Żeby uzyskać emeryturę, trzeba udokumentować wymagany staż ubezpieczeniowy, który wynosi: 20 (...)

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Składamy wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym...

Wniosek o emeryturę w obniżonym wieku można już składać Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat – dla kobiet i 65 lat – dla mężczyzn. Od 1 września br. można złożyć wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn) na podstawie zmienionych przepisów. - "Od 1 września uprawnieni mogą składać (...)

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która jest wykonywana w domu i w godzinach wybranych przez pracownika, na podstawie umowy o pracę nakładczą; (...)

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom wykonującym pracę nakładczą, osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej (...)

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców

Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców

Jakie są zasady ogólne ustalania podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikom zatrudnionym za granicą u polskich pracodawców? Podstawę wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom, w tym zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia pracownika za okres 12 miesięcy (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe - informacje dla pracowników

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe obejmą stopniowo: od 1 lipca 2019 r. – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.; od 1 stycznia 2020 r. – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r.; od 1 lipca (...)

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?

Przepisy prawa pracy przewidują szereg przypadków, kiedy nie jest możliwe złożenie przez pracodawcę pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę Okolicznością uniemożliwiającą pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę jest przebywanie pracownika na urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy, pracodawca nie (...)

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby na urlopie wychowawczym

Jeżeli pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, pracodawca ma obowiązek składać za niego dokumenty rozliczeniowe. W dokumentach tych wykazuje m.in. składki i podstawy wymiaru składek. Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych? Jaka kwota stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. Opisano przede wszystkim warunki formalne, które należy spełnić w przypadku zakończenia (...)

Szerszy dostęp do dokumentów

Szerszy dostęp do dokumentów

Ok. 2,5 mln wpisów dotyczących jednostek archiwalnych i ok. 1,5 mln indeksów osób będących obiektem zainteresowania służb specjalnych PRL znalazło się w elektronicznej bazie danych zasobów archiwalnych IPN zaprezentowanej wczoraj w Warszawie. Dziennik Polski 24, 2 października 2009 r. IPN, dokumenty, dostęp, tajny współpracownik

Wykonanie kary śmierci na współpracownikach Husajna

Wykonanie kary śmierci na współpracownikach Husajna

W Iraku stracono dwóch współpracowników Saddama Husajna - poinformowały telewizja CNN i agencja AFP. Egzekucję wykonano przed świtem. (...)Obaj zostali uznani za winnych mordu na 148 szyitach w wiosce Dudżail w 1982 roku. Życie Warszawy 15.01.2007 r. śmierć, kara, współpracownik, współpracownicy, powieszenie

Lustracja według PiS

Lustracja według PiS

Poparcie dla ustawy lustracyjnej z poprawkami idącymi w kierunku wskazanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego deklaruje na łamach "Naszego Dziennika" Przemysław Gosiewski (PiS), minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. (...)Według gazety tak wyraźne stanowisko wysokiego rangą polityka Prawa i Sprawiedliwości, blisko związanego z premierem (...)

Jeszcze o lustracji

Jeszcze o lustracji

Najważniejszy cel lustracji to zrealizowanie powszechnie akceptowanych i utrwalonych w konstytucji praw każdego z nas - przekonuje senator pięciu kadencji, członek Klubu PiS (...)Najtrudniej jest z rozwiązaniami prostymi i sprawdzonymi. Konieczny jest powrót do konstytucyjnych imponderabiliów. Rozwiązania należałoby oprzeć na prostych konstytucyjnie gwarantowanych zasadach: prawo dostępu (...)

Nowy zakres lustracji

Nowy zakres lustracji

W rozmowie z dziennikarzami gazety Lech Kaczyński podkreślił, że jego nowelizacja przewiduje miedzy innymi rozszerzoną definicję współpracownika. W myśl tej definicji współpracownikiem jest osoba, która w sposób świadomy i tajny dostarczała lub pomagała dostarczać informacji służbom specjalnym PRL- wyjaśnił Lech Kaczyński. Życie Warszawy 12.01.2007 r. lustracja, lista agentów, (...)

Wolą własną firmę niż wyścig szczurów

Wolą własną firmę niż wyścig szczurów

Dla jednych to efekt kilku ostatnich lat wzrostu gospodarczego, dla innych zmiana pokoleniowa i początek rodzimego Polish Dream. Z pionierskich badań Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości wynika, że blisko 60 proc. polskich studentów IV i V roku planuje po skończeniu studiów założenie własnej firmy, zamiast zwykłej pracy na etacie - czytamy w DZIENNIKU.(...) Wielu (...)

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań "Konstytucji Biznesu", które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto może prowadzić działalność nierejestrową, jakie obowiązki ma osoba prowadząca taką działalność, (...)

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

Kondycja dużych firm w Polsce w czasach kryzysu

W Polsce działa 3400 dużych przedsiębiorstw. Zatrudniają one 40,6% pracujących w całym sektorze przedsiębiorstw i wytwarzają 32,3% jego wkładu do PKB. Skala działania dużych firm oraz posiadane zasoby na ogół skutecznie pozwalają im się chronić przed skutkami kryzysu. Jednak w czasach niepewności te atuty mogą się okazać niewystarczające i wtedy skutki ewentualnych zagrożeń dotkną (...)

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 2022 r.

Nowe zasady ustalania podstawy wymiaru składki Obecnie obowiązują jednolite zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz korzystających z ulgi na start. Od nowego roku zasady te będą różne – będą zależały od formy opodatkowania osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Inaczej (...)

Szczecin: ZUS na debacie

Szczecin: ZUS na debacie "Stąd do sukcesu"

Dlaczego warto pracować na własny rachunek? Co nęka przedsiębiorców w Polsce? To niektóre z problemów, które zostaną poruszone podczas spotkania "Stąd do sukcesu". Pierwsza z cyklu debat poświęconych przedsiębiorczości w Polsce odbędzie się w Szczecinie w czwartek 9 października.Podczas spotkania uczestnicy będą mogli także wziąć udział w warsztatach, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Jeśli wspólnik spółki jawnej zatrudni swojego współmałżonka w spółce na umowę o pracę, to czy wynagrodzenie tego współmałżonka stanowi koszt uzyskania przychodu? Dalszy ciąg mojego pytania (...)

ZUS zakwestionował wpłacone przeze mnie podwyższone składki

ZUS zakwestionował wpłacone przeze mnie podwyższone składki

Pracowałam w firmie mojego męża, przez pewien czas płaciłam podwyższone składki. Niestety ZUS mi to zakwestionował, stwierdzając że zatrudnienie miało charakter fikcyjny, po to tylko żebym (...)

Wyliczenie kapitału początkowego

Wyliczenie kapitału początkowego

Mój problem dotyczy jedynie tego, że 1993 rok był okresem nieprzerwanych studiów dziennych i jako taki powinien być liczony w całym okresie jako nieskładkowy. W moim przypadku okres nieskładkowy, (...)

Zatrudnienie emeryta a składki ZUS

Zatrudnienie emeryta a składki ZUS

Zamierzam zatrudnić emeryta w wieku 66 lat na 1/2 etatu. Zaznaczam, że jest on już zatrudniony u innego pracodawcy na pełny etat. Czy muszę opłacać składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? (...)

Ubezpieczenie pracownika oddelegowanego

Ubezpieczenie pracownika oddelegowanego

Pracownik zatrudniony w Polsce na umowę o pracę zostaje przez firmę oddelegowany na okres 12 miesięcy do pracy w Centrali w Czechach (w Pradze). Jak powinnam rozliczać jego wynagrodzenie (ujęcie (...)

Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia

Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia

Pracownik wiedząc, że zostanie zwolniony z pracy (zostało mu to ustnie zakomunikowane przez dyrektora poprzedniego dnia), następnego dnia pojawił się w pracy i otrzymał rozwiązanie umowy o pracę (...)

Wypłata wynagrodzenia dla pracownika

Wypłata wynagrodzenia dla pracownika

Firma zatrudniała na umowę o pracę pracownika. Pracownik miał ustalone pewne wynagrodzenie. Ponieważ pracownik wyraził wolę otrzymywania zapłaty w siedzibie firmy gotówką, wynagrodzenie było (...)

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy

Pracownik otrzymał wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy wraz z nowymi warunkami. Pracownik ten nie zgadza się z uzasadnieniem odwołania z wyższego stanowiska na niższe, a ponadto (...)

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony przebywa na zwolnieniu lekarskim 180 dni i chce aby zakład pracy wypowiedział mu umowę ze względu na to, że nie chce dalej pracować. Na jakiej podstawie (...)

Zakaz konkurencji a umowa cywilno-prawna

Zakaz konkurencji a umowa cywilno-prawna

Czy istnieje konieczność podpisania umowy o zakazie konkurencji, bądź zawarcia takiego paragrafu o zakazie konkurencji, w umowie cywilno prawnej o współpracę pomiędzy spółką z o.o. (...)

Podstawowe obowiązki pracownika samorządowego

Podstawowe obowiązki pracownika samorządowego

Jakie są podstawowe obowiązki pracownika samorządowego? Obowiązki te są określone zarówno w Kodeksie pracy, jak i Ustawie o pracownikach samorządowych. W myśl tych aktów obowiązkiem (...)

Uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dla pracownika ubliżającego pracodawcy

Uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem dla pracownika ubliżającego pracodawcy

W przypadku rozwiązania umowy przez mnie za wypowiedzeniem, jak konkretnie powinienem sformułować uzasadnienie, jeśli pracownik bardzo często przebywał na urlopie chorobowym, do tego zatrudniłem (...)

Nagrody pieniężne w konkursie

Nagrody pieniężne w konkursie

Firma zorganizowała konkurs artystyczny dla pracowników i współpracowników, nagrodą ma być kwota pieniężna nie przekraczająca 760 zł. Jak zaksięgować taką nagrodę, czy jest to przychód (...)

wcześniejsza emerytura a własna działalność gospodarcza

wcześniejsza emerytura a własna działalność gospodarcza

Jeżeli skorzystam z wcześniejszej emerytury czy nadal mogę prowadzić działalność gospodarczą, czy muszę ją zamknąć, aby móc pobierać emeryturę lub czy muszę zawiesić emeryturę? Zgodnie (...)

Adwokat a wpis do ewidencji działalności

Adwokat a wpis do ewidencji działalności

Adwokat posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu zamierza podjąć działalność gospodarczą - jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (własna kancelaria). Czy rozpoczynając (...)

Emerytura a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Emerytura a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Jestem emerytem. Planuję założyć własną działalność gospodarczą. Czy mogę stracić emeryturę? Prawo do emerytury ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu na zasadach określonych w art. 104 (...)

Urlop dla poratowanie zdrowia a własna firma

Urlop dla poratowanie zdrowia a własna firma

Jestem od kilku lat adiunktem na wyższej uczelni. Lekarz zalecił mi wzięcie tzw. urlopu zdrowotnego. Jestem jednak członkiem spółki cywilnej (wraz z mężem). Czy w tej sytuacji mogę skorzystać (...)

FORUM PRAWNE

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona o kradzież (...)

Co robić aby nie płacić ZUSu ale działać w jakimś sensie legalnie? Czy są takie możliwosci? POMOCY!

Co robić aby nie płacić ZUSu ale działać w jakimś sensie legalnie? Czy są takie możliwosci? POMOCY! Witam wszystkich! Jestem studentem ekonomii w Kielcach. Mam sporo pomysłów na zarobienie dużych (...)

Odpowiedzialność za długi współmałżonka

Odpowiedzialność za długi współmałżonka Mój mąż bez mojej wiedzy narobił olbrzymich długów w trakcie trwania naszego małżeństwa. Kiedy jego sprawki wyszły na jaw, podpisaliśmy intercyzę. (...)

sprawa o alimenty na matkę

sprawa o alimenty na matkę Witam!! mam problem mój były mąż płaci alimenty na naszego syna w chwili obecnej nasza sytuacja się zmieniła nie mam pracy czy mogę zażądać od niego alimentów i (...)

odmowa chorobowego i zasilku macierzynskiego

odmowa chorobowego i zasilku macierzynskiego Dzien dobry. W 3 miesiacu ciazy podjelam prace w firmie mojej Mamy. Pracowalam 3 miesiace - praca glownie w terenie - po czym lekarz uznal, ze dla bezpieczenstwa (...)

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę (...)

Ochrona sklepowa

Ochrona sklepowa Pare dni mialam przykry incydent z ochroniarzami sklepowymi. Jakie uprawnienie maja ochroniarze zatrudnieni w sklepie? Czy moga uzyc sily ? (Cala) Ochroniarze mają chronić dany obiekt (...)

dyżury domowe

dyżury domowe Pracuje w wodociągach na stanowisku konserwatora sieci wodociągowej,prasuję przez cały tydzień od poniedziałku do piątku tj.40godz.tygodniowo,lecz jednocześnie od 15 godz.rozpoczynam (...)

DZIAŁANIE BEZPRAWNE P[RACODAWCY - L4 - WYMUSZENIA

DZIAŁANIE BEZPRAWNE P[RACODAWCY - L4 - WYMUSZENIA Duża firma z kilkumilionowych kapitałem zakładowym z siedzibą główną w mieście X zatrudnia na umowę o pracę nowego pracownika (...)

nagana - porada

nagana - porada Opisze sytuacje która miała miejsce. Pracownik opuścił stanowisko pracy o 13:30 a powinien pracować do 14. Następnego dnia zgłosił się do przełożonego w celu wyjaśnienia zaistniałej (...)

Czy to jest mobbing?

Czy to jest mobbing? Witam serdecznie. Pracuję w dziwnym systemie : pon-pt w godz 9.00-16.00, sob- 9.30-22.00 nd- 11.30-22.00, pon-pt 16-22. Więc nieprzerwanie pracuję prawie dwa tygodnie, ale (...)

Czy to jest karalne i z jakiego paragrafu? Jaki poczynić kroki w tej sprawie?

Czy to jest karalne i z jakiego paragrafu? Jaki poczynić kroki w tej sprawie? Czy to jest karalne i z jakiego paragrafu? Jaki poczynić kroki w tej sprawie? Mój współpracownik , kopiował moje prywatne (...)

Czy rozmowy prowadzone na GADU-GADU mogą być dowodem w sprawie karnej?????

Czy rozmowy prowadzone na GADU-GADU mogą być dowodem w sprawie karnej????? U mnie w pracy wyszedł brak na kwote kilkunatu tyś. zł, szef uznal że miałam coś z tym wspólnego gdyż znalazł zapis (...)

Alimenty od dłużnika zatrudnionego jako współpracownik

Alimenty od dłużnika zatrudnionego jako współpracownik Witam Potrzebuje pomocy w rozstrzygnięciu następującego tematu. Były mąż jest dłużnikiem alimentacyjnemu. Zasądzone obecnie alimenty (...)

Pozew do sądu pracy

Pozew do sądu pracy Witam, mój były współpracownik został zwolniony z pracy; osoba ta złozyła pozew do sądu pracy i w opisie sytuacji posłużyła się moim nazwiskiem jako osoby, która może (...)

Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza Witam, chcę otworzyć działalność i zatrudnić 5 osób. Chodzi o tworzenie stron www. Co muszę zrobić pod względem formalnym i jakie poniosę koszty? Z góry dziękuję (...)

Własna działalność gospodarcza

Własna działalność gospodarcza Witam! Nie znam się jeszcze na "tych sprawach" zupełnie, więc prosiłbym o jakąś radę;) Chodzi mi konkretnie o założenie własnej działalności gospodarczej, (...)

Własna działalność gospodarcza - kilka pytań

Własna działalność gospodarcza - kilka pytań Witam, zastanawiam się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, w związku z czym mam parę pytań: -czy http://www.pkd.com.pl/wyszukiwarka/pkd/47.91.Z.html (...)

własna działalność gospodarcza a etat w wojski

własna działalność gospodarcza a etat w wojski Witam, prowadze działalność gospodarczą - sklep internetowy z częściami do maszyn budowlanych, chciałbym wrócić do wojska na stały etat nie (...)

student własna działalność gospodarcza a umowa zlecenie

student własna działalność gospodarcza a umowa zlecenie Witam mam jesdno pytanie, mam 20 lat jestem studentką zatrudnioną na umowę zlecenie od ponad roku ( pracodawca nie odprowadza za mnie składek (...)

Porady prawne