Prawo pracy - Zmiany w prawie (strona: 5)

Trener pracy wsparciem osób niepełnosprawnych

27.5.2019

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym odpowiada na potrzebę objęcia szczególnym wsparciem tych grup osób niepełnosprawnych, które mają największe trudności w samodzielnym znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia.

Koniec ustalania profilu pomocy

24.5.2019

Dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia powiatowe urzędy pracy nie będą już musiały ustalać profilu pomocy dla każdego bezrobotnego. Teraz urząd pracy będzie mógł zastosować wobec bezrobotnego dowolne formy pomocy przewidziane w ustawie, bez ograniczeń wynikających (...)

Niższe koszty pracy - propozycje zmian w PIT

23.4.2019

Ulga w PIT dla młodych pracowników (do ukończenia 26. roku życia), zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% to rządowe propozycje zmian w PIT. Założenia nowych rozwiązań obniżających koszty pracy przedstawiła (...)

Koniec z profilowaniem pomocy dla bezrobotnych

12.4.2019

Rezygnacja w całości z przepisów dotyczących profilowania pomocy dla osób bezrobotnych, a także doprecyzowanie dotychczasowych przepisów dotyczących przygotowania i realizacji Indywidualnego Planu Działania – to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o (...)

Co dalej z Pakietem Mobilności?

11.4.2019

W założeniu nowelizacja unijnych przepisów ma na celu zwalczanie nielegalnych praktyk w transporcie drogowym i poprawę warunków pracy kierowców.

Co dalej z ograniczeniami handlu w niedziele?

10.4.2019

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone.

ZUS przeszkoli firmy z kontroli zwolnień

8.4.2019

Do kontroli zwolnień uprawniony jest nie tylko ZUS, ale także płatnicy składek. Aby wspomóc ich działania, ZUS przeszkoli właścicieli małych i średnich firm z kontroli zwolnień lekarskich.

Od szkolenia do zatrudnienia

24.3.2019

Ochotnicze Hufce Pracy kontynuują w 2019 r. realizację dwóch projektów w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży” – „Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” i „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI”.

Ograniczenia wysokości wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim

27.2.2019

Zgodnie z nowelizacją, zarobki w NBP nie będą mogły przekraczać 60 proc. wysokości całkowitego wynagrodzenia prezesa Banku. Do składania oświadczeń majątkowych zobowiązani zostaną członkowie zarządu NBP i osoby zajmujące stanowiska dyrektorskie. Wynagrodzenia prezesa i wiceprezesów (...)

Wolne w Wielki Piątek w Austrii

24.2.2019

Przyznanie w Austrii dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek tylko pracownikom należącym do niektórych Kościołów stanowi zakazaną przez prawo Unii dyskryminację ze względu na religię. Dopóki Austria nie zmieni przepisów w celu przywrócenia równości traktowania, (...)

Niepełnosprawni aktywni w ZAZ

24.2.2019

Zakłady aktywności zawodowej (ZAZ) to miejsca, w których pracują osoby niepełnosprawne. Od tego roku wysokość dofinansowania kosztów rocznego pobytu niepełnosprawnego pracownika w ZAZ wzrosła do 22 tys. zł.

Luka płacowa maleje

28.1.2019

Różnice wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w Polsce są jedne z najniższych w UE. Statystycznie kobieta, wykonując taką samą lub porównywalną pracę co mężczyzna, zarabia od niego mniej. Problem ten, zwany „luką płacową” występuje na całym świecie.

Prawo lotnicze

19.1.2019

Nowelizacja Prawa lotniczego dostosuje prawo do przepisów UE w obszarze praw pasażerów, żeglugi powietrznej, personelu lotniczego, techniki lotniczej, lotniczej działalności gospodarczej i transportu lotniczego, lotnisk oraz ochrony lotnictwa cywilnego Inne zmiany dotyczą zaś branży (...)

Wynagrodzenie podczas minimalnego okresu urlopu wypoczynkowego

17.1.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 13 grudnia 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-385/17 - Torsten Hein przeciwko Albert Holzkamm GmbH & Co. KG. Wynika z niego, że podczas minimalnego okresu urlopu wypoczynkowego, gwarantowanego na mocy prawa Unii, pracownik ma prawo do zwykłego (...)

Barometr zawodów i sytuacja na rynku pracy

13.1.2019

Coraz więcej firm może mieć problem z obsadzeniem wolnych stanowisk – wynika z najnowszej prognozy Barometru zawodów na 2019 rok. W skali całego kraju tylko ekonomiści mogą mieli problem ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie.

Zmiany w szkolnictwie branżowym stały się faktem

8.1.2019

Wzmocnienie udziału pracodawców w kształceniu zawodowym, cykliczna prognoza zapotrzebowania na zawody, wprowadzenie stażu uczniowskiego, zmiany w egzaminie zawodowym, w organizacji szkół i placówek, obowiązkowe szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, nowe (...)

Nowelizacja ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych

28.12.2018

Nowelizacja przepisów zakłada aktywizację dłużników alimentacyjnych, wyższe kary dla nieuczciwych pracodawców zatrudniających ich „na czarno”, a także podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Zgodnie z szacunkami (...)

Kolejne podwyżki dla nauczycieli

13.12.2018

Już od 1 stycznia 2019 roku pensje nauczycieli wzrosną o kolejne 5%. To druga transza wprowadzanych od kwietnia bieżącego roku podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie od 1 kwietnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. roku pensje nauczycieli wzrosną o 10,35%, a docelowo - o 15,8%. 

Płaca minimalna do zmiany

13.12.2018

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy zmieniającej zasady wyliczania wysokości minimalnego wynagrodzenia. W świetle projektowanych przepisów do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia (...)

Zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy

30.11.2018

Zmiana ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy ma w założeniu służyć zapewnieniu przejrzystości w zakresie działalności gospodarczej prowadzonej przez członków rodziny inspektorów pracy, o ile ma ona związek z działalnością kontrolną prowadzoną przez tych inspektorów.

Pakiet MŚP czeka tylko na podpis Prezydenta

29.11.2018

Wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu; jednorazowo możliwe będzie rozliczenie straty podatkowej do wysokości 5 mln zł; blisko 6 milionów pracowników najmniej wypadkowych branż uwolnimy od obowiązku okresowych szkoleń BHP; skróci się (...)

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa

26.11.2018

Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4% wynagrodzenia. (...)

Wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm

24.11.2018

Jeśli firma wpisana do CEIDG będzie miała zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego będzie można też posługiwać się (...)

Będą ustawy o architektach i o inżynierach budownictwa

20.11.2018

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prowadzi prace nad nowymi regulacjami dla zawodów architekta i inżyniera budownictwa. Podobnie jak inne zawody zaufania publicznego, zawód architekta i zawód inżyniera budownictwa będą również uregulowane w odrębnych ustawach. To nadanie (...)

Od grudnia tylko e-zwolnienia

15.11.2018

Od 1 grudnia br. w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej. To ma być ułatwienie dla pacjentów, przedsiębiorców i lekarzy. 

E-akta - o czym trzeba pamiętać?

15.11.2018

Głównym założeniem, wchodzącej w życie 1 stycznia 2019 r., reformy jest skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Pracodawcy dostaną także możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej. Zmianie ulegnie również sposób (...)

BHP przy obsłudze żurawi

13.11.2018

Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących zostało podpisane. Nowe przepisy powstały przy ścisłej współpracy ze stroną społeczną, w tym z przedstawicielami branży.

Dzieci powinny być w rodzinach...

12.11.2018

Rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej, lepsza praca z rodziną, większe wsparcie dla wchodzących w dorosłe życie wychowanków pieczy zastępczej , a także mniejsza liczba adopcji zagranicznych – to główne założenia nowelizacji (...)

12 listopada 2018 r. wolny od pracy i od handlu

8.11.2018

Zgodnie z ustawą, dzień 12 listopada 2018 r. jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że jest to dzień wolny od pracy. 

Poprawa warunków pracy marynarzy

6.11.2018

Polska ratyfikuje poprawki do międzynarodowej konwencji mające na celu poprawę warunków zatrudnienia marynarzy, życia na statku, zagadnienia ochrony zdrowia i opieki medycznej oraz zabezpieczenia społecznego i ochrony socjalnej marynarzy. Tymczasem kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną (...)

Pakiet alimentacyjny w drodze

5.11.2018

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów. Stanowi realizację tzw. „pakietu alimentacyjnego” zawartego w „Przeglądzie systemów wsparcia rodzin”, przyjętym przez rząd w 2017 r. Wśród (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika