Sejm uchwalił zakaz bicia dzieci

Posłowie przegłosowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i pozwala pracownikom socjalnym odebrać dziecko, gdy zagrożone jest jego bezpieczeństwo.

Podczas głosowania 269 posłów opowiedziało się za przyjęciem ustawy, 158 było przeciw, a sześcioro wstrzymało się od głosu.

Uchwalona nowela jednoznacznie zakazuje stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka przez rodziców i osoby sprawujące opiekę nad małoletnimi.

Posłowie nie zgodzili się na wykreślenie z ustawy kontrowersyjnego artykułu, który pozwoli pracownikom socjalnym zabrać dziecko z domu, gdy zagrożone jest jego życie lub zdrowie.

Porady prawne

Pracownik będzie interweniował jedynie w szczególnych sytuacjach, np. gdy opiekunowie są nietrzeźwi. Wówczas powinien odizolować dziecko od niepoczytalnych w tym momencie czy też nieprzewidywalnych w swoich zachowaniach rodziców.

W pierwszej kolejności pracownik socjalny starałby się umieścić nieletniego u najbliższych krewnych. Gdy będzie to niemożliwe, dziecko trafi do rodziny zastępczej lub placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Pracownik nie podejmie decyzji o odebraniu dziecka jednoosobowo. Zgodę na to będzie musiał wyrazić również policjant oraz przedstawiciel służby zdrowia. Ponadto rodzice otrzymają prawo do odwołania się od takiej decyzji. Sąd będzie je rozpatrywał w ciągu 24 godzin.

O dalszych losach zabranego z domu dziecka zdecyduje sąd rodzinny. Decyzja będzie podejmowana w ciągu jednej doby.

W uchwalonej wersji ustawy pozostał również zapis zobowiązujący samorządy do powoływania zespołów interdyscyplinarnych, które zajmowałyby się przeciwdziałaniem przemocy. W zespołach takich znajdzie się m.in. przedstawiciel policji, pomocy społecznej, służby zdrowia czy kuratorskiej służby sądowej.

Członkowie zespołu interdyscyplinarnego w zakresie niezbędnym do przeciwdziałania przemocy w rodzinie będą gromadzić informacje oraz dane osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie, dotyczące: stanu zdrowia, nałogów, skazań, orzeczeń o ukaraniu, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym. Zespół zbierze dane nawet bez zgody ofiar i oprawców.

Osoby wchodzące w skład zespołów będą jednak zobowiązane do zachowania poufności. Mają oni składać specjalne oświadczenia, w których zobowiążą się do ochrony danych, również po zakończeniu pracy w zespole.

Skuteczniejsze ma być ponadto izolowanie sprawców od ofiar domowej przemocy. Sprawcy otrzymają nakaz opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego lokalu i nie będą mogli kontaktować się z ofiarami. Środek ten będzie można zastosować nie tylko w przypadku przemocy wobec rodziny, lecz także wobec osób niespokrewnionych, które zamieszkują razem z ofiarą.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ofiara 2014-09-28 10:32:31

    Podejmuje sejm działania w celu osłabienia,rozbicia i całkowitej kontroli oraz zastraszenia i rodziny zniewolenia. Takie autokratywne podejście samorządów nie pomoże dzieciom i ofiarom przemocy

  • Stary 2012-05-07 19:20:59

    Zespoły interdyscyplinarne- a co to takiego. Jakieś ober-comanda którym wolno będzie wszystko. Czy w tym sejmie wszyscy dostali bzika? Sądy nie radzą sobie z powszechnymi sprawami. A w takich przypadkach gdzie trzeba natychmiastowej interwencji to już mieliśmy próbkę sądów 24-godzinnych. Klapa totalna. Tak będzie i teraz. Ale parę tysięcy darmozjadów będzie znowu żyć na koszt podatnika. Wcale się nie dziwię że młodzi ludzie spieprzają z tego kraju gdzie się da. Gdybym miał 20 lat zrobiłbym to samo, bo tu coraz trudniej znosić te absurdy.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika