Użyczenie komputera

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą, jednym z jej zakresów jest biuro rachunkowe. Czy nie będąc doradcą podatkowym mogę podpisać z klientami umowę użyczenia komputera oraz programu komputerowego do prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, którego to jestem właścicielem, tak aby to oni sami mogli prowadzić swoją księgowość w wyznaczonym przeze mnie miejscu. Czy zakres takiej umowy (odpłatnej) jest zgodny z prawem i do jakiego organu należy niniejszą umowę złożyć? "

Odpowiedź prawnika: Użyczenie komputera

Przepisy prawa nie zabraniają oddania w użytkowanie własnego komputera innym podmiotom, aby one same, we własnym imieniu prowadziły księgi podatkowe.

Wspomniana umowa nie należy do zakresu czynności doradztwa podatkowego, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 2 ustawy o doradzwtwie podatkowym i obejmują:  

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych,  

  2. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie, 

  3. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.  

Innym zagadnieniem jest kwestia wykorzystania programu komputerowego. O możliwości odpłatnego udostępnienia tego programu innym podmiotom niż uprawniony decyduje umowa licencyjna dołączona do tego programu.

W razie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów przy zastosowaniu technik informatycznych, warunkiem uznania ksiąg za prawidłowe jest: 

  1. określenie na piśmie szczegółowej instrukcji obsługi programu komputerowego, wykorzystywanego do prowadzenia ksiąg; 

  2. stosowanie programu komputerowego zapewniającego bezzwłoczny wgląd w treść dokonywanych zapisów oraz wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym, zgodnie z wzorem księgi; 

  3. przechowywanie zapisanych danych na magnetycznych nośnikach informacji, do czasu wydruku zawartych na nich danych, w sposób chroniący przed zatarciem lub zniekształceniem tych danych albo naruszeniem ustalonych zasad ich przetwarzania. 

Zawarcie umowy użytkowania komputera nie wymaga złożenia jej w żadnym organie państwowym.

Księga przychodów i rozchodów oraz dowody, na których podstawie są dokonywane w niej zapisy, musi znajdować się na stałe w zasadzie w miejscu wykonywania działalności lub miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu - w miejscu wskazanym przez podatnika (§ 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Zawiadomienie US byłoby konieczne gdyby to biuro rachunkowe prowadziło księgę. Jeżeli bowiem na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany:

  1. w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem; 

  2. co do zasady prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika