Prawo pracy: Obowiązki pracodawcy i pracownika - Zmiany w prawie (strona: 3)

II etap programu „Za życiem”

17.5.2018

Przyjęty przez parlament drugi etap programu „Za życiem” obejmuje m.in.: wsparcie byłych uczestników warsztatów terapii zajęciowej, wydłużenie z 14 do 30 dni prawa do zasiłku opiekuńczego oraz wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. 

Ograniczenie handlu w niedziele

28.2.2018

1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie (...)

Będą Pracownicze Plany Kapitałowe?

15.2.2018

15 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów przekazało projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych do konsultacji społecznych, uzgodnień międzyresortowych i Rady Dialogu Społecznego, gdzie przedstawiciele pracodawców, związkowców i rządu rozpoczną konsultacje nowych (...)

Ułatwienia dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi

9.2.2018

Zwiększenie wsparcia dla osób niepełnosprawnych opuszczających warsztaty terapii zajęciowej, udogodnienia dla niepełnosprawnych pracowników i ich pracodawców czy wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego – to tylko niektóre z rozwiązań, jakie zakłada projekt (...)

Akta pracownicze nie tak obciążające dla pracodawców

22.1.2018

Ustawa  o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją skraca z 50 do 10 lat czasu przechowywania dokumentacji pracowniczej i dokumentacji płacowej zleceniobiorców oraz zmienia zasadę wypłacania wynagrodzeń (...)

Większa ochrona marynarzy

26.12.2017

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu zawiera np. rozwiązania, które zapewnią marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. W konsekwencji wprowadza też obowiązek posiadania przez armatorów odpowiednich ubezpieczeń i zabezpieczeń finansowych.

Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?

25.10.2017

Po przyjęciu przez Radę UE nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników z 1996 r. - pracuje nad nim teraz Parlament Europejski. Celem jest ustanowienie takiej samej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu. Przewidziano, że pracownicy delegowani będą co do zasady (...)

Krótszy okres przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja

24.10.2017

Rządowy projekt nowelizacji: przewiduje skrócenie okresu przechowywania przez pracodawców akt pracowniczych z 50 do 10 lat, pozwala pracodawcom przechowywać dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej i wskazuje bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia (...)

Co zmieniło się w opłacaniu składek na FGŚP?

27.9.2017

5 września br. weszła w życie zmiana do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która wprowadziła nową definicję pracownika, za którego występuje obowiązek opłacania składki na FGŚP.

Dbajmy o bezpieczeństwo w pracy

29.4.2017

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym roku zgłoszono ponad 87 tys. wypadków przy pracy. 87 183 osoby uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim (o 0,4% więcej niż w 2015 r.), 464 osoby - wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała (analogicznie o 7,6% mniej), wypadkom (...)

Więźniowie do pracy...

16.4.2017

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje m.in. ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Obecnie ryczałt (...)

Świadectwo pracy wydaje się inaczej

2.3.2017

Od 1 stycznia br. wprowadzono nowe zasady wystawiania pracownikom świadectw pracy. Jakie nowe regulacje obowiązują? Jak należy wypełnić świadectwo pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika