28.8.2020
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Nowe przepisy mają zagwarantować, że za tę samą pracę w tym samym miejscu będzie przysługiwało to samo wynagrodzenie.
Zmiany w przepisach na korzyść pracowników delegowanych w Polsce wprowadza ustawa z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw.

To efekt zmian w przepisach unijnych. Nowelizacja wdraża w ten sposób do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. Dyrektywa, a w ślad za nią ustawa, ma na celu rozwiązanie problemu nieuczciwych praktyk związanych z delegowaniem pracowników.
Pełne wynagrodzenie…
Nowelizacja rozszerza zakres warunków zatrudnienia gwarantowanych pracownikowi delegowanemu do Polski przez zagraniczny podmiot.
Przepisy przewidują zmiany związane z tzw. zamkniętym katalogiem warunków zatrudnienia. Po pierwsze pracodawca zapewnia pracownikowi delegowanemu pełne wynagrodzenie obowiązujące w Polsce wraz ze wszystkimi jego obowiązkowymi składnikami oraz należności na pokrycie kosztów podróży służbowych wykonywanych podczas delegowania.
Dotychczas pracodawca delegujący do Polski był zobowiązany do zapewnienia minimalnego wynagrodzenia za pracę
… przez określony czas
Wspomniany powyżej zamknięty katalog warunków zatrudnienie obowiązuje przez 12 miesięcy (lub 18 miesięcy – w przypadku złożenia przez pracodawcę delegującego tzw. umotywowanego powiadomienia).
Po upływie 12 miesięcy delegowania (lub 18 miesięcy) pracodawca zapewnia pracownikowi delegowanemu niemal wszystkie warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z Kodeksu pracy oraz innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracowników - a nie zamknięty katalog warunków zatrudnienia jak było dotychczas.
Najszerszy katalog gwarantowanych warunków zatrudnienia dotyczy pracowników tymczasowych delegowanych do Polski, którym należy zapewnić od pierwszego dnia delegowania wszystkie warunki zatrudnienia gwarantowane krajowym pracownikom tymczasowym, w tym wynikające m.in. z zakładowych układów zbiorowych, regulaminów i statutów, w tym również warunki zakwaterowania, jeżeli są one zapewniane pracownikom krajowym.
Nowe obowiązki
Ponadto ustawa wprowadza zasadę, że w przypadku gdy pracodawca użytkownik wysyła pracownika do pracy za granicą, wówczas pracodawcą delegującym, zobowiązanym do zapewnienia pracownikowi stosownych warunków zatrudnienia, jest agencja, która wynajęła tego pracownika pracodawcy użytkownikowi. Dotyczy to pracowników delegowanych zarówno na, jak i z terytorium Polski.
Nowelizacja nakłada także nowe obowiązki informacyjne na krajowego pracodawcę użytkownika w zakresie informowania agencji, od której wynajął pracownika, o warunkach zatrudnienia delegowanego pracownika tymczasowego. Nieprzestrzeganie tego obowiązku jest zagrożone grzywną od 1 000 do 30 000 zł.
Nowe przepisy wzmacniają przy tym kompetencje kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie egzekwowania przestrzegania przez pracodawców przepisów o delegowaniu pracowników.
Praca zdalna
Ponadto, niezależnie od wdrożenia dyrektywy unijnej, ustawa wprowadza zmiany dotyczące innych zagadnień. W pierwszej kolejności są to zmiany w przepisach dotyczących zwalczania i przeciwdziałania epidemii COVID-19 mające na celu ułatwienia dla pracodawców i pracowników. Nowelizacja wprowadza w szczególności możliwość przedłużenia polecenia pracownikowi wykonywania pracy zdalnej oraz inne ułatwienia organizacyjne i finansowe.
Ustawa wprowadza również przepisy finansowe dotyczące niewliczania niektórych wydatków budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego do stabilizującej reguły wydatkowej, o której mowa w ustawie o finansach publicznych, w zakresie budżetu państwa na 2021 rok.
Na podst. gov.pl/web/rodzina

Potrzebujesz porady prawnej?
Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?
Po przyjęciu przez Radę UE nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników z 1996 r. - pracuje nad nim teraz Parlament Europejski. Celem jest ustanowienie takiej samej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu. Przewidziano, że pracownicy delegowani będą co (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)
Świadczenie niektórych usług w Niemczech w ramach delegowania pracowników
Jakich usług dotyczą ograniczenia? Republika Federalna Niemiec wprowadziła ograniczenia dla polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w tym kraju. Konieczność uzyskania pozwoleń na pracę dotyczy usług wymienionych w Załączniku XII Traktatu Akcesyjnego, w stosunku do których występują (...)
Pobyt, praca i działalność gospodarcza obywatela Wielkiej Brytanii w Polsce po brexicie
Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, aby po wystąpieniu tego państwa z Unii Europejskiej móc legalnie przebywać, pracować lub prowadzić firmę w Polsce. ##baner## Dwie grupy obywateli Wielkiej Brytanii 31 (...)
Wielka Brytania poza UE od 1 stycznia - wyjazdy i przyjazdy
Od 1 stycznia 2021 roku zmienią się zasady przekraczania granicy przez obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz obywateli brytyjskich terytoriów zamorskich. Jako obywatele państwa trzeciego będą podlegać standardowi odprawy szczegółowej. (...)
Składki na ubezpieczenie społeczne pracowników delegowanych do pracy w innym państwie UE
Wniosek do ETS o orzeczenie wstępne został złożony w ramach sporu zawisłego pomiędzy Rijksdienst voor Sociale Zekerheid (krajowym urzędem ds. ubezpieczeń społecznych) a belgijską spółką Herbosch Kiere NV w przedmiocie zwrotu składek na zabezpieczenie społeczne przez nią odprowadzanych (...)
Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi uregulowane
Nowy akt prawny stanowi kompleksową regulację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w Polsce, określającą nowe zasady funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania. Zmiany dotyczą w szczególności zapewnienia przejrzystości działań ozz oraz odpowiedzialności (...)
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja (...)
Praca za granicą - ubezpieczenie w Polsce
Jeżeli polski pracodawca wysyła pracowników do pracy za granicę (np. do Szwecji), to przez 12 miesięcy może nadal płacić za nich składki ubezpieczeniowe w Polsce. Ale aby było to możliwe, zarówno pracownik jak i pracodawca muszą spełnić określone kryteria - mówi (...)
Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług na terytorium Polski
Zobacz, jakie są formalności związane z delegowaniem pracowników do Polski. Jesteś zagranicznym przedsiębiorcą, który planuje delegowanie pracowników do świadczenia usług na terytorium Polski? Jeżeli tak, powinieneś wiedzieć, że będziesz musiał spełnić pewne obowiązki. (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z (...)
Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia nam dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w dowolnym z 28 państw (...)
Jak zdobyć kwalifikacje poza szkołą?
14 marca 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Określono w nim warunki i tryb uzyskiwania i uzupełniania (...)
Wytyczne organizacji imprez w obiektach wielofunkcyjnych w trakcie epidemii
Ministerstwo Rozwoju z Głównym Inspektorem Sanitarnym przedstawiło aktualne wytyczne organizacji imprez w obiektach wielofunkcyjnych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Uwaga! Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązują zaś dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel (...)
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło nowe priorytety rządowej polityki migracyjnej. Jednym z najważniejszych wyzwań dla rozwoju Polski są obecnie niekorzystne trendy demograficzne. Niski przyrost naturalny, starzenie się społeczeństwa, a także znaczna liczba Polaków przebywających (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)
RFN musi ograniczyć formalności przy przyjmowaniu delegowanych pracowników
Zgodnie z art. 3 dyrektywy 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (Dz.U. 1997, L 18, str. 1), państwa członkowskie UE mają obowązek zapewnić, że bez względu (...)
Reforma dla kadr Służby Więziennej
Rząd przyjął, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, projekt całościowej reformy systemu naboru i szkolenia kadr Służby Więziennej. Dzięki zmianom Służba Więzienna stanie się nowoczesną, prężną i szanowaną formacją, która stoi na straży praworządności w Polsce (...)