Prawo pracy: Obowiązki pracodawcy i pracownika - Zmiany w prawie

Ułatwienia dla polskich transportowców

6.10.2024

4 października 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawach połączonych od C-541/20 do C-555/20 - Litwa i in. przeciwko Parlamentowi i Radzie UE, w którym Trybunał w znacznej mierze potwierdził ważność Pakietu mobilności. Stwierdził jednak nieważność obowiązku (...)

Ustawa o ochronie sygnalistów

30.6.2024

Celem ustawy jest ochrona osób zgłaszających naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Zgłoszenia będzie mógł dokonać pracownik, były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz. Ustawa (...)

Zmiany w Kodeksie pracy wchodzą w życie

26.4.2023

Ułatwienia dla rodziców w łączeniu życia zawodowego z wychowywaniem dzieci oraz bardziej przejrzyste warunki pracy. W środę w życie wchodzą zmiany w przepisach Kodeksu Pracy wdrażające do polskiego porządku prawnego postanowienia dwóch unijnych dyrektyw.

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy trafiły do podpisu prezydenta

11.3.2023

Dłuższy urlop rodzicielski, dodatkowe dni urlopu okolicznościowego oraz stabilne formy zatrudnienia - to tylko część rozwiązań, nad którymi we czwartek zakończył prace parlament. Nowelizacja Kodeksu pracy trafi teraz na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.

Kolejne rozwiązania w Kodeksie pracy coraz bliżej

15.2.2023

Dłuższy urlop rodzicielski, dodatkowy urlop opiekuńczy i możliwość zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej – to tylko część rozwiązań przewidzianych w przyjętej w środę przez Sejm nowelizacji Kodeksu Pracy, której projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Kodeks pracy przyjaźniejszy rodzicom

28.1.2023

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw stanowi  wdrożenie do polskiego porządku prawnego postanowień dwóch europejskich dyrektyw: w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz w sprawie równowagi (...)

Ustawa o pracy zdalnej

15.1.2023

Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Przepisy regulują także kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników.

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy

15.1.2023

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący m.in. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy. 

Praca zdalna coraz bliżej...

4.12.2022

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe możliwość pracy zdalnej. Przepisy w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt ustawy o systemie teleinformatycznym

27.10.2022

Rząd przyjął projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Dzięki zawartym w nim rozwiązaniom pracodawcy i zleceniodawcy zyskają narzędzie do prowadzenia umów oraz archiwizacji dokumentacji. Naliczanie i odprowadzanie podatków oraz składek (...)

Praca zdalna znajdzie się w kodeksie pracy

30.6.2022

Praca zdalna doskonale sprawdziła się podczas pandemii. Teraz czas na jej uregulowanie prawne. Sejm pracuje nad wprowadzeniem je do kodeksu pracy. - To odpowiedź na postulaty pracodawców i pracowników - mówił wiceminister Stanisław Szwed, który przedstawił w parlamencie (...)

Nowelizacja pomostówek na finiszu

29.3.2022

Senat RP jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jej rozwiązania chronią przed utratą pracy osoby, które wnioskują o takie świadczenie, ale nie spełniają warunków, niezbędnych do jego uzyskania.

Ważne zmiany dla rodziców?

16.2.2022

Urlop rodzicielski będzie dłuższy, a prawo do niego nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Do tego zmiany w urlopach ojcowskich i nowy urlop opiekuńczy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowelizację przepisów Kodeksu (...)

Polski Ład w walce z szarą strefą...

22.11.2021

Polski Ład to również działania mające ograniczyć pracę „na czarno” oraz wypłacanie wynagrodzeń „pod stołem”. Już od przyszłego roku, konsekwencje podatkowo-składkowe z tych tytułów ponosić będą nieuczciwi pracodawcy, a nie ich pracownicy. Przepisy (...)

Projekt dot. pracy zdalnej

20.5.2021

Całkowite lub hybrydowe wykonywanie pracy zdalnej, zasady jej wykonywania oraz nowość jaką jest okazjonalna praca zdalna - to jedne z głównych założeń projektu dotyczącego pracy zdalnej, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, który został dzisiaj skierowany (...)

SN w sprawie skargi nadzwyczajnej z zakresu prawa pracy

18.4.2021

Wyrokiem z 14 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego i uchylił wyrok sądu drugiej instancji w zakresie oddalenia powództwa wnioskodawcy o przywrócenie go do pracy na dotychczasowych warunkach pracy i płacy oraz w zakresie kosztów (...)

Przeciwdziałanie skutkom COVID-19

15.10.2020

Podstawowym celem ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 jest zminimalizowanie skutków pandemii poprzez umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych, związanych z realizacją polityki (...)

Zmiana przepisów o delegowaniu pracowników na terytorium RP

7.9.2020

4 września 2020 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Przepisy ustawy wprowadzają nowe regulacje dotyczące delegowania pracowników polegające w szczególności na rozszerzeniu zakresu (...)

Co dalej z pracą zdalną?

27.8.2020

Koronawirus nie odpuszcza i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach i miesiącach dalej będziemy musieli z nim funkcjonować w życiu codziennym. Dotyczy to również pracy. Szczególne zainteresowanie budzą dzisiaj kwestie pracy zdalnej. Czy pracodawca będzie mógł (...)

Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową

31.3.2020

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze (...)

Co dalej z Pakietem Mobilności?

11.4.2019

W założeniu nowelizacja unijnych przepisów ma na celu zwalczanie nielegalnych praktyk w transporcie drogowym i poprawę warunków pracy kierowców.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych gotowa

26.11.2018

Ustawa o PPK zakłada utworzenie prywatnego, dobrowolnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program ma być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4% wynagrodzenia. (...)

E-akta - o czym trzeba pamiętać?

15.11.2018

Głównym założeniem, wchodzącej w życie 1 stycznia 2019 r., reformy jest skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Pracodawcy dostaną także możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej. Zmianie ulegnie również sposób (...)

Pakiet alimentacyjny w drodze

5.11.2018

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów. Stanowi realizację tzw. „pakietu alimentacyjnego” zawartego w „Przeglądzie systemów wsparcia rodzin”, przyjętym przez rząd w 2017 r. Wśród (...)

Zawiadamianie pracownika o kontroli lekarza orzecznika ZUS

1.10.2018

Resort przedsiębiorczości wyjaśnił, że projektowane w tzw. Pakiecie MŚP przepisy nie zawierają upoważnienia dla pracodawcy do przekazywania do ZUS takich danych osobowych pracownika, jak jego prywatny adres mailowy czy numer telefonu. Pod tym względem projekt nie przewiduje żadnych (...)

Pułapka Pracowniczych Planów Kapitałowych

3.9.2018

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, który jest przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników - zapewnił Premier.

Podmioty sektora finansowego sprawdzą niekaralność swych pracowników

17.6.2018

Pracodawca będący podmiotem sektora finansowego będzie miał prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie oraz od osoby zatrudnionej na określonych w projekcie stanowiskach pracy podania informacji nt. ewentualnego skazania prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwa.

Wsparcie dla rodzin „Za życiem”

14.6.2018

Nowelizacja przewiduje stworzenie mechanizmów wsparcia dla rodzin w zakresie usług wspierających i rehabilitacyjnych przez prowadzenie zajęć klubowych w warsztatach terapii zajęciowej, uprawnienia osób ubezpieczonych chorobowo do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego (...)

II etap programu „Za życiem”

17.5.2018

Przyjęty przez parlament drugi etap programu „Za życiem” obejmuje m.in.: wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. 

Ograniczenie handlu w niedziele

28.2.2018

1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie (...)

Będą Pracownicze Plany Kapitałowe?

15.2.2018

15 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów przekazało projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych do konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego, gdzie przedstawiciele pracodawców, związkowców i rządu rozpoczną konsultacje nowych (...)

Ułatwienia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi

9.2.2018

Zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, udogodnienia dla niepełnosprawnych pracowników i ich pracodawców czy wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zakłada projekt (...)

Akta pracownicze nie tak obciążające dla pracodawców

22.1.2018

Ustawa  o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją skraca z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej i dokumentacji płacowej zleceniobiorców oraz zmienia zasadę wypłacania wynagrodzeń (...)

Większa ochrona marynarzy

26.12.2017

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu zawiera np. rozwiązania, które zapewnią marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. W konsekwencji wprowadza też obowiązek posiadania przez armatorów odpowiednich ubezpieczeń i zabezpieczeń finansowych.

Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?

25.10.2017

Po przyjęciu przez Radę UE nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników z 1996 r. - pracuje nad nim teraz Parlament Europejski. Celem jest ustanowienie takiej samej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu. Przewidziano, że pracownicy delegowani będą co do zasady (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika