Podział majątku wspólnego ma na celu definitywne rozliczenie majątkowe małżonków (byłych małżonków), po ustaniu między nimi wspólności majątkowej. Uczestnicy postępowania działowego będą jednak często zmuszeni do dokonania dodatkowych czynności, które pozwolą na ostateczne załatwienie ich spraw majątkowych, a które mogą być podjęte dopiero po zakończeniu podziału majątku.
Spłata wspólnego kredytu bankowego
Podział majątku nie obejmuje wspólnych długów. Oczywiście należy uwzględnić również praktykę, która niekiedy dopuszcza orzekanie o wspólnych długach. Niemniej jednak, nawet jeśli orzeczenie o podziale długów zapadnie, nie będzie ono miało znaczenia w stosunkach między małżonkami czy byłymi małżonkami a bankiem. Będzie stanowić ewentualnie podstawę roszczenia regresowego do drugiego małżonka, jeśli ten nie wywiąże się ze złożonej obietnicy.
Przykład:
-
Państwo Kowalscy ustalili w ramach podziału majątku, że Pani Kowalska otrzyma na wyłączną własność mieszkanie bez obowiązku spłaty na rzecz byłego męża, pod warunkiem jednak, że będzie kontynuować spłatę wspólnego kredytu. Porozumienie takie nie jest skuteczne wobec banku i Pan Kowalski nie może się na nie powoływać przed bankiem, jeśli Pani Kowalska nie będzie spłacać kredytu. Panu Kowalskiemu przysługiwać będzie jednak roszczenie wobec byłej żony, która nie wywiązała się z umowy.
Istnieje jednak możliwość zwrócenia się do banku o wyrażenie zgody na zmianę dłużnika. Jeśli bank takiej zgody udzieli, wówczas ustalenia małżonków w postępowaniu działowym, będą skuteczne również wobec banku.
W większości przypadków podział majątku nie będzie oznaczał zmiany dłużnika, tj. osoby odpowiedzialnej za spłatę kredytu. Podział majątku nie wpłynie bowiem na zmianę umowy o kredyt i tym samym na zmianę osób będących kredytobiorcami. Należy jednak bardzo dokładnie przeczytać umowę kredytową, która może nakładać na kredytobiorców obowiązek zgłoszenia faktu dokonania podziału w odpowiednim czasie.
Egzekucja" zasądzonych spłat w postępowaniu działowym
Wynikiem postępowania działowego może być przyznanie rzeczy jednemu małżonkowi z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego małżonka. Z reguły taki sposób podziału zakłada zasądzenie odpowiednich spłat na rzecz tego drugiego małżonka. Jeśli małżonek zobowiązany do spłaty, będzie się opóźniał z płatnościami, druga strona może wystąpić do komornika o przymusowe wyegzekwowanie należności. Tytułem egzekucyjnym może być, w zależności od sposobu dokonania podziału postanowienie sądu, którym dokonano podziału albo akt notarialny. Tytuł egzekucyjny przed skierowaniem go do komornika należy wcześniej zaopatrzyć w klauzulę wykonalności; po zaopatrzeniu w taką klauzulę stanie się on tytułem wykonawczym, stanowiącym podstawę do przeprowadzenia egzekucji komorniczej.
Jeśli małżonkowie dokonali umownego podziału rzeczy ruchomych i podział ten zakłada spłaty, a strona zobowiązana do spłat, nie uiszcza ich dobrowolnie, wówczas procedura uzyskania tytułu wykonawczego może się nieco wydłużyć. Małżonek uprawniony do spłat nie dysponuje bowiem tytułem egzekucyjnym (nie stanowi go pisemna umowa), a więc musi najpierw złożyć pozew o zapłatę zaległych kwot. Tytuł wykonawczy będzie stanowić wydany wyrok uwzględniający powództwo, zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Tytułem egzekucyjnym jest natomiast ugoda zawarta przed sądem (ugoda sądowa). Również i ją należy przed skierowaniem do egzekucji zaopatrzyć w klauzulę wykonalności.
Sądowe odroczenie spłaty z tytułu przyznania przedmiotów majątkowych
W poprzednim punkcie omówiliśmy sytuację przymusowego wyegzekwowania spłat, należnych w związku z przyznaniem rzeczy jednemu z małżonków. Jednak małżonek obowiązany do spłat ma pewne środki obrony, polegające na czasowym odroczeniu terminu zapłaty. Zgodnie bowiem z art. 212 § 3 kc," w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Potrzebujesz porady prawnej?
Czy dochód z najmu to mój majątek odrębny, czy wspólny z żoną? – opinia prawna
Stan faktyczny W roku 2002 wykupiłem mieszkanie komunalne, którego byłem głównym najemcą, będąc w związku małżeńskim 50% zapłaciłem gotówką, resztę spłacam w 5 rocznych ratach – zostało mi jeszcze 3 raty. Tak więc na dzisiaj mam „zapłacone” za 70% wartości (...)
Stan faktyczny Zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy żony, na co ona się nie zgadza. Żona od 1,5 roku utrzymuje kontakty z innym mężczyzną (systematyczne spotkania, niekiedy wspólne wyjazdy z noclegami, setki rozmów i SMS-ów miesięcznie, o czym świadczą (...)
Jak zmniejszyć koszty podziału wspólnego majątku - opinia prawna
Stan faktyczny Planujemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie stron. W zakresie majątku myślimy o tym, że strony dokonają pomiędzy sobą faktycznego podziału majątku dorobkowego, poza postępowaniem sądowym (chyba, że podział majątku w sądzie przyniesie znaczną minimalizację (...)
Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład (...)
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości?
Od czego zależy sposób korzystania z rzeczy wspólnej przez współwłaścicieli? Ustawową regulację sposobu korzystania z rzeczy wspólnej, w tym także ze wspólnej nieruchomości zawiera art. 206 k.c., który stanowi, że „Każdy ze współwłaścicieli (...)
Sądowy podział majątku wspólnego małżonków - uwagi ogólne
Na wstępie należy zaznaczyć, że prawo do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie podziału majątku jest uprawnieniem, z którego można skorzystać praktycznie w każdym czasie. Oznacza to, że prawo do wystąpienia z wnioskiem o podział majątku nie ulega przedawnieniu. Ponieważ od (...)
Jaka część majątku wspólnego nie podlega podziałowi po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej?
W zasadzie majątek wspólny małżonków będzie stanowił przedmiot podziału. Nie podlega natomiast podziałowi majątek osobisty każdego z małżonków. Czy majątek, który stanowi współwłasność małżonków w częściach ułamkowych, podlega podziałowi? Nie (...)
Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków
Na jakiej podstawie dzielony jest majątek wspólny małżonków? Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego małżonków może dojść: na podstawie umowy - przy czym nie została zastrzeżona forma szczególna (forma dla określonych (...)
Jak przeprowadzić umowny podział majątku wspólnego (byłych) małżonków?
Kiedy można dokonać umownego podziału majątku wspólnego? Żaden z obowiązujących przepisów nie zabrania małżonkom (czy byłym małżonkom) dokonania umownego podziału majątku. Jeśli zainteresowani dojdą do porozumienia w sprawie podziału umownego, z pewnością oszczędzą (...)
Sądowe ustalenie udziałów w majątku wspólnym Ogólna zasada, wyrażona w Kodeksie rodzinnym stanowi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym (art. 43 § 1 kro). Od zasady tej możliwe są jednak odstępstwa. Z ważnych powodów (...)
Nadzór Ministra Sprawiedliwości nad działalnością administracyjną sądów powszechnych
14 stycznia 2009 r. Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie rozpoznał wniosek Krajowej Rady Sądownictwa dotyczący ustroju sądów powszechnych, w szczególności zakresu nadzoru Ministra Sprawiedliwości, postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów i uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa.Kwestionowany (...)
Podział majątku małżonków a roszczenia wierzycieli - opinia prawna
Stan faktyczny Z małżonkiem mamy rozdzielność majątkową. Nieruchomość, jaką nabyliśmy, była położona na gruncie, który na tamte czasy był w "wieczystej dzierżawie", ale w okresie późniejszym został z mocy ustawy przekształcony we współwłasność. Nieruchomość także figuruje (...)
Czyje prawo po przekształceniu z lokatorskiego we własnościowe - opinia prawna
Stan faktycznyW 1977 r. jako członek Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskałem przydział mieszkania na zasadach lokatorskich. W 1978 r. ożeniłem się i żona wprowadziła się do mnie. Na początku lat 90-tych wystąpiłem do Spółdzielni o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu (...)
W jaki sposób sąd dokonuje podziału majątku wspólnego (byłych) małżonków?
Jaki sposób podziału majątku powinien wybrać sąd? Sposób, w jaki dochodzi do podziału majątku wspólnego, jest chyba jednym z najbardziej kluczowych zagadnień tego podziału. Podział majątku wspólnego może nastąpić przez: podział w naturze (fizyczny (...)
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
Możliwość dokonania podziału, czyli ustanie wspólności majątkowej Powszechnie uważa się, że podział majątku wspólnego może zostać dokonany dopiero po rozwodzie lub separacji. To błędne przekonanie wynika z powszechności wspólności majątkowej jako podstawowego (...)
Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe
W wyniku zastosowania przepisów dotyczących omawianej instytucji następuje kontynuacja sytuacji podatkowej podmiotu przez jego następców. Następstwo dotyczy także praw i obowiązków wynikających z decyzji, gdyż w istotny sposób kształtują one sytuację podatkową danego podmiotu. Natomiast (...)
Rejestracja VAT dla transakcji krajowych
Rejestracja podatników „VAT czynnych” Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów (...)
Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja
Możliwość dokonania podziału majątku w trakcie sprawy rozwodowej Podział majątku w trakcie rozwodu może nastąpić jedynie wyjątkowo. Zgodnie z art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, (...)
Podział mieszkania w trakcie rozwodu – opinia prawna
Stan faktyczny Mam zamiar wnieść pozew o rozwód. W czasie trwania małżeństwa zostało zakupione mieszkanie, którego chcę się zrzec. Czy rozwód jest okolicznością wygodną do czynności zrzeczenia się mieszkania, czy lepiej dokonać tego później? Opinia prawna Niniejsza opinia została (...)
Jak podzielić spółdzielcze prawa do lokalu między (byłych) małżonków?
Jak zmieniały się przepisy dotycząca praw spółdzielczych?Regulacja dotycząca praw spółdzielczych ulegała w ostatnich latach ciągłym zmianom i większość orzecznictwa dotyczy sytuacji otrzymywania takich praw w drodze przydziału, który dzisiaj już nie występuje. Dla (...)