Emerytura osoby prowadzącej działalność gospodarczą - opinia prawna

Stan faktyczny

Czy mogę przejść na emeryturę ze względu na opiekę nad dzieckiem? Syn od urodzenia nie słyszy, stan zdrowia pogarsza się, od początku mieliśmy zasiłek. Przepracowałem 32 lata. Od 1989 prowadzę własną działalność gospodarczą. Stanowisko ZUS-u jest takie, iż przyznano by mi emeryturę, gdybym nie prowadził działalności gospodarczej od 1999 roku. W roku 1994 miałem przepracowane 25 lat pracy i mogłem iść na emeryturę.

Porada prawna

Na podstawie art. 27. 2a ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki.
Ustawa i rozporządzenie zostały uchylone nową ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która to nie przewiduje możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę dla takich pracowników.
Zgodnie jednak z treścią jej art. 186 ust. 3 do wniosków osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949r., które do dnia wejścia w życie ustawy nie zgłosiły wniosku o emeryturę, mimo że spełniły warunki do nabycia prawa do tego świadczenia - stosuje się przepisy uchylonej ustawy i rozporządzenia, o których pisaliśmy wyżej.

Stosowanie rozporządzenia w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury do osób podlegających ustawie z dnia 18 grudnia 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą oraz ich rodzin.

Prowadzenie działalności gospodarczej od 1989 r. powoduje, iż osoba taka od tego roku podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu określonemu ustawą o ubezpieczeniu społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą (do dnia, kiedy niektóre z jej przepisów zostały uchylone).

Osoby, które podlegały tej ustawie nie mogą skutecznie powoływać się na przepisy rozporządzenia w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury bez wykazania okresu zatrudnienia w rozumieniu art. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 3 marca 1993r.).

W uzasadnieniu tego wyroku sąd powołuje się na „osadzenie” omawianego rozporządzenia, poprzez wydanie go na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, w powszechnym systemie emerytalnym dotyczącym pracowników i ich rodzin.

Porady prawne
Zaznacza w nim również, że warunkiem skorzystania z wcześniejszej emerytury wg rozporządzenia jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek tj.:
  1. wykazania okresu zatrudnienia, który łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczalnymi do okresów zatrudnienia winien wynosić,
  2. co najmniej 25 lat dla mężczyzny oraz
  3. sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem

Pojęcie okresu zatrudnienia, którego wykazanie jest jedną z przesłanek, odnoszone być musi do ustawy, na podstawie której rozporządzenie zostało wydane i w której to w art. 5 zatrudnienie zdefiniowane jest jako wykonywanie pracy w ramach stosunku pracy.

Jako, że prowadzenie działalności gospodarczej nie może stanowić podstawy do wykazania odpowiednio długiego okresu zatrudnienia w rozumieniu powoływanego art. 5 - osoba taka nie może również, skutecznie powoływać się na przepisy rozporządzenia, chcąc przejść na wcześniejszą emeryturę na jego podstawie.
Skoro w 1994 roku pracownik miał 25 lat pracy, a od 1989 roku prowadzi działalność gospodarczą, okres zatrudnienia zamiast wymaganych 25 lat wynosi lat 20.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika