Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu pracom Unii Europejskiej.
Według Alexandra Vondry, spór między rosyjskim Gazpromem i ukraińskim Naftohazem doprowadził do sytuacji niezwykle poważnego zakłócenia dostaw gazu. "Ograniczenia sięgają już 30% całkowitego importu gazu Wspólnoty. Nawet lata zimnej wojny nie postawiły nas przed groźbą całkowitego odcięcia dostaw, z którą musimy się zmierzyć dzisiaj" - powiedział Vondra.

Czeski wicepremier dodał, że warunki przywrócenia transportu gazu zostały wypełnione i nie ma żadnego powodu by dostawy nie zostały wznowione.
Jego zdaniem główne problemy, które wciąż nie zostały rozwiązane to kwestia dostaw tzw. gazu technicznego, koniecznego do utrzymania przesyłu gazu przez rurociągi oraz zawarcie przejrzystego i wiążącego porozumienia między Ukrainą i Rosją w sprawie cen gazu i opłat tranzytowych.
Zdaniem Vondry obecny kryzys pokazał, że poza działaniami na rzecz jak najszybszego wznowienia dostaw, należy podjąć strategiczne inicjatywy budowy bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej: stworzenia mechanizmu solidarności energetycznej i budowy odpowiedniej infrastruktury, w tym połączeń między sieciami gazowymi krajów członkowskich, zwiększenia pojemności zbiorników gazu, zróżnicowania źródeł dostaw i dróg transportu gazu.
Komisarz do spraw energii Andris Piebalgs poinformował posłów, że wczoraj Rosja zaczęła przesyłać gaz, ale tylko na poziomie 1/3 normalnych dostaw. "Ukraina twierdzi, że z powodów technicznych trudno w tej sytuacji przesyłać gaz dalej" - powiedział Piebalgs.
"Widzimy, że brakuje koordynacji działań. Dwie strony [sporu] nie komunikują się ze sobą" - dodał komisarz.
Otwierający debatę poseł Jacek SARYUSZ-WOLSKI (EPP-ED, PL) powiedział, ze przerwy w dostawach gazu będą mieć dramatyczne skutki dla obywateli, miejsc pracy i firm w Unii Europejskiej. "Będziemy musieli odpowiedzieć na pytanie, co zrobiliśmy, aby chronić obywateli i miejsca pracy" - stwierdził. Dodał, że problem ten jest wielostronny i nie ma charakteru handlowego.
Przypomniał, ze po podobnych wydarzeniach trzy lata temu Parlament Europejski przyjął we wrześniu 2007 roku sprawozdanie, w którym zawarł szereg rekomendacji dotyczących kształtowania wspólnej polityki w dziedzinie energii. "Jeśli chcemy uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości musimy opracować prawdziwą wspólną politykę energetyczną i prawdziwą solidarność na rzecz trwałych rozwiązań systemowych". Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych zaproponował rozważenie możliwości bezpośredniego kupowania przez UE rosyjskiego gazu na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Zwrócił się z pytaniem do Komisji, czy możliwe jest takie rozwiązanie, w którym UE przejmuje odpowiedzialność za tranzyt gazu wraz z Ukrainą.
Hannes SWOBODA (PSE, AT) zapowiedział, że jego grupa polityczna złoży wniosek o powołanie komisji tymczasowej do wyjaśnienia przyczyn tego kryzysu. Rozmowy z Rosją i Ukrainą, Gazpromem i Naftohazem dowiodły braku odpowiedzialności wobec UE po tamtej stronie. "To musi rodzić konsekwencje" - powiedział Swoboda. Wytknął Komisji Europejskiej, że mogła przewidzieć taki scenariusz i podjąć działania wcześniej, aby zapobiec tej sytuacji. Zgodził się z opinią, ze UE potrzebuje więcej połączeń - interkonektorów - ale one nie pojawią się szybko, ani nie za sprawą samych tylko sił wolnego rynku. Potrzebne jest także zwiększenie rezerw magazynowych i informacje o sytuacji w zakresie zapasów w poszczególnych krajach członkowskich. Zaapelował o opracowanie wspólnej strategii do maja, kiedy po raz ostatni zbierze się Parlament w obecnej kadencji.
István SZENT-IVÁNYI (ALDE, HU) powiedział, ze nie można godzić się, aby UE była zakładnikiem rosyjskich i ukraińskich gier. "Miliony ludzi nie mają ogrzewania, zagrożone są miejsca pracy". UE jest zależna od surowców energetycznych z Rosji. Potrzebna jest wspólna polityka energetyczna, Nabucco, solidarność i wymiana informacji, ale to wszystko są rozwiązania średnioterminowe. Rosja musi wywiązywać się ze swoich zobowiązań umownych. Za przerwy w dostawach kraje odpowiedzialne powinny zapłacić cenę polityczną.
Hanna FOLTYN-KUBICKA (UEN, PL) przekonywała, że jesteśmy świadkami permanentnego i głębokiego kryzysu politycznego. Rosji nie chodzi o kilkadziesiąt dolarów więcej za gaz, Kreml dąży do zwiększenia wpływów i dominacji w Europie Środkowowschodniej. Ukraina ma znaczenie strategiczne ze względu na stacjonowanie Floty Czarnomorskiej. Dzierżawa wygasa w 2017 roku, ale mało kto spodziewa się, ze Rosja wycofa się z Sewastopola. "Kreml dąży do dyskredytacji rządu ukraińskiego, aby powalić Ukraine na kolana" - stwierdziła posłanka.

Potrzebujesz porady prawnej?
Spór gazowy na forum Parlamentu
Sprawa sporu gazowego między Ukraina i Rosją oraz przerwania dostaw gazu do Unii Europejskiej była przedmiotem dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Informacje o aktualnej sytuacji przedstawił posłom wicepremier Czech, które przewodniczą w tym półroczu pracom Unii Europejskiej. Według Alexandra Vondry, spór między rosyjskim Gazpromem i (...)
Topolanek w PE: Europa bez barier, Europa zasad
Na dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu premier Czech, Miroslav Topolanek, przedstawił stanowisko oraz priorytety prezydencji czeskiej, która z początkiem roku objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej, zastępując prezydencję francuską. Naszym mottem jest Europa bez barier, ale chcemy dodać także Europa z zasadami. Ta wizja dopasowana jest do obecnej trudnej sytuacji (...)
Debata w sprawie sytuacji w Gruzji
Po spotkaniu przywódców UE w Parlamencie Europejskim odbyła się debata, w której posłowie nawoływali do poszanowania integralności terytorialnej Gruzji, potępili nieproporcjonalną reakcję strony rosyjskiej oraz przekonywali do wzmocnienia Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Wskazywano na konieczność zapewnienia niezależności energetycznej Europy. Cześć mówców (...)
UE-Rosja: Parlament określa warunki negocjowania nowej umowy o partnerstwie
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie nowej umowy między UE a Rosją, której tekst powstał w oparciu o sprawozdanie posła Janusza Onyszkiewicza (ALDE, PL). Posłowie rekomendują działania, jakie UE powinna podjąć wobec Rosji w negocjacjach dotyczących nowej umowy o partnerstwie. Rada powinna wezwać Rosję m.in. do cofnięcia decyzji o uznaniu niepodległości gruzińskich (...)
Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przesłany do Komisji Europejskiej
30 czerwca 2008 r. Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 został przesłany do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie stanowił kontynuację Programu Sąsiedztwa Litwa - Polska - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej (...)
Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie najbliższego szczytu EU-Rosja
Posłowie PE popierają utworzenie umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy UE i Rosją, ale jednocześnie niepokoją się zaangażowaniem Rosji na Kaukazie i pogarszającą się sytuacją praw człowieka. Parlament przyjął rezolucję przed nadchodzącym szczytem UE - Rosja, w której wyraża zadowolenie z przezwyciężenia "trudności w osiągnięciu porozumienia w sprawie (...)
Parlament Europejski żąda od Rosji przestrzegania wszystkich zobowiązań
W rezolucji przyjętej przez Parlament Europejski posłowie żądają od Rosji respektowania podjętych zobowiązań i wycofania swoich wojsk z Gruzji. Parlament opowiada się za wysłaniem do Gruzji misji monitorującej i zaoferowania Gruzji ułatwień wizowych i umów o readmisji równoważnych do tych, jakie UE zawarła z Rosją. Posłowie apelują o rozwijanie europejskiej polityki (...)
Zmniejszanie dysproporcji między regionami w UE i poza nią
UE dzieli się doświadczeniem we wspieraniu rozwoju regionów z takimi krajami, jak Brazylia, Rosja i Chiny. Zmniejszanie dysproporcji gospodarczych między poszczególnymi regionami UE to jeden z głównych celów UE - 44 proc. unijnego budżetu przeznacza się na wspieranie konkurencyjności regionalnej. Wszystkie projekty z zakresu podnoszenia kwalifikacji lokalnej siły roboczej, wspierania przedsiębiorczości, (...)
Białoruś/ Miedwiediew i Łukaszenka przeciw "próbom rewizji wyników II wojny światowej"
Rosja i Białoruś "zdecydowanie potępiają wszelkie próby pisania na nowo historii i rewizji wyników II wojny światowej" - głosi deklaracja, podpisana w niedzielę w Brześciu przez prezydentów Dmitrija Miedwiediewa i Alaksandra Łukaszenkę.Prezydenci Rosji i Białorusi spotkali się w twierdzy brzeskiej w dniu, w którym przypada 67. rocznica ataku hitlerowskich (...)
Rosja nadal nie chce polskiego mięsa
Szef rosyjskiej Federalnej Służby ds. nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert zasugerował w poniedziałek, że ewentualny zakaz importu mięsa z Unii Europejskiej, który od 1 stycznia 2007 roku chce wprowadzić Rosja, obejmie tylko kraje podejrzane o przemyt, a nie wszystkie państwa UE. Wśród krajów, do których Moskwa ma uwagi, Dankwert wymienił "przede (...)
Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.
Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem na pracę sezonową; wprowadzenie przesłanek odmowy rejestracji oświadczenia; odmowa (...)
Energia, bezpieczeństwo i handel najważniejszymi tematami szczytu UE-RosjaNa szczycie odbywającym się w położonym niedaleko granicy chińskiej Chabarowsku na Syberii UE i Rosja próbowały osiągnąć porozumienie w kwestiach bezpieczeństwa, handlu i dostaw energii. Poruszono również temat uczestnictwa kolejnych sześciu byłych republik radzieckich w nowym unijnym partnerstwie wschodnim (...)
Rosyjskie ograniczenia w przewozach drogowych
Ograniczenia w przewozach drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej Władze Federacji Rosyjskiej postanowiły o przedłużeniu do 30 czerwca 2023 r. wprowadzonych z dniem 10 października 2022 r. ograniczeń w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do/z oraz przez terytorium Rosji. Zgodnie z postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej (nr 2466 z 28 grudnia 2022 r., (...)
Co przewiduje tzw. ustawa sankcyjna?
Ustawa podpisana przez prezydenta 14 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. ##baner## - "Ukraina walczy o wolność Europy, o wolność Polski. Rosja pokazała swoją prawdziwą twarz, brutalnego agresora. Polski rząd podejmuje (...)
Na stronach Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dostępne są nowe numery jego Biuletynu:"Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli"Łukasz Kulesa, Marek MadejGłównym punktem obrad sesji Rady Północnoatlantyckiej w dniach 2-3 grudnia br. był przegląd osiągnięć Gruzji i Ukrainy w staraniach o członkostwo w NATO. Sojusz nie zdecydował się przyznać tym państwom (...)
Upamiętnienie ofiar „Golgoty Wschodu"
W dniu 17 września br., w rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 22. posiedzeniu podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia ofiar „Golgoty Wschodu".Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiejz dnia 17 września 2008 r.w sprawie upamiętnienia ofiar „Golgoty Wschodu"17 września, tak jak 1 września 1939 r., wyznacza jedną z najistotniejszych (...)
Sytuacja gospodarcza na świecie
W załączeniu przedstawiamy informację na temat sytuacji gospodarczej oraz działań rządowych w związku z kryzysem finansowym w wybranych krajach, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W dokumencie tym omówiona jest aktualna sytuacja gospodarcza w niżej wymienionych krajach:Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Japonia, Chiny, Niemcy, Rosja, Ukraina, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, (...)
PE: Demokratyczny mandat parlamentu białoruskiego budzi wątpliwości
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów przyjął rezolucję dotyczącą sytuacji na Białorusi. Nawiązując do wyników ostatnich wyborów parlamentarnych i odwołując się do raportu przygotowanego przez OBWE Parlament uważa, że wybory parlamentarne na Białorusi nie spełniły międzynarodowych norm demokratycznych, a demokratyczny mandat parlamentu białoruskiego (...)
Planowany gazociąg północny na dnie Bałtyku jest jednym z wielu gazowych projektów infrastrukturalnych niezbędnych do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania UE na gaz. Należy jednak dokładnie zbadać jego wpływ na środowisko naturalne, dokładniej monitorować realizację tego projektu, a nawet przeanalizować alternatywne trasy przebiegu gazociągu. Oto wnioski ze sprawozdania (...)
Czy Rosja otworzy rynki na produkty z Polski?
Kolejna tura rozmów polskich i rosyjskich ekspertów weterynaryjnych oraz fitosanitarnych, która odbyła się w poniedziałek w Moskwie, nie przybliżyła zniesienia przez Rosję zakazu importu żywności z Polski. (...)Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produktów pochodzenia roślinnego. (...)Mimo że Polska przyznała, iż w handlu (...)
Prezydent pogratulował Putinowi zwycięstwa
Bronisław Komorowski rozmawiał telefoniznie z rosyjskim prezydentem-elektem Władimirem Putinem. - Prezydent podkreślił, że Polska i Rosja w ostatnich latach potrafiły nawiązać dialog, który służy rozwiązywaniu spraw trudnych i budowaniu współpracy dwustronnej – cytuje Gazeca Wyborcza komunikat Kancelarii Prezydenta RP. Jak zaznaczono, Komorowski wyraził również przekonanie, (...)
Czy uniezależnimy się od rosyjskiego gazu?
Ministerstwo gospodarki uważa, że możliwy jest powrót do kontraktu gazowego norweskiego i duńskiego - poinformowało we wtorek PAP w komunikacie biuro prasowe resortu. (...)We wrześniu 2001 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz pięć norweskich firm podpisało umowę na dostawę gazu ziemnego do Polski w latach 2008 - 2024. (...)Premier Kazimierz Marcinkiewicz poinformował we wtorek, (...)
Rosji polskie mięso jednak smakuje
Rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew oświadczył w czwartek, że Rosja jest "otwarta na negocjacje" z Polską, mające położyć kres rosyjskiemu embargu na import polskiego mięsa - ale tylko w kręgu specjalistów. "Jesteśmy otwarci na negocjacje z Polską, zmierzające do uregulowania kwestii mięsa, ale do negocjacji musi dojść między specjalistami" - zaznaczył Gordiejew, którego (...)
Polskie weto dla przyjęcia Rosji do UE
Polska utrzymała weto w sprawie mających się rozpocząć rozmów Unia Europejska – Rosja. Przewodnicząca w tym półroczu pracom Unii Europejskiej Finlandia do końca próbowała przekonać polskich dyplomatów, by nie blokowali rozmów w sprawie nowego porozumienia z Moskwą. Życie Warszawy 24.11.2006 r. weto, negocjacje, UE, Unia Europejska, Rosja
Czy Rosjanom zostaną odebrane nieruchomości?
Specjalny zespół rządowy próbuje odzyskać choć część z ponad 20 hektarów nieruchomości rosyjskich w Polsce. (...)Gra toczy się o ponad 200 tys. m kw. nieruchomości przekazanych byłemu ZSRR na terenie Polski, z których niemal połowa to działki w Warszawie. (...)Umowy zakładały, że w rewanżu Związek Radziecki przekaże stronie polskiej obiekty w Moskwie. Ale ani strona radziecka, (...)
Cofnięcie weta za zniesienie embarga
Maciej Łopiński z kancelarii prezydenta powiedział że Polska wycofa się z weta wobec nowego porozumienia Unia Europejska-Rosja, jeśli Moskwa zniesie embargo na nasze produkty żywnościowe. (...) Maciej Łopiński przypomniał, że różne państwa europejskie korzystały już z prawa weta właśnie w obronie swoich interesów. gazeta.pl 30.11.2006 r. embargo, mięso, Rosja, Unia Europejska, (...)
Mamy nadzieję, że w czwartek dojdzie do przełomu i że Polska wycofa swoje weto w sprawie rozpoczęcia unijnych rozmów z Rosją na temat nowej umowy o partnerstwie - mówili wczoraj Finowie, którzy przewodniczą pracom w UE. (...)Finowie starają się nakłonić Polskę do rezygnacji z weta, które blokuje rozpoczęcie unijnych rozmów z Rosją na temat nowej umowy o partnerstwie, a z drugiej (...)
Tragedia w Smoleńsku pogodzi dwa narody?
Wizyta Donalda Tuska i Władimira Putina w Katyniu może stanowić początek prawdziwego pojednania między Polską a Rosją – czytamy na łamach Gazety Prawnej. - Moim zdaniem reakcja Putina na tragedię w Smoleńsku jest jak najbardziej szczera. I jestem niemal pewien, że ten dramat daje dużą szansę na uzdrowienie rosyjsko-polskich relacji – podkreśla na łamach dziennika publicysta (...)
Moskwa nie wykazała gotowości do ustępstw nie tylko wobec Polski, ale całej Unii Europejskiej przed szczytem w Helsinkach - uważa Marcina Kaczmarski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jego zdaniem Kreml chce zyskać status mocarstwa na arenie międzynarodowej i lekceważy zdanie UE. (...)W jego ocenie Rosji zależy przede wszystkim na przyjęciu nowego porozumienia jeszcze przed wyborami prezydenckimi (...)
Nowe przepisy o obrocie węglem
Od 16 kwietnia 2022 r. obowiązuje zakaz wprowadzania na terytorium Polski węgla z Rosji i Białorusi. Ustawa wprowadziła też nowe obowiązki dla wszystkich przedsiębiorców sprzedających węgiel, niezależnie od kraju jego pochodzenia. Handlujesz węglem? Zapoznaj się z nowymi przepisami. Jedną z sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś w związku z wywołaniem wojny (...)
Sankcje Unii Europejskiej oraz Polski nałożone na Rosję w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie
Dowiedz się, jakie sankcje wobec Rosji wprowadziła Unia Europejska oraz Polska, w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Zobacz polską listę osób i podmiotów objętych sankcjami. Gdzie szukać informacji o sankcjach? Przepisy i akty prawne Zakres i charakter sanacji wobec Rosji dynamicznie się zmieniają - dokonując transakcji z Rosją musisz uwzględnić stan prawny obowiązujący (...)
Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Przysługuje (...)
Wpływ Konwencji MLI na opodatkowanie dochodów z pracy za granicą
Konwencja MLI zmienia w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: UPO) metodę unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia (zwolnienia) z progresją na metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego. Już dziś metoda odliczenia proporcjonalnego obowiązuje w niektórych polskich UPO, np. w UPO z Holandią. Dowiedz (...)
Zagraniczne podróże ze zwierzętami
Planując podróż do innego kraju ze swoim pupilem, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie wymogi, aby zwierzę zostało wpuszczone do środka transportu oraz do państwa docelowego, i spełnić wszystkie warunki (np. dokumentacyjne). W razie bowiem niedopełnienia wymaganych warunków w ostateczności władze mogą nawet poddać zwierzę eutanazji. Zwierzę towarzyszące jako "zwierzę (...)
Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?
Co to są Wojska Obrony Terytorialnej? Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej sytuacji geopolitycznej Wojska Obrony Terytorialnej są jedynym, relatywnie szybkim, tanim i skutecznym (...)
Policja czujna przed meczem Polska-Rosja
Na ulicach Warszawy będzie dzisiaj więcej mundurowych. Kibice przy wejściach na stadion muszą się liczyć z częstszymi kontrolami. Szef resortu spraw wewnętrznych Jacek Cichocki poinformował, że stołeczna policja zdecydowała o wysłaniu na ulice miasta większej liczby patroli niż w poprzednich dniach turnieju. - Może się zdarzyć, że patrole będą legitymowały niektóre osoby, ale (...)
Niedawne ustalenia co do Rosji
Komunikat w sprawie ograniczeń wjazdu na terytorium RP dla obywateli Federacji Rosyjskiej 19 września br. Polska zaostrzyła ograniczenia wjazdu w odniesieniu do obywateli Rosji, obowiązujące obecnie na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To wynik uzgodnień premierów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. W ramach tych ustaleń wypracowano wspólne, (...)
Środki ograniczające w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie
Unia Europejska wprowadziła zakaz przywozu towarów, które generują znaczące przychody dla Rosji. Od tego zakazu obowiązują odstępstwa w postaci kontyngentów taryfowych na określone towary. Przywóz nawozów sztucznych W Dzienniku Urzędowym UE nr L 111 z 8 kwietnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady (UE) 2022/576 z dnia 8 kwietnia (...)
18 sierpnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. W pracach nad projektem rząd reprezentował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa sankcyjna Przepisy tzw. ustawy sankcyjnej, (...)
Zakaz nadawania programów Russia Today i Sputnik
Wprowadzony zakaz nadawania lub dystrybucji jakichkolwiek treści Russia Today i Sputnik w UE zobowiązuje dostawców usług do blokowania dostępu do informacji rozpowszechnianych przez te podmioty. Unijne rozporządzenie W Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane 1 marca br. rozporządzenie Rady (UE) 2022/350, zmieniające dotychczasowe przepisy, a związane bezpośrednio (...)