Zakaz prowadzenia pojazdów a kurs prawa jazdy

Pytanie:

W sierpniu tego roku, jadąc na rowerze pod wpływem alkoholu, zostałem zatrzymany przez Policję. Otrzymałem wyrok sądowy, tzn. karę grzywny na dom dziecka i zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1 roku. Nie byłem posiadaczem prawa jazdy. W chwili obecnej zapisałem się na kurs finansowany z środków unijnych, gdzie można też w ramach tego kursu zrobić prawo jazdy kat. B. Tutaj nasuwa się pytanie, czy ja mogę w trakcie trwania jeszcze kary robić prawo jazdy, czy w ogóle zostanę dopuszczony? Generalnie prawo jazdy mogłoby być wydane po odbyciu kary, ale nie wiem czy w takiej sytuacji wolno mi na naukach jeździć samochodem i przystąpić do egzaminu? Środek karny ulegnie zakończeniu dopiero końcem sierpnia 2007 r. Czy można robić prawo jazdy w trakcie trwania kary dotyczącej zakazu prowadzenia pojazdów?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.12.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zakaz prowadzenia pojazdów a kurs prawa jazdy

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów dotyczy samej czynności faktycznej, samego faktu prowadzenia pojazdów. Nie należy go utożsamiać z utratą prawa do nabycia uprawnienia do prowadzenia pojazdów, jednakże w praktyce jedno z drugim idzie w parze. W czasie orzeczonego zakazu nie wolno bowiem prowadzić pojazdów. Dotyczy to także prowadzenia auta szkoleniowego z instruktorem na sąsiednim siedzeniu. Mamy tu - mimo wszystko - do czynienia z prowadzeniem pojazdu, a to jest zabronione. Stanowiłoby to przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za popełnienie którego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne