Warunki dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce
Rząd przyjął projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP
Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MRPiPS projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
W ostatnich latach obserwujemy wzrost obecności zagranicznych pracowników na polskim rynku pracy. Projekt zakłada wprowadzenie kompleksowych regulacji w tym zakresie, tak aby rynek pracy w Polsce był sprawiedliwym i bezpiecznym miejscem dla wszystkich. Ustawa realizuje również jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy.
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawiera regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Nowe rozwiązania zakładają m.in. wyższe kary za nielegalne powierzanie im pracy. Zaproponowane przepisy zakładają także usprawnienie procedur, zmniejszenie zaległości w urzędach oraz pełną elektronizację postępowań.
Najważniejsze rozwiązania przewidziane w projekcie
Najważniejsze nowe regulacje wprowadzane przez projekt ustawy to:
- pełna elektronizacja załatwiania spraw zezwoleń na pracę i oświadczeń w celu skrócenia terminów rozpatrywania spraw;
- doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca - po wejściu w życie przepisów ustawy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców - taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 do 50000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia;
- rozwiązania mające na celu efektywną integrację cudzoziemców w Polsce.
Zaostrzone zostaną sankcje za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3 tys. do 50 tys. zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia.
Pełna cyfryzacja procedury udzielania zezwoleń na pracę cudzoziemców pozwoli na lepsze gospodarowanie zasobami kadrowymi urzędów pracy.
Wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Polski.
Wprowadzona zostanie elastyczna procedura, która pozwoli poszczególnym powiatom zdecydować w jakich branżach ograniczyć możliwość powierzania pracy cudzoziemcom na terenie tego powiatu i w jakim okresie.
Wprowadzona zostanie pełna elektronizacja dotycząca procedury wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców – począwszy od złożenia wniosku, aż po odbiór decyzji w tych sprawach. Rozwiązanie skróci terminy wydawania zezwoleń na pracę oraz usprawni proces rozpatrywania spraw. Elektronicznie prowadzone będzie także postępowanie odwoławcze. Systemy informatyczne stosowane będą również do monitoringu wykorzystania zezwoleń i oświadczeń dotyczących pracy cudzoziemców.
Nowe przepisy przewidują ponadto możliwość realizowania programów integracyjnych dla cudzoziemców. Chodzi np. o pomoc w nauce języka polskiego. Publiczne służby zatrudnienia będą mogły także tworzyć wyspecjalizowane punkty wspierania cudzoziemców na rynku pracy.
Większe bezpieczeństwo
Ustawa regulować będzie w sposób kompleksowy zagadnienia dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce. Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie obserwowanych wyłudzeń zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen, tym samym w bardziej efektywny sposób zapewniać będą bezpieczeństwo na rynku pracy.
W zwiększeniu szybkości i efektywności postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców pomoże proponowana w ustawie “elektronizacja” postępowań oraz wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych służących weryfikacji wydawania zezwoleń na pracę. Zmianę te wesprze utworzenie rejestru umów o pracę. Po wprowadzeniu ustawy pracodawca będzie zobowiązany przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.
Uczciwy rynek pracy
Projekt ustawy zwiększa ochronę polskich pracowników i przedsiębiorców. Chroni też pracowników cudzoziemskich przed nieuczciwymi pracodawcami. Nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie tworzeniu się „równoległego” rynku pracy dla cudzoziemców, w najcięższych i najgorzej płatnych sektorach polskiej gospodarki, gdzie przepisy prawa pracy nie są prawidłowo przestrzegane. Regulacje ograniczą nadużycia towarzyszące zatrudnianiu cudzoziemców, takie jak zaniżanie wynagrodzeń, czy wyzysk, które często odbijają się negatywnie nie tylko na zagranicznych pracownikach, ale też wypychają polskich pracowników z rynku pracy.
Integracja cudzoziemców
Ustawa ma również na celu większą integrację pracujących w Polsce cudzoziemców. Stabilne i bezpieczne warunki zatrudnienia pozwolą na osadzenie się przyjeżdżających osób w społeczno-gospodarczym systemie kraju. Tym samym umożliwią m.in. zwiększenie wpływów z podatków i ubezpieczeń społecznych.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie przepisów dotyczących programów integracyjnych dla cudzoziemców m.in. w zakresie pomocy w nauce języka polskiego, a także rozwiązania dające możliwość tworzenia przez Urzędy Pracy wyspecjalizowanych punktów wspierania zagranicznych pracowników na rynku pracy.
Pora na zmiany...
Poprzednie przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce tworzone były 20 lat temu i nie przystają do obecnej rzeczywistości. Dlatego potrzebne są nowe regulacje, które w sposób kompleksowy obejmą kwestie dostępu cudzoziemców do polskiego rynku pracy.
W tym roku minęło 20 lat od uchwalenia obowiązującej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która do tej pory regulowała kwestie zatrudniania zagranicznych pracowników w Polsce. Przepisy te w tym czasie były wielokrotnie nowelizowane i uzupełniane, co spowodowało, że poszczególne regulacje stały się nieczytelne i trudne do stosowania.
Równocześnie liczba cudzoziemców na polskim rynku pracy przez ostatnie 20 lat znacząco wzrosła. Zagraniczni pracownicy często uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach i regionach. Dlatego konieczna jest kompleksowa oraz dostosowana do aktualnej sytuacji zmiana przepisów, która zapewni uczciwy i bezpieczny rynek pracy. Zarówno dla polskich pracowników i przedsiębiorców, jak i dla pracujących w Polsce cudzoziemców.
Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie?
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wprowadzone zostają także przepisy przejściowe, które pozwolą na dostosowanie systemu teleinformatycznego do nowych przepisów w ciągu 2 lat.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?