31.5.2019

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Lepsza gospodarka śmieciowa?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska. Teraz zajmie się nim Sejm.

Jakie zmiany zaproponował rząd? 

Projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Porady prawne

Najważniejsze propozycje:

  • wzmocnienie kontroli gmin nad systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym nadzoru nad firmami odbierającymi odpady komunalne – chodzi o uniemożliwienie ryczałtowego rozliczania się gminy z podmiotem odbierającym odpady komunalne, np. przez określenie płatności przez gminy za odbiór odpadów wyłącznie w odniesieniu do masy odpadów przekazanych do przetwarzania;
  • zniesienie konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji w ramach regionu, co powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej;
  • możliwość zmniejszenia opłaty za gospodarowanie odpadami ze środków finansowych pochodzących ze sprzedaży surowców wtórnych zebranych selektywnie (mechanizm ten ma charakter nieobowiązkowy i powinien skutecznie zachęcać mieszkańców do segregowania odpadów);
  • usprawnienie realizacji zasady „zanieczyszczający płaci” – umożliwienie niezwłocznego usuwania odpadów przez odpowiednie organy ochrony środowiska ze względu na zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, z obowiązkiem zwrotu kosztów przez posiadacza odpadów;
  • urealnienie różnicy między stawką opłaty za odbieranie odpadów zebranych selektywnie i stawką opłaty w przypadku, kiedy obowiązek selektywnego zbierania odpadów nie jest realizowany (wprowadzenie 2-krotnie wyższej stawki);
  • zmiana zasad ustalania ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe:
    a) zmiana polega na określeniu przez radę gminy w uchwale, stawki ryczałtowej dla domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – nie wyższej niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe,
    b) ze względu na specyfikę, opłata dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych będzie ustalana jak dla nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne;
  • uelastycznienie możliwości korzystania z kryteriów różnicujących stawki opłat w gminach oraz związkach międzygminnych;
  • zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości, mających przydomowe kompostowniki i zagospodarowujących w nich bioodpady;
  • wprowadzenie odpowiedzialności wytwórcy odpadów niebezpiecznych za gospodarowanie odpadami aż do momentu ich odzysku lub unieszkodliwienia;
  • wprowadzenie rozwiązania zapewniającego, że w przypadku stwierdzenia nieważności, uchylenia lub wygaśnięcia decyzji dotyczącej gospodarki odpadami, stosuje się procedurę usuwania skutków prowadzonej działalności, tak jak w przypadku cofnięcia decyzji z zakresu gospodarowania odpadami – ma to ograniczyć skalę problemu zalegania odpadów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska;
  • zaostrzenie kar za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami;
  • dodanie przepisu regulującego kwestie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku śmierci właściciela nieruchomości;
  • wprowadzenie sankcji za składanie nieprawdziwych oświadczeń o spełnianiu warunków prowadzenia działalności przez podmioty odbierające odpady komunalne od właścicieli, w momencie składania wniosku o wpis do rejestru działalności regulowanej;
  • rozszerzenie opłaty recyklingowej na torby foliowe powyżej 50 mikrometrów.

Zaproponowane rozwiązania realizują rekomendacje zawarte w Krajowym planie gospodarki odpadami do 2022 r. 

Kiedy proponowane zmiany mają wejść w zycie?

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Na Kongresie "Perły Samorządu 2019" o gospodarce odpadami

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek był gościem specjalnym Kongresu "Perły Samorządu 2019" w Gdyni, podczas którego wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat zmian w systemie gospodarki odpadami. Debatę, jak i całe wydarzenie, współorganizowała Dziennik Gazeta Prawna i miasto Gdynia, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Już na początku dyskusji wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wskazywał na aktywne działania edukacyjne resortu środowiska w ramach promocji recyklingu, technologii zero waste, czy selektywnej zbiórki odpadów u źródła. Podkreślił również, że gospodarka obiegu zamkniętego jest nie tylko priorytetem Unii Europejskiej, ale także polskiego rządu. Dodatkowo Ministerstwo Środowiska nowelizuje ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Obecnie resort zaproponował rozwiązania mające na celu ograniczenie wzrostu cen za gospodarowanie odpadami komunalnymi - mówił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Gminy mogą realnie oddziaływać na jakość selektywnie zebranych odpadów, co z kolei może korzystnie wpłynąć na ich cenę rynkową i zbilansowanie kosztów systemu gospodarki odpadami - dodał wiceminister. 

Propozycje zmian w systemie gospodarki odpadami 

Zaproponowaliśmy zniesienie tzw. regionalizacji. Naszym zdaniem podniesie to konkurencyjność i wyeliminuje praktyki monopolistyczne, w tym ograniczy ryzyko zmowy cenowej w systemie gospodarki odpadami - powiedział wiceminister Mazurek. 

Wiceminister zwracał uwagę także na wprowadzanie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, która będzie systematycznie przenoszona na polskie prawodawstwo. Szereg zmian przepisów w systemie gospodarki odpadami wynika właśnie z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 

O Kongresie Perły Samorządu

Kongres Perły Samorządu 2019 odbywa się w dniach 23-24 maja. Jest to wydarzenie skierowane do przedstawicieli administracji lokalnej, rządowej, biznesu oraz świata nauki. W trakcie Kongresu wręczane są również nagrody dla najlepszych samorządowców i samorządów lokalnych.

 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ustawa śmieciowa to porażka?

Ustawa śmieciowa to porażka?

W lasach znów przybywa śmieci, a Lasy Państwowe wydają 15 milionów złotych rocznie na ich oczyszczanie. Ludzie remontują na potęgę i pozbywają się resztek swojej twórczej pracy w sposób najprostszy – wyrzucając gruz czy śmieci wielkogabarytowe właśnie do (...)

Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

Sieć badawcza „Łukasiewicz” coraz bliżej!

Sieć badawcza "Łukasiewicz"  Projekt ustawy reformującej instytuty badawcze został przyjęty przez Radę Ministrów. Głównym celem Sieci badawczej "Łukasiewicz" jest budowa zaplecza naukowego do realizacji strategicznych programów rządowych. Premier Morawiecki: nowoczesna (...)

Ustawa śmieciowa. Raport NIK ujawnił smutna rzeczywistość

Ustawa śmieciowa. Raport NIK ujawnił smutna rzeczywistość

Wprowadzony dwa lata temu nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nie doprowadził do rozwiązania problemu „dzikich wysypisk”, których przybywa zamiast ubywać. Rosną także koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci (...)

Lepsza gospodarka odpadami

Lepsza gospodarka odpadami

Czemu służyły zmiany prośrodowiskowe? Nowelizacja ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach zaostrza w pozwoleniach zintegrowanych wymagania dotyczące monitoringu emisji z instalacji przemysłowych. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska (...)

Gotowa konstytucja dla nauki

Gotowa konstytucja dla nauki

Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja (...)

Rząd zdradza plany na przyszłość

Rząd zdradza plany na przyszłość

Najważniejsze dokonania rządu zebrano na specjalnej stronie www.2lata.premier.gov.pl. Znajdziecie tam przegląd najważniejszych działań poszczególnych resortów. Czym rząd chwali się na półmetku obecnej kadencji? RODZINA Urlop rodzicielski Obowiązuje roczny urlop po urodzeniu dziecka. (...)

Nowe prawo własności przemysłowej?

Nowe prawo własności przemysłowej?

Celem gospodarka oparta na wiedzy i innowacyjnych technologiach Usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacja i unowocześnienie procesów z (...)

Pakiet Przyjazne Prawo – ponad 70 punktowych ułatwień dla biznesu

Pakiet Przyjazne Prawo – ponad 70 punktowych ułatwień dla biznesu

Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, by wzmocnić pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi; prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla przedsiębiorców (...)

Konstytucja dla Nauki przyjęta przez Sejm!

Konstytucja dla Nauki przyjęta przez Sejm!

Sejm uchwalił nowe Prawo o szkolnictwie wyższym wraz z przepisami wprowadzającymi tę reformę Tzw. ustawa 2.0 wprowadza zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość (...)

PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL

PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL

  W przeciwieństwie do poprzedniej koalicji rządowej, która zaledwie tolerowała przedsiębiorców, rząd Donalda Tuska już na starcie zadeklarował, że podejmie z tym środowiskiem współpracę. W rocznicę gabinetu PO-PSL realizację tych deklaracji oceniamy pozytywnie (...)

Nicolas Sarkozy w PE: Najważniejszy wspólny głos Europy wobec kryzysów

Nicolas Sarkozy w PE: Najważniejszy wspólny głos Europy wobec kryzysów

Kryzys finansowy i wojna gruzińska wzmacniają argumenty przemawiające za jednolitą odpowiedzią UE na globalne problemy, uznał Nicolas Sarkozy, który przedstawiał w Parlamencie wyniki szczytu Rady Europejskiej. Odrzucił sugestie, że UE powinna wycofać się z ambitnych zobowiązań w sprawach (...)

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)

BDO - czyli Baza Danych Odpadowych

BDO - czyli Baza Danych Odpadowych

BDO rusza zgodnie z planem Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO), tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. BDO jest już w pełni przygotowana do działania od tej właśnie daty, o czym przypomniał wiceminister klimatu Sławomir (...)

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie (...)

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest (...)

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest (...)

Jakie odpady można przekazywać podmiotom niebędącym przedsiębiorcami?

Jakie odpady można przekazywać podmiotom niebędącym przedsiębiorcami?

Kto może wykorzystywać odpady na własne potrzeby? Od 19 maja 2006 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, (...)

NIK alarmuje w sprawie odpadów medycznych

NIK alarmuje w sprawie odpadów medycznych

System utylizacji odpadów medycznych jest w Polsce nieszczelny. NIK zwraca uwagę, że zwykle niedoceniane i bagatelizowane procedury postępowania oraz rzetelna dokumentacja akurat w tym wypadku są zbyt ważne, by je zaniedbywać. Prowadzi to do kłopotów z monitorowaniem niebezpiecznych odpadów. (...)

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Odzyskiwanie cennych surowców Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, (...)

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Stop patologiom w gospodarce odpadami W ostatnim czasie nasiliła się liczba pożarów składowisk odpadów. Ministerstwo Środowiska dostrzega wagę problemu i przygotowało propozycje rozwiązań, aby takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości. Dotyczą one m.in. wzmocnienia (...)

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Odpady w 2020 r. - rejestracja, ewidencja i sprawozdawczość

Przeczytaj najważniejsze informacje i zmiany dotyczące rejestracji, ewidencji odpadów i sprawozdań o wytworzonych odpadach. Co to jest BDO? BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Ma pomóc uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć (...)

BDO - czyli Baza Danych Odpadowych

BDO - czyli Baza Danych Odpadowych

BDO rusza zgodnie z planem Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO), tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. BDO jest już w pełni przygotowana do działania od tej właśnie daty, o czym przypomniał wiceminister klimatu Sławomir (...)

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Zasady segregowania odpadów komunalnych

Przedstawiamy wskazówki odnośnie do ustalonych w gminach zasad segregowania odpadów komunalnych. Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie (...)

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest (...)

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Jak postępować z odpadami w czasie epidemii koronawirusa?

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Klimatu przygotował wytyczne ws. postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19. Opracowanie wytycznych związane jest (...)

Jakie odpady można przekazywać podmiotom niebędącym przedsiębiorcami?

Jakie odpady można przekazywać podmiotom niebędącym przedsiębiorcami?

Kto może wykorzystywać odpady na własne potrzeby? Od 19 maja 2006 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, (...)

NIK alarmuje w sprawie odpadów medycznych

NIK alarmuje w sprawie odpadów medycznych

System utylizacji odpadów medycznych jest w Polsce nieszczelny. NIK zwraca uwagę, że zwykle niedoceniane i bagatelizowane procedury postępowania oraz rzetelna dokumentacja akurat w tym wypadku są zbyt ważne, by je zaniedbywać. Prowadzi to do kłopotów z monitorowaniem niebezpiecznych odpadów. (...)

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Odzyskiwanie cennych surowców Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, (...)

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Pożary składowisk śmieci - przeciwdziałania rządu

Stop patologiom w gospodarce odpadami W ostatnim czasie nasiliła się liczba pożarów składowisk odpadów. Ministerstwo Środowiska dostrzega wagę problemu i przygotowało propozycje rozwiązań, aby takie sytuacje nie powtarzały się w przyszłości. Dotyczą one m.in. wzmocnienia (...)

Segregacja śmieci od lipca

Segregacja śmieci od lipca

Segregacja odpadów od 1 lipca 2017 r. 1 lipca 2017 r. na terenie całego kraju zacznie obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO). Od tej pory będziemy dzielić je na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego trafi papier, do zielonego – (...)

Zmiana ustawy o odpadach

Zmiana ustawy o odpadach

Celem ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw jest uregulowanie trybu i formy sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w przypadku awarii systemu teleinformatycznego, w którym prowadzona jest Baza danych o produktach (...)

Gospodarka odpadami. Kto musi znakować worki?

Gospodarka odpadami. Kto musi znakować worki?

Wytwórcy odpadów komunalnych m.in. mieszkańcy, są zwolnieni ustawowo z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. W przypadku wytwórców odpadów komunalnych obowiązki ewidencji odpadów zaczynają się na etapie firmy, która odbiera odpady komunalne z terenu nieruchomości. Projekt w sprawie (...)

Jak uzyskać zezwolenie na usuwanie nieczystości?

Jak uzyskać zezwolenie na usuwanie nieczystości?

Kto potrzebuje zezwolenia na świadczenie usług w zakresie usuwania nieczystości? Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie: odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,  opróżniania (...)

Pomoc de minimis - Co to jest i jak na tym skorzystać?

Pomoc de minimis - Co to jest i jak na tym skorzystać?

  Zasada niedopuszczalności pomocy publicznej wyrażona w Traktacie wprowadzającym Wspólnotę Europejska, czyli w akcie prawnym uznanym za aktualną konstytucję zjednoczonej Europy, wynika z ogólnego kapitalistycznego założenia, że wszelka interwencja Państwa w gry wolnego rynku (...)

Segregacja śmieci. Już wkrótce nowe zasady

Segregacja śmieci. Już wkrótce nowe zasady

Od 1 lipca będzie obowiązywać nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gmina stanie się właścicielem wszystkich odpadów ze swojego terenu. Odpowiedzialność za wywóz śmieci spadnie zatem na nią. Każda gmina ma obowiązek poinformowania mieszkańców, jak segregować odpady. (...)

Gospodarowanie odpadami a gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarowanie odpadami a gospodarka o obiegu zamkniętym

Parlament Europejski chce więcej recyklingu, mniej wysypisk i mniej marnotrawstwa żywności.  Co obejmuje pakiet recyklingowy? Parlament Europejski zagłosował nad czterema dyrektywami o zarządzaniu odpadami wytwarzanymi przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa. Dotyczą one odpadów, (...)

Pomoc publiczna dla MSP na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych

Pomoc publiczna dla MSP na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych

10 października 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); szczegółowych setOstatni( '3' ); warunków setOstatni( '4' ); udzielania setOstatni( '5' ); małym i setOstatni( '6' ); średnim setOstatni( '7' (...)

Walka z patologiami gospodarki odpadami

Walka z patologiami gospodarki odpadami

Skład "pakietu odpadowego" Sejm pracuje nad dwoma rządowymi projektami wchodzącymi w skład tzw. pakietu odpadowego. Projektowane przepisy pozwolą na walkę z nieprawidłowościami w sektorze gospodarki odpadami. - „W odpowiedzi na pojawiające się patologie w gospodarce odpadami i (...)

Gospodarka bez odpadów?

Gospodarka bez odpadów?

Rada UE przyjęła pakiet odpadowy, który ustanawia nowe przepisy o gospodarce odpadowej i prawnie wiążące cele recyklingowe. Nowe unijne przepisy o gospodarce odpadowej i recyklingu Państwa członkowskie UE ostatecznie zatwierdziły nowe wartości docelowe w zakresie recyklingu i składowania (...)

Zmiany w gospodarce odpadami?

Zmiany w gospodarce odpadami?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach jako implementacja unijnej dyrektywy Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach, przygotowany przez ministra środowiska, dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie odpadów. Dyrektywa daje państwom członkowskim możliwość (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami

Firma kupuje odpady od wytwórcy i sprzedaje je organizacji odzysku do odzysku lub unieszkodliwienia, posiadając tylko zezwolenie właściwego starosty na transport odpadów. Zamierza złożyć wniosek o poszerzenia zezwolenia na zbiórkę odpadów, ale nie magazynowałaby odpadów, tylko bezpośrednio (...)

Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

Posiadamy umowę najmu lokalu (klub muzyczny/Restauracja) na czas określony, prowadzimy działalność restauracyjną, w umowie jest zapis, iż w czynszu zawarty jest wywóz śmieci komunalnych z naszego lokalu. Obecnie właściciel lokalu wymyślił, iż śmieci komunalne powinny być w ograniczonej (...)

Określenie właściwych stawek VAT

Określenie właściwych stawek VAT

Proszę o określenie właściwych stawek VAT dla niżej podanych oznaczeń klasyfikacji CPV: 85140000-2, 74700000-6, 55520000-1, 55521100-9, 77310000-6, 55521200-0, 60113300-6, 60113310-9, 74721100-9, 74721200-1, 74722000-6, 74730000-5, 74731000-2, 74735000-0, 74740000-8, 74750000-1, 77211500-7, 77300000-3, (...)

Czy zezłomowane odpady stanowią przychód?

Czy zezłomowane odpady stanowią przychód?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji siatki ogrodzeniowej; podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych; jestem podatnikiem VAT. Drut ocynkowany, jak i powlekany kupuję w transzach spinanych obręczami stalowymi. Sprzedaje je na skupie złomu, jak i odpady poprodukcyjne. Jak (...)

Definicja posiadacza odpadów

Definicja posiadacza odpadów

Kto w rozumieniu ustawy jest posiadaczem odpadów? Należy przede wszystkim wyjaśnić kluczowe pojęcia, którymi posługiwał się ustawodawca, tworząc ustawę o odpadach. Są nimi: Odpady - każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr (...)

Roczny raport o ilości wytwarzanych odpadów

Roczny raport o ilości wytwarzanych odpadów

Kto jest zobowiązany do składania rocznego raportu o ilości wytwarzanych odpadów? Obowiązki posiadacza odpadów w tym obowiązki ewidencyjne regulowane są w rozdziale  4 ustawy o odpadach. Art. 37. 1. Posiadacz odpadów prowadzący ewidencję odpadów (...)

Zrzucanie śmieci na cudzą działkę

Zrzucanie śmieci na cudzą działkę

Na niezabudowaną i ogrodzoną działkę budowlaną wyrzucono około 500 kg śmieci komunalnych. Znajdująca się w tych śmieciach korespondencja wskazuje na właściciela śmieci. Mam zamiar przekazać tę sprawę w ręce policji, ale nie wiem czy policja może wyjaśnić tę sprawę i wyciągnąć (...)

Kary za spalanie odpadów w piecach domowych

Kary za spalanie odpadów w piecach domowych

Jakie przepisy przewidują kary za spalanie śmieci w piecach domowych? Podstawą do ukarania może być art. 71 ustawy o odpadach, który stanowi: Art.71.Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze (...)

Prawidłowa klasyfikacja odpadów

Prawidłowa klasyfikacja odpadów

Nasza firma zajmuje się odbiorem odpadów. Klient zgłosił do odbioru odpad o kodzie 15 01 10* w postaci puszek po silikonie w ilości ok 2 ton. Nasz pojazd ciężarowy pojechał odebrać zgodnie ze zleceniem te odpady, ale podczas załadunku okazało się, że klient do odbioru przedstawia inny odpad (...)

Odór z wysypiska

Odór z wysypiska

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera na osiedlu domków dwurodzinnych. Po czasie mieszkania dał o sobie znać największy mankament lokalizacji: około 2km od osiedla znajduje się miejskie wysypisko. Problem jest taki, że często wieczorem pojawia się odór z wysypiska. Nie zdarza się to codziennie, (...)

Sprzedaż używnego sprzętu komputerowego

Sprzedaż używnego sprzętu komputerowego

Jakie są polskie regulacje dotyczące handlu używanym sprzętem komputerowym? Przepisy polskich ustaw nakładają pewne obowiązku wynikające z faktu prowadzenia handlu detalicznego lub hurtowego sprzętem elektronicznym. Kwestie te reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektronicznym. Ustawa ta określa (...)

Handel złomem

Handel złomem

Firma zajmuje się zakupem i sprzedażą złomu stalowego. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jakie są zasady rozliczania faktur VAT zakupu i sprzedaży złomu? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy rozliczać faktury zaliczkowe? Jakie znaczenie podatkowe ma moment dokonania płatności? (...)

Realizacja obowiązku odzysku i recyklingu

Realizacja obowiązku odzysku i recyklingu

Na czym polega praktycznie obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych dla przedsiębiorstw prowadzących handel detaliczny o powierzchni 500 m2? Czy wystarcza podpisanie umowy na odbiór odpadów z opakowań z firmą zajmującą się odzyskiem (nie organizacją odzysku)? (...)

Roczne sprawozdanie przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję odpadów

Roczne sprawozdanie przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję odpadów

Jak powinno wyglądać roczne sprawozdanie przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję odpadów? Jeśli chodzi o roczne sprawozdanie, zgodnie z art. 37 ustawy o odpadach posiadacz odpadów prowadzący ewidencję odpadów jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych (...)

Opłata produktowa

Opłata produktowa

Jak prawidłowo rozliczyć się z opłaty produktowej w Spółdzielni prowadzącej zakład produkcji piekarskiej, gdzie zakupuje się gotowe woreczki foliowe z logo firmy i z zakupionych w drukarni etykiet (zawierających nazwę towaru, gramaturę) używanych do pakowania chleba krojonego oraz opakowań (...)

Gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami

Firma kupuje odpady od wytwórcy i sprzedaje je organizacji odzysku do odzysku lub unieszkodliwienia, posiadając tylko zezwolenie właściwego starosty na transport odpadów. Zamierza złożyć wniosek o poszerzenia zezwolenia na zbiórkę odpadów, ale nie magazynowałaby odpadów, tylko bezpośrednio (...)

Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

Koszt wywozu śmieci w umowie najmu

Posiadamy umowę najmu lokalu (klub muzyczny/Restauracja) na czas określony, prowadzimy działalność restauracyjną, w umowie jest zapis, iż w czynszu zawarty jest wywóz śmieci komunalnych z naszego lokalu. Obecnie właściciel lokalu wymyślił, iż śmieci komunalne powinny być w ograniczonej (...)

Określenie właściwych stawek VAT

Określenie właściwych stawek VAT

Proszę o określenie właściwych stawek VAT dla niżej podanych oznaczeń klasyfikacji CPV: 85140000-2, 74700000-6, 55520000-1, 55521100-9, 77310000-6, 55521200-0, 60113300-6, 60113310-9, 74721100-9, 74721200-1, 74722000-6, 74730000-5, 74731000-2, 74735000-0, 74740000-8, 74750000-1, 77211500-7, 77300000-3, (...)

Czy zezłomowane odpady stanowią przychód?

Czy zezłomowane odpady stanowią przychód?

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie produkcji siatki ogrodzeniowej; podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych; jestem podatnikiem VAT. Drut ocynkowany, jak i powlekany kupuję w transzach spinanych obręczami stalowymi. Sprzedaje je na skupie złomu, jak i odpady poprodukcyjne. Jak (...)

Definicja posiadacza odpadów

Definicja posiadacza odpadów

Kto w rozumieniu ustawy jest posiadaczem odpadów? Należy przede wszystkim wyjaśnić kluczowe pojęcia, którymi posługiwał się ustawodawca, tworząc ustawę o odpadach. Są nimi: Odpady - każdą substancję lub przedmiot należący do jednej z kategorii, określonych w załączniku nr (...)

Roczny raport o ilości wytwarzanych odpadów

Roczny raport o ilości wytwarzanych odpadów

Kto jest zobowiązany do składania rocznego raportu o ilości wytwarzanych odpadów? Obowiązki posiadacza odpadów w tym obowiązki ewidencyjne regulowane są w rozdziale  4 ustawy o odpadach. Art. 37. 1. Posiadacz odpadów prowadzący ewidencję odpadów (...)

Zrzucanie śmieci na cudzą działkę

Zrzucanie śmieci na cudzą działkę

Na niezabudowaną i ogrodzoną działkę budowlaną wyrzucono około 500 kg śmieci komunalnych. Znajdująca się w tych śmieciach korespondencja wskazuje na właściciela śmieci. Mam zamiar przekazać tę sprawę w ręce policji, ale nie wiem czy policja może wyjaśnić tę sprawę i wyciągnąć (...)

Kary za spalanie odpadów w piecach domowych

Kary za spalanie odpadów w piecach domowych

Jakie przepisy przewidują kary za spalanie śmieci w piecach domowych? Podstawą do ukarania może być art. 71 ustawy o odpadach, który stanowi: Art.71.Kto wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze (...)

Prawidłowa klasyfikacja odpadów

Prawidłowa klasyfikacja odpadów

Nasza firma zajmuje się odbiorem odpadów. Klient zgłosił do odbioru odpad o kodzie 15 01 10* w postaci puszek po silikonie w ilości ok 2 ton. Nasz pojazd ciężarowy pojechał odebrać zgodnie ze zleceniem te odpady, ale podczas załadunku okazało się, że klient do odbioru przedstawia inny odpad (...)

Odór z wysypiska

Odór z wysypiska

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera na osiedlu domków dwurodzinnych. Po czasie mieszkania dał o sobie znać największy mankament lokalizacji: około 2km od osiedla znajduje się miejskie wysypisko. Problem jest taki, że często wieczorem pojawia się odór z wysypiska. Nie zdarza się to codziennie, (...)

Sprzedaż używnego sprzętu komputerowego

Sprzedaż używnego sprzętu komputerowego

Jakie są polskie regulacje dotyczące handlu używanym sprzętem komputerowym? Przepisy polskich ustaw nakładają pewne obowiązku wynikające z faktu prowadzenia handlu detalicznego lub hurtowego sprzętem elektronicznym. Kwestie te reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektronicznym. Ustawa ta określa (...)

Handel złomem

Handel złomem

Firma zajmuje się zakupem i sprzedażą złomu stalowego. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jakie są zasady rozliczania faktur VAT zakupu i sprzedaży złomu? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy rozliczać faktury zaliczkowe? Jakie znaczenie podatkowe ma moment dokonania płatności? (...)

Realizacja obowiązku odzysku i recyklingu

Realizacja obowiązku odzysku i recyklingu

Na czym polega praktycznie obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych dla przedsiębiorstw prowadzących handel detaliczny o powierzchni 500 m2? Czy wystarcza podpisanie umowy na odbiór odpadów z opakowań z firmą zajmującą się odzyskiem (nie organizacją odzysku)? (...)

Roczne sprawozdanie przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję odpadów

Roczne sprawozdanie przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję odpadów

Jak powinno wyglądać roczne sprawozdanie przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję odpadów? Jeśli chodzi o roczne sprawozdanie, zgodnie z art. 37 ustawy o odpadach posiadacz odpadów prowadzący ewidencję odpadów jest obowiązany sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych (...)

Opłata produktowa

Opłata produktowa

Jak prawidłowo rozliczyć się z opłaty produktowej w Spółdzielni prowadzącej zakład produkcji piekarskiej, gdzie zakupuje się gotowe woreczki foliowe z logo firmy i z zakupionych w drukarni etykiet (zawierających nazwę towaru, gramaturę) używanych do pakowania chleba krojonego oraz opakowań (...)

Nielegalne składowanie azbestu

Nielegalne składowanie azbestu

Wiem, że składowanie rozbiórkowego eternitu/azbest/ jest niezgodne z prawem, ale nie potrafię znaleźć punktualnego artykułu prawnego na ten temat. Jaki paragraf zabrania składowania eternitu? Zgodnie z art. 160 ust. 1-2 ustawy Prawo o ochronie środowiska, zabronione jest wprowadzanie do obrotu (...)