Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Pytanie:

"Spółka wykonuje strony internetowe, zatrudniając podwykonawców na umowę o dzieło. Czy możliwe jest uzależnienie wynagrodzenia za wykonanie dzieła od liczby przepracowanych godzin? Tj. czy zgodne z prawem jest zawarcie w umowie jedynie stawki godzinowej?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie w umowie o dzieło

Zgodnie z art. 628 kodeksu cywilnego, wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju. Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Jak wynika z przepisów kodeksu cywilnego, strony mają więc pełną swobodę co do określenia: sposobu ustalania wynagrodzenia, postaci wynagrodzenia oraz wysokości wynagrodzenia. Ustawodawca przewidział jednak dwa szczególne sposoby określenia wysokości wynagrodzenia: kosztorysowe (czyli określone na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów) oraz ryczałtowe (czyli w jednej całościowej kwocie za całość dzieła) wiążąc z tymi sposobami pewne zróżnicowane możliwości zmiany wysokości wynagrodzenia w trakcie wykonywania umowy

Jak wskazano w uzasadnieniu Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2000 r. (I PKN 133/2000) Wynagrodzenie za wykonanie oznaczonego dzieła, o którym mowa w art. 627 kc nie musi koniecznie być ustalone kwotowo. W następnym przepisie (art. 628 § 1 kc) znajduje się wyjaśnienie, w jaki sposób może być określone wynagrodzenie przyjmującego zamówienie. Wystarczające jest, że strony określą podstawy do jego ustalenia. Taką podstawą może być stawka godzinowa, która przy znanym czasie wykonywania dzieła pozwala na ustalenie wysokości wynagrodzenia. Takie rozumienie wynagrodzenia, o którym mowa w art. 627 kc jest tym bardziej uzasadnione, że nakład pracy jest obok innych tym kryterium, które pozwala na określenie należnego wynagrodzenia, jeżeli nie da się go ustalić w inny sposób (art. 628 § 1 zdanie ostatnie kc). Wskazanie w umowie o dzieło kwoty należnej przyjmującemu zamówienie czyli umówienie się o wynagrodzenie nazywane w przepisach tytułu XV kc ryczałtowym, nie jest jedynym sposobem określenia wynagrodzenia, o którym traktuje definicja umowy o dzieło zawarta w art. 627 kc.

Jak więc wynika z powyższego, przyjęcie stawki godzinowej wynagrodzenia w przypadku umowy o dzieło jest dopuszczalne i zgodne z prawem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika